חומרי הגנה ואיטום לשימוש בעץ, בבטון, במתכת ובפלסטיק

מאת: אורי ברקן

אהבתי! הוסף לבחירות שלי
המאמר נמצא ברשימה שלך

חומרי הגנה ואיטום לעץ בטון ופלסטיק גדולללא חומרי ההגנה שזמינים בימינו– טכניקות הבניה העכשוויות היו בוודאי שונות לחלוטין. עם זאת, זו טעות לחשוב שכל מוצרי ההגנה והאיטום הם המצאות מודרניות. למעשה, השרף שבו אנחנו משתמשים היום להדבקה או לאיטום קיים כבר מאות בשנים.

המוצרים שבהם אנחנו משתמשים היום מכילים שרף שמעורב בחומרים שונים על מנת לתת מענה למגוון רב של צרכים, כמו הגנה ואיטום של עץ, בטון, מתכת או פלסטיק.

חומרי הגנה ואיטום לעץ
חומרי ההגנה והאיטום לעץ מספקים הגנה מפני מים, קרני שמש, ריקבון, סדקים ושבירה. לכן, דק או פרגולה, או כל פריט אחר מעץ שצבועים בחומר הגנה מתאים, לא יספגו מים שיגרמו להיחלשות העץ ויהיו מוגנים מפני בלאי כמו ריקבון, סדקים וטחב.

בין חומרי ההגנה לעץ:

שמן – בדרך כלל מדובר בחומר על בסיס שמן סינטטי שמספק לעץ הגנה טובה ביותר. שמנים אלה משאירים את המראה הטבעי של העץ, . כאן יכול לבוא לעזרתכם אחד המוצרים האיכותיים של חברת Flood, CWF UV 5Oil, גימור שמן שמשלב פנטרול ומסייע להחדרת השמן לעץ בקלות. ובזכות יכולתו לחדור לעומק העץ והישארותו גמיש ונושם לאחר הייבוש הוא יעניק את ההגנה האולטימטיבית.

לכה– הלכה מספקת לעץ ציפוי דוחה מים. ציפויים אלה הם ארוכי טווח ועשויים להחזיק מעמד מספר שנים. לכה, כמו זו של חברת ZAR, Interior Water Based Poyurethane, עמידה בפני מים ובפני רוב הכימיקלים הביתיים ואינה מצהיבה. כיוון שלכה זו היא על בסיס מים,היא מעניקה בנוסף ליופי ולעמידות, גם יתרונות סביבתיים.

חומרי הגנה לבטון
אמנם, הבטון הוא חומר חזק מאוד אבל גם בו יכולים להיווצר סדקים או נקבוביות שיאפשרו למים ולגזים לעבור דרכו. למשל, חרירים קטנים שנוצרים בבטון יכולים להוביל לרטיבות בקירות של בתים ומבנים, ולפגוע בבטיחות המבנה ובבריאות הדיירים (שהרי בעקבות הלחות מגיע העובש). הגנה נכונה על הבטון היא צעד חשוב במניעת נזק עתידי.

ניתן למצוא חומרי הגנה ואיטום לבטון בגימור מבריק או מט, על בסיס מים או לטקס. לדוגמה, שני מוצרים שמתאימים לשימוש פנימי וחיצוני:

  • סילר Drylok Wetlook על בסיס מים, הוא בעל מראה מבריק. זהו מוצר שאינו מצהיב, דוחה מים וכתמים, עמיד בפני כימיקלים ביתיים ומגן על הבטון מפני התפוררות.
  • Extreme Masonry Waterproofer על בסיס לטקס, של חברת Drylok הוא חומר שקושר את עצמו לבטון והופך לחלק אינטגרלי מהמשטח. ובכך הוא משמש לחסימה מפני חדירת מים ועמיד גם בתנאים קשים מאוד ולמים בלחצים גבוהים.


חומרי הגנה למתכת
מתכת נראית אולי חומר עמיד לנצח, אבל בכל זאת גם היא דורשת לעיתים טיפול. אחת הדרכים הטובות להבטיח שמוצרי המתכת יחזיקו מעמד לאורך שנים, היא ליישם עליהם חומרי הגנה  שימנעו נזקים. (למשל מניעת חלודה וקורוזיה)
צבע למתכת יכול להגן על סוגים שונים של מתכות מפני קורוזיה, שריטות, בלאי ונזקים מקרני השמש. C.I.P הוא פריימר של חברת Owatrol שנוגד חלודה, חודר עמוק לתשתית, גורם ליציאת לחות ואוויר, ומאפשר למלא את שטח המתכת בחומר גמר.

חומרי הגנה לפלסטיק
כולם יודעים שגם פריטי פלסטיק, בייחוד אלה שנועדו לחוץ, נוטים להתיישן, לאבד מצבעם הבוהק וממראם החדש והמבריק. אבל לא רבים יודעים שאפשר להחזיר את הפלסטיק לחיים, בכמה פעולות פשוטות עם חומרים שמיועדים במיוחד לזה.
Owatrol Polytrol הוא חומר חידוש שמיועד למוצרי פלסטיק כמו ריהוט גינה (למעט ריהוט לבן). חומר זה מחדש את פני השטח הדהויים והמוכתמים של הפלסטיק, חודר בקלות, ומחזק ומחייה את הפיגמנטים.

אהבתי! הוסף לבחירות שלי
המאמר נמצא ברשימה שלך

יש לך שאלה?

image descriptionלחץ כאן למציאת חנות קרובה לביתך המוכרת את מוצרינו