איך לאטום לבד את הגג כמו המקצוענים ובקלות?

מאת: אורי ברקן

איך לאטום לבד את הגג כמו המקצוענים ובקלות?

לביצוע איטום גג נהוג לפנות לחברות מקצועיות בתחום, כיוון שהעבודה לרוב נחשבת לקשה עם חומרים מיוחדים. קיימות שיטות שונות לאיטום גג, יקרות יותר או פחות, מזיפות והלבנה ועד יריעות מיוחדות. הידעתם שניתן לבצע כיום את איטום הגג לבד, בקלות ובמהירות עם חומרים סופר מקצועיים שיהפכו את הגג שלכם לאטום לתמיד? במאמר זה נגלה לכם מהם החומרים המומלצים ואיך לבצע את האיטום בעצמכם כמו מקצוענים ולחסוך גם לא מעט כסף. 

חומרים מומלצים לאיטום מקצועי שניתן ליישם לבד
לביצוע איטום גג לבד לא מומלץ לנסות להשתמש בחומרים מסובכים כמו זפת או יריעות שדורשים ידע רחב יותר וכלים מתאימים. למזלכם אפשר גם לבצע איטום באופן יעיל יותר ואף יותר איכותי בעזרת חומרים קלים לשימוש יישום עם כלים פשוטים למדי ועם תוצאה של גג אטום בצורה מוחלטת ולתמיד.

הכירו את סדרת בלאק ג'ק של מוצרים מקצועיים לאיטום הגג. הסדרה כוללת 3 מוצרים: משחה לאיטום פינות וסדקים, פריימר לאיטום, וחומר איטום המהווה שכבה עליונה אטומה לתמיד ומגינה גם מפני קרני שמש. הנה פירוט לגבי כל אחד מהחומרים:

  • משחת איטום גגות מחוזקת לפינות, תפרים וחיבורים: בגג לרוב יהיו מקומות שונים כגון פינות, חיבורים של מתקנים (דודים, קולטי שמש ועוד), סדקים בקונסטרוקציה או בזפת מהאיטום הקודם, תפרים וחיבורים ביריעות קיימות שנפתחו ועוד. בנקודות אלה חובה לטפל לפני יישום שכבת האיטום הכללית העליונה על מנת להבטיח אטימה מלאה של הגג. המשחה מבוססת סיליקון המחוזק בסיבים והיא בעלת גמישות גם לאחר ייבוש ולכן לא תיסדק.  משחה זו יכולה להידבק ולהיצמד מעולה לכל חומרי הבניין, והיא תאטום בצורה מלאה כנגד חדירת מים לחות.
  • בלוקינג פריימר לאיטום גגות בלאק ג'ק - אטום לתמיד: במידה ועל הגג כבר קיימת שכבת איטום ישנה של זפת, אספלט ויריעות ביטומניות ישנות בהן האגרגטים נשרו ושכבת הביטומן התחתונה נחשפה, ואתם מעוניינים להבטיח הידבקות של שכבת איטום עליונה בצורה אופטימלית, ולמנוע למשל מהזפת הקיימת לזלוג ולהכתים את שכבת האיטום העליונה, יש ליישם חומר יסוד זה מסדרת בלאק ג'ק. הפריימר יספק שכבה מחברת ושכבבת הגנה בין שכבת איטום קיימת לבין שכבת איטום עליונה של בלאק ג'ק ותבטיח כי הגוון הלבן הבוהק של אותה שכבה עליונה יהיה עמיד עוד יותר וללא זליגות וכתמים של הזפת כך שתזכו גם להגנה טרמית מעולה. החומר מיועד לשימוש על איטום קיים כגון זפת, יריעות ביטומניות ישנות בהן האגרגטים נשרו ושכבת הביטומן התחתונה נחשפה ומשטחי אספלט , ויבטיח הדבקות הדוקה בין שכבות האיטום. 
  • איטום גגות בלאק ג'ק 100% סיליקון - אטום לתמיד: חומר איטום מקצועי סיליקוני בעל גמישות גבוהה, קל ליישום, מתייבש מהר בתוך כ-15 דקות בלבד (אפשר גם ליישם לפני גשם בניגוד לשיטות אחרות) ומעניק איטום גג לתמיד, עם 30 שנות אחריות. החומר הוא בצבע לבן ובכך מחזיר כ-90% מקרני השמש כך שהוא מעניק גם הגנה טרמית מעולה. תכונות החומר מבטיחות הידבקות מלאה אל הגג ואל שכבות איטום קיימות, הוא אינו מתייבש עם הזמן ושומר על גמישותו, לא נסדק, לא מתפורר ולא מתרכך בנוכחות מים עומדים. החומר מומלץ לשימוש על כל סוגי הגגות, ועל פני כל סוג של חומר כולל תשתיות. לקבלת אטימה לתמיד, נחוצה שכבת איטום אחת בלבד.

