השוואת סוגי איטום גגות - מה עדיף

מאת: אורי ברקן

השוואת סוגי איטום גגות - מה עדיף

איטום גג היא פעולה חשובה ביותר למי שרוצה לשמור על שלמות הגג שלו ולמנוע חדירת מים לתוך המבנה, דבר שיכול להוביל אפילו לכשל מבני אם מתמשך לאורך זמן. קיימים סוגים שונים של חומרי איטום לגגות בשוק ולא תמיד ברור מה ההבדל ביניהם. במאמר זה נבחן את הסוגים השונים הקיימים כדי שתוכלו לבחור בסוג המתאים לכם ביותר. 

איטום גג עם זפת
אחת השיטות המיושנות ביותר לאיטום גג. החומר בו משתמשים לאיטום הגג הוא זפת (תוצר מתעשיית הדלק) אשר מיושם על כל הגג כאשר הוא במצב חם. חימום הזפת מרכך אותו כך שקל יותר למרוח אותו, הוא מחלחל לסדקים שונים וכאשר הוא מתקרר הוא מתמצק חזרה אך שומר על אלסטיות ומקנה אטימות לגג. כמות השכבות ליישום תלויה במצב הגג עצמו. זיפות גג היא כנראה השיטה הזולה ביותר לאיטום גג, אך היא גם מצריכה הלבנה של הזפת (צביעה) כל שנה דבר שמייקר מאוד את השימוש בשיטה זו. הלבנת הגג תפקידה להחזיר את אור השמש ולהגן על הזפת מפני התחממות יתר מהחום החיצוני ומקרני השמש שיכולים להמיס אותו ולפגוע באיכות האיטום. ויש צורך לחזור על הזיפות כל מספר שנים. לשם הבהרה, זיפות קר אינו שיטת איטום גג בעצמה אלא יכול לשמש להכנת הגג, איטום חיבורי קונסטרוקציה וכדומה, לפני זיפות חם.

איטום גג עם יריעות ביטומניות
במקום למרוח זפת חמה על הגג לאיטום, משתמשים ביריעות מוכנות אשר מורכבות מחומרים שונים כגון פחם ושמנים בשילוב של זפת אשר יוצרים יריעות חזקות וכמובן עמידות בפני מים. את היריעות מניחים על גג שעבר הכנה עם זיפות חם או חומר ביטומני אחר (איטום בחומרים אקריליים מצריכים הסרה).

על מנת להשלים את תהליך ההנחה של היריעות יש לבצע הלחמה בין כל יריעה ויריעה כדי ליצור משטח אחיד. לעומת זיפות חם, היריעות הן יותר עמידות מפני פגיעות שונות כמו עצמים חדים ודריכה, ויכולות לספק הגנה לשנים רבות. שיטה זו פחות מתאימה לגגות עליה מורכבים אלמנטים שונים כגון דוד שמש מאחר ואין יכולות לאטום סביב עצמים כאלה בעזרת יריעות מבלי לפרק את כולם ולהתקין אותם חזרה לאחר ההתקנה של היריעות דבר המצריך יותר עבודה וכמובן עולה יותר. נקודת התורפה של שיטה זו היא ההלחמות בין היריעות והדבקתם לתשתית, במידה והיא איננה נעשית בצורה מקצועית, לא יאטמו לחלוטין את הגג במיוחד במצבים בהם קיימים מים עומדים.

איטום גג עם חומרים אקריליים או פוליאוריתניים
חומרים אקריליים ופילויאוריטניים לאיטום גגות מסופקים במרקם משחתי, דבר המקל על יישום גם על גגות עם שיפועים ואפילו בצורה אנכית על קירות. חשוב לדעת כי חומרים אלא אינם עמידים במיוחד מפני מים עומדים (שלוליות) שיכולים לאט לאט לרכך את החומר האקרילי ולחלחל פנימה, לכן חשוב לוודא שהגג תוכנן היטב ללא מקומות אגירה וכן מערכת הניקוז של הגג חופשית ואפקטיבית. החומרים האקריליים והפוליאוריתננים הם בעלי צבע לבן ולכן אין צורך לבצע הלבנה מעליהם, דבר שמקטין את התחזוקה (שנתית במקרה של זפת) והוא קל הרבה יותר ליישום מ-2 השיטות הקודמות

איטום בעזרת יריעות PVC או EPDM
שיטה דומה מבחינת הנחה זו של יריעות ביטומניות אך כאן מדובר בחומר הרבה יותר חזק.

