שתי השיטות הטובות ביותר להגנה מפני נזקי קורוזיה בתעשיית המתכות

מאת: אורי ברקן

אהבתי! הוסף לבחירות שלי
המאמר נמצא ברשימה שלך
שתי השיטות הטובות ביותר להגנה מפני נזקי קורוזיה בתעשיית המתכות

אחד הנזקים הכלכליים הגדולים ביותר נגרם כתוצאה מקורוזיה במתכות. גובה העלויות כתוצאהמהפסדים עקב קורוזיה באים לביטוי במיליארדים של דולרים מדי שנה. במדינות המפותחות ההפסדים שנגרמים כתוצאה מקורוזיה הם בשיעור של 4%-3% מההכנסה הלאומית הגולמית.

קורוזיה שמתרחשת למשל, בחלקי מכוניות, גשרים, צינורות וציוד טכנולוגי כלשהו, יכולה להוריד את אמינות המוצרים והציוד. אמינות זו משמעותית ונחוצה יותר מכל כשמדובר בשמירה על בטיחותם של אנשים.

דמיינו לעצמכם קורוזיה במתקנים שהם בעלי לחץ גבוה, במכולות מתכת שמיועדות להעברה של חומרים רדיואקטיביים או חומרים רעילים, בדודי קיטור, ברוטורים או בלהבים של טורבינות, או בחלקים של מטוסים. ותבינו עד כמה המצב מצריך פתרון איכותי.

הקורוזיה עלולה לגרום גם לזיהום של מוצרים ובכך להוריד מאיכותם. הפלדה, למשל, שמשמשת באופן אינטנסיבי לייצור מוצרים, נתונה לסכנת קורוזיה באופן קבוע.

בגלל החשש מהתהוות של קורוזיה, רוב היצרנים מפריזים בחוזק שהם משקיעיםבמוצרים אלה. כך גדלה צריכת המתכת בעולם וכמובן גם ההוצאות הכספיות.

לפעמים, בגלל הקורוזיה,פשוט אין ברירה וצריך להשבית קווי ייצור בתעשייה. ציוד שנפגע מקורוזיה או חומרי גלם שנפגעו כתוצאה מדליפות של חומרים בעקבות קורוזיה–גורמים לעצירת העבודה במפעל הייצור.

במהלך הניסיונות להתגבר על ההתנגדות הנוספת שצריך להשקיע בגין משקעי החלודה ותוצרים אחרים של הקורוזיה, הולכות ההוצאות וטופחות.

במצב זה, כ-30% מהייצור השנתי של המתכת אבדו כתוצאה מקורוזיה. לפי הערכות המומחים 10% מכלל המתכת שנאכלה בתהליך הקורוזיה הולכת לאיבוד לחלוטין.

מציאות זו מבהירה את הצורך הדחוף ואת האתגר בשכלול שיטות ההגנה הישנות מפני קורוזיה, ובמציאת דרכים חדשות להגנה מפני תופעה זו.

היום, ההגנה של מתכות מפני קורוזיה מבוססת על שתי קבוצות של שיטות:

א.  שיטת הקבוצה הראשונה מגינה על החומר לפני השימוש במוצר המתכת, בשתי דרכים:

  • הגברת העמידות הכימית של החומר.
  • בידוד פני השטח של המתכת.

בוחרים ומשלבים את חומרי המבנה ומצפים אותם בגלוון ובציפוי מגן אחר (כמו Owatrol Rustol Deco), בשלב התכנון ובשלב ייצור המוצר.

היתרון של שיטה זו:ציפוי המגן לא מאפשר היווצרות של קורוזיה.

ב.  קבוצה השנייה מגינה על החומר במהלך הפעלת מוצר המתכת, בשתי דרכים:

  • הפחתה של התוקפנות הסביבתית התעשייתית.
  • הגנה קתודית– מניעת קורוזיה באמצעות הזרמה של זרם חיצוני.

הגנה זו אינה כרוכה בטיפול מוקדם לפני השימוש, אלא מיושמת במהלך הפעלת מוצר המתכת באמצעות הזרמת זרם על מנת להשיג פוטנציאל הגנה או החדרה של מעכבי קורוזיה שונים לסביבה הטכנולוגית.

היתרון של שיטה זו: אפשר ליצור שיטות מגן חדשות ולצמצם את הקורוזיה גם בתנאי הפעלה משתנים. כך אפשר יהיה לשמר צפיפות שונה של זרם קתודי בקטע של קו הצינור, בהתאם לתוקפנות של הקרקע באותו קטע. או, אפשר יהיה להשתמש במעכבי קורוזיה בסוגים שונים של נפט שמולכים בצינורות מסוג מסוים.

אהבתי! הוסף לבחירות שלי
המאמר נמצא ברשימה שלך

יש לך שאלה?

image descriptionלחץ כאן למציאת חנות קרובה לביתך המוכרת את מוצרינו