הכנת הגג לפני איטום
שלב ההכנה הוא אחד השלבים החשובים ביותר לביצוע איטום גג מוצלח. יש קודם כל לנקות היטב את משטח הגג, להסיר כל חומר מתפורר ןשאינו יציב ולהוציא כל חפץ או מתקן שלא מחובר כדרך קבע על הגג. חשוב לוודא שאתם מנקים את כל האבק והלכלוכים מהגג, בדגש על מקומות נסתרים כגון תחת מתקנים שונים. יש לשטוף עם מים בלחץ עד קבלת גג נקי לחלוטין. מומלץ לבצע את ההכנה בימים בהם לא אמור להופיע שרב שכן במזג אוויר שכזה הרבה אבק נישא באוויר, דבר שילכלך מחדש את הגג. רצוי להמתין 24 שעות, ולתת לגג זמן להתייבש לחלוטין לפני שממשיכים עם השלבים הבאים.

יישום של איטום בפינות, תפרים וחיבורים
עכשיו שהגג נקי ויבש, משתמשים במשחת איטום גגות מחוזקת לפינות תפרים וחיבורים. בכל מקום מועד לכשל עתידי כגון פינות, חיבורים בין שכבת איטום למעקות, מרזבים, חיבורים של מתקנים שונים, תפרים של יריעות, חורים ביריעות ועוד, מיישמים את המשחה.

מערבבים את החומר היטב ומורחים בעזרת שפכטל, כף טייחים או מברשת עד לכיסוי מלא של האזור. מומלץ לכסות עד 10 ס"מ מחוץ לאזור לאטימה טובה. לחיזוקים ותיקונים של יריעות ניתן להשתמש בסרט בד פוליאסטר עליו מורחים עוד שכבת משחת איטום. המשחה תהיה יבשה ואטומה לגשם לאחר כשעתיים בלבד. את כלי העבודה ניתן לנקות בעזרת ספירט מינרלי בקלות. 

יישום של שכבת הכנה
כאמור במידה וקיימת שכבת איטום על הגג של זפת, אספלט או  יריעות ביטומניות ישנות בהן האגרגטים נשרו ושכבת הביטומן התחתונה נחשפה יש להשתמש בפריימר על מנת להבטיח הידבקות מלאה ולמנוע זליגה של האיטום הישן לתוך החדש. את הבלוקינג פריימר לאיטום גגות בלאק ג'ק - אטום לתמיד, מיישמים בטמפרטורה חיצונית נוחה שלא פחות מ-10 מעלות ולא יותר מ-38 מעלות (במהלך יממה לאחר יישום גם). כמו כן לא מומלץ ליישם את הפריימר בתנאי לחות גבוהים או אם טל כבד. את החומר מערבבים היטב ומיישמים בעזרת רולר (מומלץ על שיער ¾") או בהתזת איירלס. מכסים את כל פני שטח הגג בפריימר ומחכים 24 שעות לייבוש מלא. חומר זה מתאים לכל סוגי חומרים מלבד PVO, EPDM, PVC, או משטחים סינטטים אחרים. את כלי העבודה ניתן לנקות עם מים וסבון. 

יישום של שכבת האיטום  
לפני יישום בעזרת איטום גגות בלאק ג'ק 100% סיליקון - אטום לתמיד, מערבבים היטב את החומר. ניתן להשתמש במערבל חשמלי. את החומר מיישמים בתנאי טמפרטורה שבין 1 ל-49 מעלות ועל גבי גג יבש לחלוטין. מיישמים בעזרת רולר ¾" בשכבה אחת אחידה על גבי פני שטח חלקים ובמצב טוב. על פני שטח מחוספסים או בלויים שניזוקו מיישמים שכבה נוספת. את המברשת ניתן לנקות מיד עם סיום העבודה בעזרת ספירט מינרלי. החומר יהיה אטום לחלוטין לגשם לאחר 15 דקות בלבד.

יש לך שאלה?

image descriptionלחץ כאן למציאת חנות קרובה לביתך המוכרת את מוצרינו