את היריעות ניתן פשוט להניח על הגג אם מכסים בחצץ או חלוקי נחל ואפשר גם להדביק אותן על הגג. היריעות חזקות מאוד ויכולות להחזיק שנים רבות ומסופקות במגוון צבעים, כולל כמובן הצבע הלבן, כך שאין כל צורך בהלבנה כל שנה. למרות היותן חזקות, במידה ונוצרת פגיעה ביריעה, התיקון הוא מסובך ולרוב לא יעיל.

איטום גג בעזרת סיליקון בלאק ג'ק אטום לתמיד
בלאק ג'ק אטום לתמיד הוא חומר חדש לאיטום גגות המספק הגנה מלאה מפני מים ומים עומדים, וגם מגן מפני קרני שמש (הלבנה) עם אחריות ל-30 שנים, הכל בחומר אחד קל ליישום. מדובר בחומר מתקדם עשויי 100% סיליקון שאינו מתייבש, לא נסדק ולא מתרכך במגע סטטי עם מים עומדים (כמו במקרה של חומרים אקריליים). כמו כן ניתן להשתמש בחומר זה על כל פני שטח, לא משנה מה יש לכם על הגג היום ללא צורך בפירוק (כמו במקרה של יריעות), והוא אינו מצריך יותר משכבה אחת. בניגוד לחומרים אחרים ושיטות אחרות, ניתן לבצע את האיטום בעזרת בלאק ג'ק גם אם מתוכנן גשם בשעות הקרובות (החומר מתייבש תוך 15 דקות בלבד). החומר בעל תכונות הגנה טרמיות בכך שהוא מחזיר עד 90% מקרני השמש ובכך ישמור על בידוד הבית ויקטין בהוצאות החימום והקירור. החומר בעל גמישות גבוהה וכושר הידבקות מצוין כך שניתן בקלות לכסות כל משטח ללא כל חיבורים או תפרים. כמו שצוין קודם, חומר זה מתאים לשימוש על גבי איטומים שונים ישנים אחרים כגון איטום אלסטומרי, אקרילי, פוליאוריטני, ביטומני, על גגות מתכת, פח, איסכורית, יריעות איטום, סיד, פנלי בידוד, Hypalon, EPDM, TPO/CPA, בטון, אספלט, זפת, (מצריך פריימר על זפת, אספלט וביטומן) אסבסט, פיברגלס, עץ, קצף פוליאוריתני ועוד ציפויים רבים. כאמור החומר מגיע עם אחריות ל- 30 שנים כך שלא תצטרכו עוד לחזור על האיטום כל כמה שנים וגם לא תצטרכו להלבין את הגג מחדש מדי שנה דבר שיביא לחיסכון משמעותי ביותר בעלויות מצטברות לאורך השנים וכן יסיר כל דאגה של סיכוי חדירת מים מהגג. 

 

זיפות גג

חומרים אקריליים

חומרים פוליאוריתניים

יריעות ביטומניות

בלאק ג'ק 100% סיליקון

עלות יישום (יותר כוכבים, יקר יותר)

*

**

***

****

*****

הלבנה כל שנה/כמה שנים

כן

כן. יש לחדש אותם כל 1-3 שנים

כן. יש לחדש אותם כל 4-7 שנים

כן

לא

עמידות מפני מים עומדים

לא תמיד

לא

לא תמיד

לא תמיד

תמיד

סוג גג

רק שטוח

הכל

הכל

בעיקר שטוח

הכל

עמידות

כמה שנים

1-3 שנים

4-7 שנים

10-15 שנים. חייבים לגן עליהם על ידי הלבנה

30 שנים

 

יש לך שאלה?

image descriptionלחץ כאן למציאת חנות קרובה לביתך המוכרת את מוצרינו