איטום גגות מקצועי - עשה זאת בעצמך

מאת: אורי ברקן

אהבתי! הוסף לבחירות שלי
המאמר נמצא ברשימה שלך
איטום גגות מקצועי - עשה זאת בעצמך

איטום גג הוא שירות יקר ולא תמיד איכותי. קשה לדעת אם בעל המקצוע הוא מקצוען באמת ואם הוא משתמש בחומרים איכותיים. ומה לגבי אחריות על העבודה?
נכון להיום יש כמה שיטות פופולריות לאיטום גגות חדשים או שיקום מערכות איטום ישנות. אולי המוכרת ביותר היא יריעות ביטומניות, אחר כך יש חומרים אלסטומריים למיניהם כמו ממברנות אקריליות, פוליאוריתניות ושילובים שונים של פולימרים. השיטות הישנות יותר כמו מריחת זפת וסיד להלבנה כל שנה גם הן עוד קיימות אם כי נדיר יהיה לראות בניה חדשה עם שיטות אלו.

לכל מערכת או שיטת יש כמובן יתרונות וחסרונות. היריעות הן עמידות מאד לאורך זמן אבל גם אותם יש להלבין ולהגן עליהן מדי כמה שנים ולשמור עליהן, והיישום חייב להיות מקצועי ומוקפד בכדי שהמערכת תתפקד כמו שצריך ולאורך זמן. המשחות האלסטומריות (כל החומרים הנוזליים, בדרך כלל בצבע לבן, שמורחים על הגג לאיטום) אומנם בחלקן, יחסית קלות ליישום אבל חלקן לא מתאימות למים עומדים (שלוליות) שירככו ויפרקו אותן, הן לא מחזיקות מעמד לאורך זמן (ממוצע של 1-7 שנים) כתוצאה מחשיפה גבוהה לקרני השמש שתייבש אותן.

בכדי למנוע חדירת מים מהגג חייבים לבצע את עבודת האיטום בצורה מוקפדת. ותמיד זכרו שמים הם ערמומיים ומספיק להם חור אחד קטן בגודל של סיכה כדי לאפשר להם לעבור דרכו ולעשות נזק לבית או הרכוש שלנו.

אז אם אתם מעוניינים לשמור על הגג שלכם ולמנוע חדירת מים, יתכן כי כדאי לכם להפשיל שרוולים ולבצע את האיטום בעצמכם, במיוחד כי כיום ישנם חומרים מקצועיים וידידותיים מאד ליישום המאפשרים זאת. רק כך תוכלו להיות בטוחים באיכות העבודה ולהיות סמוכים באיכות המוצרים בהם השתמשתם. לבטח אתם חושבים שזה קשה, אמנם לעמוד על הגג בשמש זה לא העבודה הקלה ביותר אך עם שימוש בחומרים נכונים וקצת ידע מקדים, תוכלו להשלים את המלאכה בקלות ובמהירות וליהנות מתוצאה לא פחות ממקצועית. מעוניינים לדעת איך? המשיכו לקרוא.

שלב ראשון: הכנת הגג
חשוב לפנות את הגג מכל חפץ שלא מחובר אליו ולנקות אותו בצורה יסודית מכל לכלוך, אבק, עובש וכדומה. רצוי להשתמש בגרניק לשם כך יחד עם חומרי ניקוי מתאימים או מסיר שומנים. שוטפים היטב את כל הגג כדי להסיר כל שארית של חומר ניקוי ומחכים לייבוש מלא (לפחות 24-48 שעות). עדיף לבחור לבצע את הניקוי והאיטום שלא בימי חמסין ושרב. התקופה שלאחר הקיץ ולפני הגשמים הראשונים יכולה להיות אופטימלית לאיטום הגג.

על גגות זפת, אספלט, ביטומן ויריעות ביטומניות ללא אגרגטים יש ליישם שכבת יסוד של בלוקינג פריימר לאיטום גגות בלאק ג'ק - אטום לתמיד על פי ההוראות על גבי האריזה.

שלב שני: איטום פינות, תפרים, סדקים, קרעים וחיבורים
שלב זה חשוב ביותר מאחר והוא מטפל בכל נקודות התורפה של הגג כך שלא יהיו חדירות מים ממקומות אלה. הכירו את בלאק גק' אטום לתמיד - משחת איטום גגות מחוזקת לפינות תפרים וחיבורים.

