איך לבחור דק לגינה

מאת: אורי ברקן

איך לבחור דק לגינה

דק בגינה הוא אלמנט יפהפה, חזק, שימושי וקל לתחזוקה. אבל, כיוון שהוא חשוף לפגעי הטבע השונים, עדיף לבנות את הדק מחומר איכותי.

האם לבחור עץ טבעי או חומר סינטטי?

אם אתם מתלבטים בשאלה זו, הנה מידע שיסייע לכם בבחירת הדק שמתאים לגינה ולצרכים שלכם. שני סוגים עיקריים של דקים זמינים היום בשוק: דקים מעץ טבעי ודקים סינטטיים דמויי עץ.

1. דקים מעץ טבעי
 
א. העצים הפופולריים ביותר לבניית דקים מעץ הם אורן ואיפאה (עץ טרופי עמיד)

עץ אורן – סוג העץ הנפוץ ביותר בארץ. עץ האורן רך וקל לבנייה והוא לרוב עובר חיטוי שמגן עליו מפני מזיקים שונים.  עץ זה נחשב לזול, יחסית לאיפאה ולסינטטי. אולם בעזרת צבע ניתן תמיד לשווע לו מראה יפיפה ויוקרתי.
עץ איפאה – נחשב לעץ איכותי ויוקרתי. שלא כמו עץ האורן, אין לעץ האיפאה עיניים. משטח האיפאה הוא מגוון ויפהפה, כי כל קורה היא בגוון אחר.
עץ האיפאה חסין באופן טבעי ופטור מהצורך בחיטוי. זהו אחד העצים היותר קשים בעולם והוא בעל עמידות רבה בפני נזקי הטבע השונים. האיפאה יקר יותר מהאורן.


ב. טיפול ותחזוקה של דק מעץ
השוק מציע היום מבחר רב של מוצרים לטיפול ולתחזוקה קלים ונוחים בדקים מעץ. טיפול נכון ומתאים בעץ יאפשר לכם לשמור על מראה העץ הטבעי לאורך שנים רבות.

הנה כמה מוצרים מומלצים לטיפול בדק החדש מעץ טבעי:

שמירה על לחות מאוזנת בעץ – טיפול מקדים לעץ חדש
כדי לאפשר לעץ החדש להתאקלם בצורה מאוזנת ולווסת את אחוז הלחות הנכון בעץ החדש, מומלץ להשתמש בחומר שמעניק לעץ טיפול מקדים, כמו Log Pre Treatment  של חברת SIKKENS. חומר זה מונע ספיגה של לחות יתר ובד בבד שומר על הלחות ההכרחית בעץ. ובעיקר, והחשוב מכל, הוא מוריד את כל תופעת הדפורמציה (עיוותים ופיתולים של העץ) לאפס. העץ בחודשיו הראשונים נוטה לזוז הרבה מה שמחליש אותו וגורם לו לסדקים.
 
שמירה מפני סדקים ועיוותים בעץ – טיפול והגנה לעץ חדש
בדומה מאד למוצר הקודם, חשוב מאוד להגן על העץ שנחשף לראשונה לפגעי מזג האוויר. Seasonite של חברת OWATROL הוא מוצר אידיאלי להגנה על דק חדש מעץ. כאמור, העץ עובר חיטוי להגנה מפני מזיקים וריקבון, אבל לא מנזקי השמש והלחות שעלולים לסדוק, לעוות ולפתל את העץ.
ה-Seasonite, יסייע לעץ להתאקלם בסביבה החדשה שלו בצורה מבוקרת ומאוזנת וימנע נזקים אלה.

ג. שמירה על ניקיון העץ – מוצר לניקוי הדק –חומר זה מיועד לניקוי הלכלוך מעל פני השטח, להסרת האפרת העץ, העובש, הפייחת, הטחב ואיזון ה-PH בעץ. תוכלו להשתמש ב-Wood Cleaner של חברת FLOOD, ולהבטיח לעצמכם גימור עמיד ואחיד של משטח העץ לאורך זמן רב. חומר זה יסיר מהעץ את סימני החלודה, פייחת, אבק, לשלשת, כתמים מצמחייה ועוד... ויחזיר לו את הגוון המקורי.

ד. ולבסוף חומרי צבע והגנה. מוצרים אלו מיועדים לשמירה על העץ בסביבה החיצונית לאורך זמן.  הם יגנו על העץ מפני קרני השמש, לחות, מים, עובש וטחב. חשוב לבחור במוצרים איכותיים שמתאימים לדקים שיחזיקו לאורך זמן וישמרו על מראה עץ יפה ורענן.
 
2. דקים סינטטיים
דקים סינטטיים אינם מצריכים הגנה בחומרי גמר. הם אומנם עמידים יותר בפני פגעי מזג האוויר, אך עם השנים גם הם בסוף כן  מוכתמים, נסדקים, מתעוותים או נשברים וצבעם דוהה או מאפיר.
יש דקים סינטטיים שעשויים 100% פלסטיק חדש, ודקים סינטטיים למחצה, שמשולבים בהם גם שבבי עץ ממוחזרים. הדקים הסינטטיים אמנם יקרים יותר מדקים מעץ, אבל יחזיקו מעמד לאורך שנים רבות מאוד.
לדקים הסינטטיים יש, כפי שראינו, יתרון בעמידות החומר, אבל נוחות ביום חם אינו אחד מהם. המשטח הסינטטי יכול להפוך לאזור כה לוהט עד שאי אפשר להתהלך עליו יחפים. ככל שצבע הדק הסינטטי יהיה כהה יותר, כך הוא גם יספוג יותר חום.

לאור זאת, לפני שבוחרים בדק סינטטי, שאלו את עצמכם שאלה חשובה אחת: היכן ימוקם הדק? אם הדק יימצא במשך רוב שעות היום חשוף לשמש הקופחת, במיוחד בקיץ – עדיף לבחור בדק מעץ ולא בסינטטי. בנוסף, אם אתם מעדיפים את המראה הטבעי של העץ בגינה שלכם, אולי לא תתלהבו מהמראה הפלסטי של הדק הסינטטי.

טיפול ותחזוקה של דקים סינטטיים
לעומת העץ, הדקים הסינטטיים דורשים תחזוקה מינימאלית שכוללת ניקוי האבק ולכלוכים קלים או קשים באמצעות חומר ניקוי לדקים סינטטיים ושטיפה במים .
לסיכום, לא משנה באיזה סוג של חומר תבחרו לבניית הדק שלכם, כדאי להשקיע בתחזוקה הנדרשת לפחות אחת לשנה, כדי לשמור על דק יפה וחזק. 

יש לך שאלה?

image descriptionלחץ כאן למציאת חנות קרובה לביתך המוכרת את מוצרינו