כיצד לשמור על המראה החלוד אך להגן על המתכת מפני היחלשות והתפוררות

מאת: אורי ברקן

אהבתי! הוסף לבחירות שלי
המאמר נמצא ברשימה שלך
כיצד לשמור על המראה החלוד אך להגן על המתכת מפני היחלשות והתפוררות

אין ספק כי מראה חלוד הוא כיום מאוד אופנתי ומשולב באלמנטים רבים הן מחוץ והן בפנים הבית. אם פעם היינו נלחמים תמיד להסרת החלודה והמראה שלה היה מסמל הזנחה, כיום רבים דווקא מעוניינים בה ובמראה המיוחד שהיא מקנה למתכות. האתגר העיקרי העומד בפני אוהבי המראה החלוד הוא איך למנוע את המשך התפשטותה כך שלא תגרום להיחלשות והתפוררות של המתכת. למרבה המזל כיום ישנם פתרונות לא רק אפקטיביים אלא גם קלים ליישום ללא צורך בשירות של בעלי מקצוע.

איך נוצרת חלודה
חלודה, שיתוך, או בשמה הלועזי קורוזיה, היא תופעה טבעית המתרחשת במתכות החשופות לחמצן ולחות. עם החשיפה מתרחש תהליך התחמצנות הגורם למתכת להגיב ללחות ולחמצן ולשנות את המבנה שלה עד למצב של התפוררות והיחלשות מבנית. הסימן המוכר ביותר להיווצרות של חלודה הוא הופעתם של כתמים בצבע כתום או חום על פני המתכת והופעת קשקשים וקילופים. ללא התערבות, אם תתנו לחלודה להמשיך להתפתח, בסופו של דבר המתכת תתפרק ותיאכל לאט לאט והמבנה והחוזק שלה יפגעו באופן שלא ניתן יהיה לתיקון.

הסכנות הנלוות להיווצרות חלודה
כאמור, אם תתנו לחלודה יד חופשית, היא תאכל ותפורר את המתכת ותהפוך אותה מחזקה לשברירית ביותר. כאשר מדובר במתכת המשמשת לחיזוק מבנה, חלקי שלדה של רכב או כל חלק הנושא משקל ואמור לספק יציבות וחוזק, היווצרות החלודה עשויה להוות סכנה של ממש. חשבו לרגע מה יקרה לבניין כאשר קורות הברזל שלו יאכלו על ידי חלודה - יגיע שלב שהקורות יאבדו את החוזק שלהן ולא יוכלו למלא את תפקידן המבני עד כדי אפילו אפשרות של קריסת הבניין. אם נסתכל על בעיות חלודה במסגרת הבית שלנו, חשבו על כל דבר הנושא משקל בבית ומחוצה לו. אפילו כיסא גינה בו הברגים והאומים חלודים יכול להפוך לסכנה מאחר והחלודה תחליש אותם והם עשויים להפסיק לפתע את תפקיד החיזוק וההידוק שלהם, דבר שיכול להגיע לקריסה של הכיסא ונפילה שלנו.

סכנה נוספת הנלוות להיווצרות חלודה שהיא קצת פחות מוכרת היא שחלודה מדרבנת את הצמיחה של בקטריות מסוימות שיכולות לגרום לטטנוס. הידבקות בטטנוס יכולה להיגרם מפגיעה או חתך שנגרם מעצם חלוד לגופנו וחדירת הבקטריה לזרם הדם שלנו. טטנוס היא מחלה קשה המצריכה טיפול מהיר (בדרך כלל ע"י זריקות טטנוס) מאחר והיא יכולה לגרום למוות.

בנוסף, חשיפה קבועה וחוזרת לאבק חלודה, למשל עבור אנשים העובדים במקצועות בהם ישנה חשיפה קבועה למתכות חלודות (רתכים, ייצור פלדה, כריה, פחחות ועוד), קיימת סכנה להתפתחות מחלות ריאה. למזלנו בביתנו סכנות אלה לא קיימות מאחר והחשיפה שלנו לחלודה היא מינימלית ביותר (אם כי חשוב להימנע מפגיעה על ידי עצמים חלודים).

