להפוך רהיט מרופט לפנינה עיצובית

מאת: אורי ברקן

להפוך רהיט מרופט לפנינה עיצובית

צביעת רהיטים היא אחת הדרכים הזולות והקלות ביותר לביצוע מהפך מדהים ברהיט מיושן ומרופט. יש לי חבר שנוהג לאסוף רהיטים ישנים שאחרים זרקו לצידי הדרכים, ולהפוך אותם לרהיטים ייחודיים ומעוצבים, וברוב המקרים כל שנדרש הוא רק מעט צבע.

בין אם אתם מתכוונים לצבוע את הרהיט שלכם בגוון אחד, או מתכננים צביעה יותר מהודרת ומתוחכמת, קודם כל כדאי לדעת איך בכלל צובעים רהיטים.

ממה מתחילים
לא חשוב באיזה סוג של צבע תבחרו על מנת לבצע מהפך בארונות המטבח, בשידה או בכיסא –תמיד כדאי להתחיל בניגוב הרהיט בעזרת מטלית, מים וסבון כדי להסיר מעליו את האבק והלכלוך. לאחר שהרהיט מתייבש, עליכם להעריך נכונה את מה שעומד בפניכם ולבדוק:

 

  • האם צבעו של הרהיט כל כך עז או שהפיניש שלו כל כך גרוע? אם כן, אולי יהיה צורך בשכבה של פריימר או בהסרת הצבע הישן.
  • האם על הרהיט יש כתמים מחוספסים, צבע מתקלף או חריצים שזקוקים לשיוף ולמירוק של העץ או שדורשים מילוי?
  • האם הפיניש הקודם על גבי הרהיט אטם את פני השטח?
  • האם אתם מוכנים לעשות את כל מה שנדרש על מנת להפוך את פני השטח למשטח שמוכן ומזומן לקבל על עצמו את הצבע החדש?


להלן כמה טיפים מקצועיים שעל פיהם אני נוהג כשאני משפץ רהיט בעזרת צבע:


ניתן לצבוע מתכת
אפשר לבצע מהפך גם ברהיט שכולל חלקי מתכת, אבל קודם כל יש לכסות את פני השטח בצבע יסוד או במקרה של כתמי חלודה ליישם חומר מעכב חלודה המשמש גם הוא כחומר יסוד. תמצאו שפע של אפשרויות בחנות לחומרי בניין. אפשר להשתמש בספריי צבע כי הוא מגיע בפחיות לצביעת חלקים שיש בהם עיקולים רבים. למשל, אם נמאס לכם מבסיסה של מנורת הנחושת תוכלו לשנות בקלות את גוון הצבע לגוון אחר.

לא תמיד צריך פריימר
ייתכן שלא תמיד תצטרכו להשתמש בפריימר, תלוי במצבו של הפריט שעליו אתם עובדים ובגימור שאתם מתכננים. ייתכן ותוכלו להסתפק בשיוף ובהסרת הצבע. ישנם חומרים מסירי צבע מעץ, ממתכות וכמעט מכל חומר (גם צבע חדש וגם צבע ישן ובלוי) שהם קלים מאוד לשימוש. כל מה שצריך לעשות הוא למרוח את החומר על גבי המשטח, לחכות מספר דקות ולשטוף. אין צורך לשפשף את המשטח. אם הגימור הקודם כלל גם כיסוי בווקס השתמשו בחומר להסרת שעווה, כדי להסיר אותה ולהכין את פני השטח לצביעה. אל תשכחו ללבוש כפפות וזכרו שהמפתח למהפך צבע מוצלח הוא לוודא ששלב ההכנה מבוצע כהלכה ושהצבע נצמד היטב לפני השטח.

להיות יסודיים
אל תנסו קיצורי דרך בעת הצביעה. אם הרהיט כולל מגירות או פירזולים למיניהם, הסירו אותן והכינו גם אותן לצביעה. שייפו בזהירות את קצות המגירות או הסירו את הצבע גם מהן, כך שהצבע הישן יעלם לפני יישום הצבע החדש.  ברוב המקרים, תלוי בבחירה האסטית שלכם, יהיה צורך להגן על הרהיט בלכה. לכה היא ההגנה הטובה ביותר נגד שחיקה וכתמים שיכולים להידבק לרהיטים, אבל צריך לזכור שיש לכות שנותנות לעץ מראה "פלסטיקי" לכן בחרו בלכה בגימור מט ששומרת על מראה טבעי יותר.

בחרו בצבע הנכון ובמברשת איכותית
יש מאות סוגי צבעים. חקרו והתאימו את סוג הצבע הנכון לעבודה שלכם. כאשר אתם מוצאים את סוג הצבע שמוצא חן בעיניכם, תוכלו תמיד למצוא גם את הגוון המתאים לכם.
השתמשו במברשת איכותית. אולי זה נשמע לכם כמובן מאליו, אבל אתם לא באמת רוצים ששערות המברשת יידבקו לרהיט שאתם צובעים. מברשות איכותיות, ששומרים על ניקיונן כראוי, יכולות לשמש אתכם במשך שנים רבות.

להיות סבלניים
תנו לשכבת הצבע מספיק זמן להתיבש לפני שתיישמו את השכבה הבאה. בכל מקרה, תמיד קראו את ההנחיות שעל תווית המוצר. כך גם לגבי שכבת הגימור או הלכה, כי אם הצבע לא יהיה יבש לחלוטין הוא יימרח כשתוסיפו את חומר הגימור או שזה יתקוף את הצבע שצבעתם.

לא לפחד
אל תפחדו לנסות דרכים חדשות להוספה ולהסרה של צבע מהרהיט שאותו אתם משפצים. ניסוי מסוים יכול להצליח יותר מאחרים, אבל קחו בחשבון שטעויות יכולות להוביל אתכם ליצירות אומנותיות בלתי צפויות. והכי חשוב –תהנו!

 

יש לך שאלה?

image descriptionלחץ כאן למציאת חנות קרובה לביתך המוכרת את מוצרינו