גם אם אתם לא מזהים קרעים, סדקים בתפרים או חיבורים וכדומה, כדאי להשתמש בחומר זה לכיסוי כל האזורים הבעייתיים (אזורי שמועדים לכשל באיטום כמו פינות וחיבורים בין אלמנטים) כך שתהיו סמוכים ובטוחים שהם מוגנים. לעיתים יכולים להיות סדקים קטנים ביותר שלא נראים לעין ואף כאלה שעדיין לא הגיעו לביטוי (עדיין לא זיהיתם חדירת מים) אך אם לא תטפלו בכל המקומות הללו יתכן כי תגלו בהמשך כי ישנה חדירת מים, ולכן חשוב לבצע פעולה מניעתית. חומר זה מתקן ואוטם סדקים ופתחים בגגות והוא בעל גמישות ועמידות מצוינת גם לאחר ייבוש. החומר מספק תיקון עמיד לאורך זמן ארוך במיוחד. הוא גם עמיד בפני מים עומדים במקרה וניקוז הגג . החומר מכיל סיליקון מועשר בסיבים מחזקים להגנה ואטימה יוצאת דופן ובעל כושר היצמדות מעולה לרוב חומרי הבניה והתשתיות של גגות. 

היישום: מערבבים את החומר ומורחים שכבה נדיבה ויסודית בעזרת מברשת. מומלץ למרוח ולגלוש עד 10 ס"מ מעבר לאזור המטופל. מומלץ לחזק בעזרת סרט בד פוליאסטר ולמרוח שכבת נוספת מעל. זמן ייבוש כשעתיים. מיכל עם תכולה של 3.4 ליטר מספיק לכיסוי כ 11.5 מ"ר. מנקים את כלי העבודה מיד עם סיום העבודה בעזרת ספירט מינרלי. 

שלב שלישי ואחרון: שכבת איטום עליונה / גמר
הכירו את איטום גגות בלאק ג'ק 100% סיליקון - אטום לתמיד עם אחריות ל-30 שנים.
החומר יוצר שכבת סיליקון גמישה ואטומה לחלוטין תוך כדי הלבנת הגג. החומר אינו מתייבש, לא נסדק ולא מתרכך ממים עומדים. הוא מתאים לשימוש על פני כל תשתית וכל פני שטח גג ומיושם בשכבה אחת יחידה. החומר מתייבש במהירות (כ-15 דקות) כך שאם יש לכם צורך לבצע יישום כשהתחזית מבטיחה גשם בהמשך היום, תוכלו עדיין להספיק להגן על הגג שלכם. החומר מספק הגנה טרמית מעולה והודף 90% מקרני השמש (בהחזרה). החומר כאמור נוזלי ביישום כך שיתאים את עצמו לכל פני שטח ללא חיבורים או תפרים. החומר אינו מכיל מדללים כך שהוא גם ידידותי לסביבה ולמיישם. החומר בעל הרכב מיוחד המדביק את עצמו לפני השטח בצורה חזקה ביותר ליצירת שכבת איטום קבועה לשנים רבות (הרבה מעבר לכל פתרון איטום אחר). עם החומר ניתן גם לשקם גגות ישנים או כאלה עם איטום ישן כגון איטום אלסטומרי אקרילי, פוליאוריטני, ביטומני, על גגות מתכת, פח, איסכורית, יריעות איטום, זפת, סיד, פנלי בידוד, Hypalon, EPDM, TPO/CPA, בטון, אספלט, אסבסט, פיברגלס, עץ, קצף פוליאוריטני ועוד ציפויים רבים.
**על גגות זפת, אספלט, ביטומן ויריעות ביטומניות ללא אגרגטים יש ליישם שכבת יסוד של בלוקינג פריימר לאיטום גגות בלאק ג'ק - אטום לתמיד על פי ההוראות על גבי האריזה.

היישום: מערבבים את חומר (עדיף בעזרת מערבל חשמלי אך לא חובה) ומיישמים בטמפרטורה חיצונית שבין 1 ל-49 מעלות בעזרת רולר בעל אורך שיער ¾ אינץ'. מיישמים בשכבה אחת אחידה. תכולת המיכל 18 ליטר המספיקים ליישום על כ-31.5 מטר רבוע. על פני שטח מחוספסים, בלויים או ניזוקים, מומלץ ליישם שכבות נוספת בהתאם לצורך. עם סיום העבודה מנקים את הרולר בעזרת ספירט מינרלי.

אהבתי! הוסף לבחירות שלי
המאמר נמצא ברשימה שלך

יש לך שאלה?

image descriptionלחץ כאן למציאת חנות קרובה לביתך המוכרת את מוצרינו