ניקוי רצפת אבן טבעית

מאת: אורי ברקן

ניקוי רצפת אבן טבעית

אבן טבעית משמשת אותנו ברוב המקרים כריצוף חיצוני או פנימי וגם כחיפוי קיר. אנשים שממש אוהבים את מראה האבן הטבעית, ישלבו אותה בבית גם כשולחן או כמשטח עבודה במטבח. כמו עץ, האבן היא תוצר טבעי ויש לה מקדמי חוזק וספיגה שונים, ועל פי אלו מתאימים את סוג האבן לסוג העבודה.

תכונות של רצפת אבן טבעית
התכונות המרכזיות של האבן הטבעית וכיצד מתאימים אבן לכל שימוש:

מראה: ישנן אבנים להן מראה מאוד מעניין המתבטא בכמות הגידים ובעושר הצבעוני. ככל שהאבן יותר עשירה במראה שלה, כך האריחים שהוכנו מהאבן הזו יהיו שונים אחד מהשני. לעומת זאת ישנן אבנים טבעיות שהמראה שלהן הוא חלק יותר, ולכן אריחים שהוכנו מהן יראו אחידים יותר. בפועל, נהוג להשתמש באבנים טבעיות מגוונות יותר עבור משטחים גדולים (שיש במטבח וכדומה), ובאבנים טבעיות בעלות מראה אחיד יותר עבור משטחים קטנים.

חוזק: האבן בבסיסה היא חומר טבעי חזק, אך גם כאן יש דרגות שונות של חוזק. ישנן  ?אבנים הנחשבות ל"חוליות" והחוזק שלהן נמוך יותר, ולכן העדיפות היא להשתמש בהן כחיפוי לקיר, כך שלא מופעל עליהם לחץ של הליכה או של רהיטים כבדים. לעומתן ישנן אבנים שהם חזקות יותר ולכן לא תהיה בעיה לרצף איתן משטחים פנימיים או חיצוניים.

ספיגה: האבן, עם כל החוזק שלה, היא עדיין חומר סופג ברמות שונות. אבן בעלת מקדם ספיגה גבוה (כלומר – סופגת יותר) תשמש לרוב לחיפוי קיר כי, הסיכוי שתגיע אליה רטיבות היא נמוכה יותר, מה גם שחיפוי הוא בדרך כלל אנכי, כך שאם מדובר בחיפוי חיצוני, מי הגשמים לדוגמה פשוט זולגים מטה. אבן בעלת מקדם ספיגה נמוך (כלומר – סופגת פחות) יכולה לשמש גם כריצוף. בעניין הספיגה – אם האבן סופגת מים, מה שיקרה לאורך הזמן, זה שיכולים להתפתח בה גידים חדשים לדוגמה (גם לאחר כריית האבן היא עדיין "חיה ונושמת").

מדוע נוצרים כתמים ברצפת אבן טבעית
כתמים נוצרים באבן טבעית מכיוון שכפי שצוין מעלה – היא חומר טבעי בעל יכולות ספיגה ברמות שנות. לכן, אם נשפך עליה נוזל כגון יין אדום , והאבן איננה אטומה כמו שצריך עם סילר, חלק מהיין יכול להיספג באבן ולהשאיר כתם. רמת הספיגה תלויה באבן עצמה ובאם מרחו אותה בסילר או לא.

גם דברים חומציים כגון לימון או חומצות בחומרי ניקוי שונים יכולים להשאיר כתם על אבן טבעית ולכן יש להיזהר. אם מדובר בחומרי ניקוי – יש לוודא שהם יעודיים לשימוש עם אבן טבעית.

האם ניתן להימנע מהיווצרות כתמים ברצפת אבן טבעית
ניתן להימנע ולהפחית את הסיכוי להיווצרות כתמים אם משתמשים בסילר איכותי המתאים לאבן טבעית. סילר מומלץ לאבן טבעית הוא סילר של המותג Drylok מבית UGL, וניתן למצוא אותו בגימור מט או מבריק. הסילר חודר עמוק אל תוך האבן, ואוטם אותה בכך שהוא יוצר שכבת הגנה שקופה. בצורה כזו המראה הטבעי של האבן נשמר.

