מחולל חלודה

מאת: אורי ברקן

מחולל חלודה

חלודה היא תופעה טבעית הקורית כתוצאה מהתחמצנות של מתכת כתוצאה ממגע עם אוויר (חמצן) לחות ומים. ללא טיפול נכון, החלודה יכולה להתפשט ולפגוע במתכת עד כדי התפוררות. לכן לרוב נרצה להילחם בתופעה ולהסיר את החלודה, אך כיום קיים טרנד עיצובי חם ביותר אשר דווקא מעוניין להשיג מראה חלוד, אך ללא הנזקים שלה. בעיצוב בית בסגנון עתיק או תעשייתי למשל, ממליצים לשלב גם אלמנטים של חלודה או מתכת ישנה. המראה של מתכת "עתיקה" עם מראה חלוד הוא דבר שיותר ויותר אנשים מעוניינים בו עד כדי ניסיונות  ליישון אקטיבי של מתכת קיימת על מנת להקנות לה מראה חלוד ועתיק. למזלנו, כיום קיימים חומרים מצויינים אשר מאפשרים לקבל בדיוק את המראה החלוד הרצוי בצורה פשוטה וקלה. מעניין? המשיכו לקרוא.

מה עושים עם מחולל חלודה?
מחולל חלודה הוא חומר ייחודי אשר גורם לתגובה של חלודה על גבי מתכת נתונה. מחולל חלודה מתאים לשימוש עם כל מתכת שהינה פורוזיבית (נקבוביות חשופות). החומר גורם להופעה טבעית ומהירה של חלודה, ממש תוך דקות ספורות (לעומת תהליך קורוזיה רגיל המצריך שבועות ואף חודשים של חשיפה לאוויר ולחות).  מחולל חלודה מאפשר קבלת מראה חלודה על מתכות בצורה קלה, יעילה, נשלטת, ובמינימום מאמץ וזמן.

פתרונות מחוללי חלודה
ישנן לא מעט אפשרויות כאשר מעוניינים ליצור חלודה על מתכת. קודם צריך מתכת שיכולה להחליד ובעצם מדובר על כל מתכת המכילה ברזל בעיקרון. שימו לב שהמתכת צריכה להיות נקבובית כך שהחומר יוכל לחדור אליה היטב. לאחר מכן צריך שהמתכת תהיה נקיה מכל שכבת הגנה (לכה, צבע, גלוון ועוד) כדי לאפשר לחומר מחולל החלודה לפעול. באשר לחומרים/פתרונות:

  • חומצה הידרוכלורית: יוצרים תמיסה - ממסים מעט נחושת בתוך חומצה הידרוכלורית ומברישים על המתכת. תוך כשעה חלודה תתחיל להופיע וניתן לחזור על הפעולה לקבלת חלודה יותר חזקה. יש לציין כי פתרון זה, למרות שניתן לביצוע לבד, מצריך ביגוד מגן, כפפות עמידות בחומצה, משקפי מגן ועוד, מאחר ומשתמשים בחומצה חזקה מאוד. כמובן שאין לבצע זאת בתוך חדר סגור כיוון שאדי החומצה מזיקים ביותר.
  • מי חמצן ומלח: גם כאן, מומלץ לבצע את הפעולות במקום מאוורר ועם ביגוד מגן מאחר ואדי מי חמצן עשויים להזיק לריאות. משפריצים מי חמצן על המתכת ולאחר מכן מפזרים מלח רץ על המתכת הרטובה. תוכלו לראות תגובת חלודה מהירה של המתכת. ניתן להוסיף עוד מלח לקבלת שכבת חלודה עבה יותר. לאחר ייבוש, מנגבים את שאריות המלח מהמתכת.
  • מי חמצן וחומץ: כמו השיטה הקודמת אבל במקום לפזר מלח אחרי מי החמצן, משפריצים חומץ ונותנים למתכת להתייבש.

חשוב להבין כי השיטות הנ"ל נושאות סכנות לא מעטות מאחר והן מערבות שימוש בחומרים מסוכנים לכן לרוב לא מומלץ להשתמש בשיטות אלה בבית. כמו כן החומרים אינם ידידותיים לסביבה.

מחולל חלודה RUST SPIRIT של חברת owatrol - חומר ייעודי הנועד לפעול על גבי מתכת וליצור בה חלודה בתהליך פשוט וללא סכנות של אדים רעילים או חומצות. המשיכו לקרוא לקבלת כל המידע.

הפתרון של OWATROL - מחולל חלודה  RUST SPIRIT
כפי שראינו קודם, רוב הפתרונות האחרים עושים שימוש כזה או אחר בחומרים מסוכנים כגון חומצות וכדומה. חברת OWATROL לעומת זאת, מביאה לנו פתרון שאינו מסוכן למשתמש, שניתן להשתמש בו גם בתוך הבית ללא חשש, שהוא ידידותי, קל ופשוט ליישום ומספק תוצאות יפיפיות בתוך דקות, וזאת על ידי מחולל החלודה RUST SPIRIT. החומר מגיע בתוך בקבוק התזה כאשר הוא מוכן לפעולה. לא צריך לערבב חומרים שונים, לא צריך להסתכן בשאיפת אדי חומצה מסוכנים או רעילים, פשוט לוקחים את הבקבוק ומתיזים ישירות על  מתכת ונהנים לראות את החלודה נוצרת מיידית.

הוראות יישום של OWATROL - מחולל חלודה  RUST SPIRIT
קודם יש לדאוג למתכת נקיה מכל חומר מגן. אם המתכת צבועה או מצופה בכל סוג של לכה, יש להסיר את הצבע לפני השימוש במחולל החלודה. נקו את פני השטח וייבשו היטב. מנערים את בקבוק החומר (אין לדלל את החומר) לפני השימוש, מתיזים ישירות על המתכת לקבלת מראה אחיד, או מיישמים בעזרת מברשת, ספוג או מטלית אם מעוניינים באפקט חלודה פחות אחיד. החלודה תתחיל להופיע במהירות וניתן לחזור על יישום החומר מספר פעמים (במרווחי זמן של 15-30 דקות) עד לקבלת המראה הרצוי. לאחר השגת המראה החלוד הרצוי, מנקים את המתכת בעזרת מים (אפשר גם סבון) ומייבשים על מנת לעצור את פעילות החומר מחולל החלודה. אם מעוניינים לתת לחלודה להמשיך להתפתח באופן טבעי, משאירים כמו שזה ואם רוצים לקבע את המצב כפי שהוא ולא לאפשר המשך התפתחות חלודה, מכסים את המתכת בעזרת לכה למתכת OWATROL OIL.

על מנת להשיג אפקט חלודה שנראה יותר טבעי, שהתפתח לאורך שנים, מומלץ ליישם את מחולל החלודה בצורה לא אחידה על גבי המתכת כך תיווצר חלודה לא אחידה הדומה לזו שהייתה מתפתחת לאחר שנים של חשיפה לחמצן ולחות.

לכל שאלה ופתרונות דקורטיביים נוספים ניתן לפנות אלינו ואנו תמיד נשמח לייעץ ולסייע לכם.

יש לך שאלה?

image descriptionלחץ כאן למציאת חנות קרובה לביתך המוכרת את מוצרינו