מה ההבדל בין ממיר חלודה לשמן מנטרל חלודה של אווטרול

מאת: אורי ברקן

אהבתי! הוסף לבחירות שלי
המאמר נמצא ברשימה שלך
מה ההבדל בין ממיר חלודה לשמן מנטרל חלודה של אווטרול

כיום יש טרנד עיצובי של מראה חלוד שנכנס אפילו לבית, מראה תעשייתי של חומרים שעברו שנים של יישון טבעי וחלודה. אך מדובר רק במראה, בחלודה לכאורה ולא בחלודה אמיתית אשר מסמלת צרות. החלודה היא האויב הגדול ביותר של כל מוצר, מכונה, המיוצרים ממתכת. המלחמה האינסופית בחלודה עולה לנו ולתעשייה סכומים עצומים הן בחומרים והן בשעות העבודה להסרה, טיפול והגנה מפניה. אחד הפתרונות הנפוצים למלחמה בתופעה הוא ממיר חלודה.

לפני שניגש לבחון את ממיר החלודה, כמה מילים על החלודה עצמה.

חלודה נוצרת כתוצאה מתהליך טבעי של חשיפת מתכת לחמצן ולחות (בעצם חשיפה לאוויר הכולל חמצן ולחות). התהליך נקרא בלועזית "קורוזיה" או בעברית "שיתוך". תהליך חמצון המתכת, הופך אותה מחומר קשה ועמיד לחומר חלש, פריך, מתקלף עד כדי התפוררות של ממש. כאן טמונה הבעיה הגדולה של החלודה, בכך שהיא גורמת למתכת לשנות את תכונותיה ולהפסיק לתפקד כחומר  חזק ועמיד מאוד. מכאן החשיבות הן בהגנה על המתכת מפני היווצרות חלודה באמצעים כגון גלוון וכיסוי בצבע וטיפול בממיר חלודה.

מה זה ממיר חלודה?
ממיר חלודה הוא חומר שמורחים על פני מתכת חלודה והוא פועל להמרת חלקיקי החלודה לשכבת מגן כימית. החומרים הפעילים בממיר חלודה יוצרים אינטראקציה או קשר כימי עם החלודה וממירים אותה לשכבה שחורה ויציבה העמידה יותר כנגד לחות ומגינה על פני השטח מהתפתחות החלודה.

ממירי חלודה מסחריים בדרך כלל מכילים שני מרכיבים פעילים עיקריים - חומצה טאנית ופולימר אורגני. החומצה הטאנית ממירה את תחמוצות הברזל החומות אדומות לחומצה פרית (FERIC ACID) שהיא שכבה יציבה יותר, בעוד המרכיב השני שהינו סולבנט (ממיס) אורגני משמש להרטבה, פיזור החומצה הטאנית על פני השטח ובתוך החלודה והופך לשכבת יסוד מגינה בשילוב עם הפולימר האורגני.

מהם החסרונות של ממיר חלודה
החיסרון העיקרי של ממיר חלודה טמון בכך שהוא אינו בעל יכולת הרטבה והתפשטות טבעית ועצמאית, כלומר הזחילה והחדירה באופן טבעי לתוך פני השטח. המשמעות היא שאם שכבת החלודה עבה אין לממיר החלודה אפשרות לחדור לעומקה ולתוך שכבת הבסיס של המתכת. זה גורם לשאריות חמצן ולחות להיות כלואות מתחת לשכבת ההגנה שנוצרה ולהמשיך את תהליך ההתחמצנות מתחת לפני השטח, ובכך להביא לכשל בשכבת הצבע וההגנה הסופית. בנוסף, כיוון שבמרבית המקרים ממירי חלודה אלו משמשים גם כשכבת יסוד ובשל אופי וגודלם הפיזי של הפולימרים בהם משתמשים, אין להם יכולת מספקת לחדור לחלודה ולהגיע לכל חלקי החלודה. מכאן שממיר חלודה אינו מהווה פתרון אידיאלי לבעיית החלודה, כיוון שהוא אינו מסוגל לעצור את היווצרות החלודה בעומק המתכת ולכך יכולות להיות השלכות חמורות בהמשך. למשל, במבנה מתכת שטופל בממיר חלודה, יתכן כי על פניו נראה שהמתכת אינה מתחמצנת יותר כאשר אויב החלודה עדיין פעיל באופן מוסתר מן העין בעומק המתכת והדבר יתגלה רק כאשר המבנה יעבור כשל בגלל שהמתכת נאכלת מבפנים.