כל כמה זמן יש לחדש את שכבת ההגנה על רצפת אבן טבעית
את הסילר יש לחדש כל כמה שנים בהתאם לבלאי ברצפה על מנת לשמור על האבן באופן מיטבי. אין צורך לקרוא לבעל מקצוע עבור הפעולה של חידוש הסילר. פשוט ניתן לרכוש אותו וליישם אותו על פי הוראות היצרן.

איך לנקות רצפה מאבן טבעית
במידה ונוצר כתם באבן טבעית, חומרי הניקוי הרגילים בדרך כלל לא יהיו יעילים, ויש להשתמש בחומרים חזקים יותר המיועדים להסרת כתמים עמוקים מעץ, אבן, בטון וכדומה.

ישנם שני חומרים מומלצים לניקוי אבן טבעית:

  1. Wood Cleaner של חברת Flood – על אף שהייעוד הראשי שלו הוא לעץ, הוא יעשה את אותה העבודה גם על אבן טבעית. החומר פשוט לתפעול – מורחים, ממתינים כ-20 דקות ושוטפים עם מים.
  2. Cleaner & Degreaser של חברת UGL – זהו חומר חזק המנקה משטחי בטון ואבן מלכלוך בעייתי ומחומרים שומניים (שמן, גריז וכדומה). גם חומר זה הוא פשוט מאוד ליישום – מורחים תוך כדי החדרה אל האבן בעזרת מברשת פלסטיק, ממתינים כ-5-10 דקות ושוטפים עם מים.

כיצד להגן על רצפה מאבן טבעית לאחר הניקוי
לאחר ניקוי יסודי של האבן, כדאי למרוח שוב סילר על מנת לחדש את ההגנה. חומרי הניקוי עלולים לפגוע בשכבת ההגנה ולכן צריך  לבחון אם יש לחדש אותה.

לפניכם אבנים טבעיות הפופולריות בארץ והסילרים המתאימים להן:

אבן חלילה – זוהי אבן ממשפחת אבני הגיר המגיעה מהאזור הדרומי של הר חברון. אחד המאפיינים שלה הוא הנקבוביות, והיא משמשת בעיקר לריצוף פנימי וחיצוני (בעיבודים שונים) וכן לאמבטיות ומדרגות. סילר מומלץ לאבן חלילה הוא הסילר המט או המבריק של דריילוק. לפרטים נוספים על הסילר לחצו כאן

אבן מצפה – אבן המגיעה מאזור מצפה רמון ומאופיינת בגידים רבים ובכתמי צבע דמויי ענן. השימוש העיקרי בה הוא לריצוף פנימי וחיצוני, וכן לחיפויי קירות שונים. סילר מומלץ לאבן מצפה הוא הסילר מט או מבריק של דריילוק. לפרטים נוספים על הסילר לחצו כאן

אבן ביר-זית – אבן בעלת גוונים אפורים המשתלבת נהדר בבתים בעלי אופי מודרני. היא קלה לתחזוקה באופן יחסי כי היא בעלת מקדם ספיגה נמוך ויש פחות חשש שתספוג כתמים נוזליים כלשהם. סילר מומלץ לאבן ביר-זית הוא הסילר המבריק/מראה רטוב של דריילוק. לפרטים נוספים על הסילר לחצו כאן

אבן טרוורטין – אבן טבעית גירית הפופולרית מאוד בתחום חיפויי הקירות, אך לא רק. ניתן גם לראות אותה במרצפות, מדרגות ועוד. סילר מומלץ לאבן טרוורטין הוא הסילר מט או מבריק של דריילוק. לפרטים נוספים על הסילר לחצו כאן

נציגי סאן דק ישמחו לייעץ לכם בכל הנוגע לניקוי אבן טבעית ולאיטום נכון של האבן. חשוב לבצע את הפעולות לפי הוראות היצרן על מנת שהאבן תישאר נקיה ויפה לאורך שנים רבות.

יש לך שאלה?

image descriptionלחץ כאן למציאת חנות קרובה לביתך המוכרת את מוצרינו