איך עוצרים את החלודה מהמשך התפתחות
אם מובן למה החלודה נוצרת, ניתן להסיק כי על מנת לעצור את החלודה מלהמשיך להתפתח מספיק לבודד אותה מחשיפה ללחות וחמצן. למשל על ידי צביעה אטומה של המתכת ניתן לחשוב כי החלודה לא תוכל להמשיך להתפתח אך אין הדבר נכון כלל. מאחר והמתכת עצמה כוללת בתוכה גם ערכי לחות וחמצן מסוימים, גם אם נאטום אותה חיצונית, חלודה קיימת תמשיך להתפתח מתחת לפני השכבה המגנה (צבע, לכה וכדומה). הדבר אפילו עוד יותר מסוכן מאחר ולאחר הצביעה לא נראה את החלודה המתפתחת באופן סמוי ואנחנו עשויים לחשוב כי המתכת נטולת חלודה כאשר היא למעשה ממשיכה להתפתח.

לכן על מנת לעצור את החלודה מלהמשיך ולהתפתח חייבים לפעול לקיבוע החלודה במצבה הנוכחי (אם מעוניינים לשמר את המראה החלוד) וזאת ניתן לעשות על ידי שימוש בחומר מצוין לעצירת החלודה והגנה על המתכת מפני חלודה - ה- OWATROL OIL אשר גם מנטרל את החלודה וגם מספק הגנה לאורך הזמן, ועל כך בפסקה הבאה.

איך מגנים על מתכת חלודה ומשמרים את המראה שלה
השמן של אווטרול: OWATROL® OIL הוא שמן רב-תכליתי, בעל כושר חדירה לעומק המתכת, שניתן להשתמש בו לבד או כתוסף לצבע. לבד הוא מספק גימור גמיש, הדוחה לחות וחמצן עודפים מהמתכת והחלודה כך שהוא עוצר את תהליך החלודה. שלא כמו שמן רגיל, השמן של אווטרול כבד מים ולכן בחדירתו אל המתכת הוא מפנה החוצה שאריות של לחות וחמצן. כתוסף לכל שמן או צבע מבוסס אלקאיידים, מעבר לכך שיעניק לכל צבע את כל פעולת "החניקה" ונטרול החלודה הוא מספק זמן עבודת צביעה ארוך יותר, יכולת זרימת צבע משופרת, יכולת הידבקות צבע גדולה יותר ובניגוד למדללים מזיקים ישמור על איכות הצבע ללא השפעה על המראה וזמן הייבוש.

יתרונות של שמן אווטרול:

 • ניתן לשימוש ישירות על מתכות חלודות
 • חודר לעומק המתכות החלודות ומוציא החוצה לחות וחמצן
 • יוצר שכבה יציבה להידבקות משופרת של צבעים אחרים אליה
 • אוטם לחלוטין את שכבות המתכת התחתונות הבריאות מפני היווצרות חלודה
 • מתאים לשימוש עם כל צבע מבוסס שמן או אלקאיידים
 • מתאים לשימוש על מתכות שונות, מברזל, זינק, נחושת, אלומיניום ועוד
 • מתאים לשימוש כפריימר עבור מתכות מגולוונות ללא צורך בהכנה מיוחדת
 • משמש כתוסף לכל צבע שמן/אלקאיידי, צבע גוון ולכה
 • מאפשר יישום גימורים בתנאים קשים
 • משפר את זרימת צבע ואת זמן העבודה
 • ניתן ליישום על ידי מברשת, רולר, מרסס גינה או מכשיר התזה מקצועי


אהבתי! הוסף לבחירות שלי
המאמר נמצא ברשימה שלך

יש לך שאלה?

image descriptionלחץ כאן למציאת חנות קרובה לביתך המוכרת את מוצרינו