מה זה שמן מנטרל חלודה של אווטרול?
שלא כמו ממירי חלודה רגילים, לשמן של אווטרול יש יכולת טבעית גבוהה מאד של הרטבה והתפשטות בזכות היכולת הקפילרית הטבעית שלו. המשמעות היא שניתן ליישם אותו על כל עובי של חלודה, והשמן כבר ימצא את דרכו לעומק החלודה עד לשכבת הבסיס של המתכת, תוך שהוא מפנה החוצה את כל הלחות והחמצן. בכך, הוא מנטרל את האפשרות להתפתחות חלודה בעומק המתכת ומתחת לשכבת הצבע או ההגנה הסופית. כפי שצוין קודם ממירי חלודה הופכים את החלודה לחומר "חדש" בעוד שהשמן של אווטרול משתמש בחלודה עצמה. במקום להמיר את החלודה לחומר חדש השמן של אווטרול משתמש בחלודה ויוצר איתה שכבת הגנה יציבה וחזקה מאד שצבעי גמר יכולים להתחבר ולהיצמד אליה היטב. פרט לחלקיקי החלודה הרופפים (אם קיימים) החלודה היא למעשה פני שטח וחומר חזקים במיוחד, ועל ידי ניצול החוזק הפיזי של החלודה בשילוב האיטום שיוצר השמן של אווטרול אנחנו מקבלים פני שטח חזקים ויציבים.

יתרונות של שמן מנטרל חלודה של אווטרול
לשמן של אווטרול יש מספר יתרונות בולטים על פני פתרונות אחרים:

  • השמן של אווטרול חודר לעומק החלודה עד לשכבת הבסיס של המתכת תוך שהוא מפנה החוצה שאריות של חמצן ולחות ולא מאפשר התפתחות נוספת של חלודה בעומק המתכת ומתחת לשכבת הצבע או ההגנה הסופית.
  • השמן של אווטרול יוצר שכבה יציבה וחזקה שצבעי גמר יכולים להתחבר אליה.
  • לשמן של אווטרול יש יכולות הרטבה והתפשטות טבעיים מצויינות בזכות היכולת הקפילרית הטבעית שלו.
  • השמן של אווטרול יכול לחדור ולהתפשט טוב יותר בשל העובדה שאינו מכיל בתוכו פולימרים, שרפים או פיגמנטים שפוגעים ביכולת זו.
  • קל לזהות משטח שטופל בשמן של אווטרול והינו מוגן, שכן משטח חלוד שהינו רווי ומלא בשמן יקבל שכבת ברק קלה.
  • קל ליישם את השמן של אווטרול: הוא דליל במיוחד, מיושם בשיטת רטוב על רטוב וניתן ליישם אותו אפילו עם מרסס פשוט.
  • ניתן ליישום גם על מתכות חדשות כאמצעי מניעה מחלודה או להוסיפו לכל צבע אחר על בסיס שמן בכדי להעניק לאותו צבע את התכונות של השמן של אווטרול.
  • השמן של אווטרול משחק תפקיד חשוב בקרב חברות תעשיה כבדה ותעשיה ימית בינלאומיות מובילות, בתחזוקת צבע חיצונית ופנימית. עכשיו יותר מתמיד, אווטרול מאפשרת מגוון דרכים חדשות לבצע עבודות מורכבות ביתר קלות ומהירות.
  • ניתן להשתמש בו כתוסף או מדלל לצבע לקבלת כל היתרונת של חדירת החומר לעומק פני השטח והגנה מירבית מפני חלודה.
אהבתי! הוסף לבחירות שלי
המאמר נמצא ברשימה שלך

יש לך שאלה?

image descriptionלחץ כאן למציאת חנות קרובה לביתך המוכרת את מוצרינו