איך להגן על הדק שלך כמו מקצוען

מאת: אורי ברקן

איך להגן על הדק שלך כמו מקצוען

אנשים רבים מחליטים לטפל בעצמם בדק העץ שלהם. למענם, אנחנו מביאים כמה טיפים חשובים שיבטיחו שגם אם תצבעו ותגנו על הדק בעצמכם, תקבלו תוצאה מקצועית שתחזיק מעמד גם לטווח הארוך.

שלב 1  קחו את הזמן

בכל שלב של תהליך הצביעה – קחו את הזמן. לפני שתתחילו, קחו את הזמן ואפשרו לעצים חדשים למשל, להתיבש כמה חודשים, לפני שתצבעו אותם. במהלך הסרת צבע ישן, לפני שתשטפו את הצבע המתקלף תנו לחומר להישאר על פני השטח מספיק זמן עד שיפרק את הגימור הישן. חכו עם הפרויקט עד שמזג האוויר יהיה נוח כדי שיהיה מספיק זמן להתהליך להתבצע או לעץ להתייבש לפני התהליך הבא.

שלב 2  הכנה, הכנה, הכנה

הכנה היא המפתח לקבלה של תוצאה סופית מושלמת. חשוב להקפיד שכל העץ ינוקה היטב לפני הצביעה בין אם מדובר בדק חדש או בדק ישן שנחשף לפגעי מזג האוויר וזקוק לצביעה מחדש.

עצים חדשים צריך לנקות כדי להסיר את "ברק המנסרה". אם לא תנקו אותו הוא עלול למנוע מהצבע לחדור כראוי למשטח העץ.

כשהדק ישן יותר, צריך להסיר כל לכלוך, האפרה מהשמש, טחב וכתמים ישנים לפני הצביעה. חומרי ניקוי כדוגמת Wood Cleaner של חברת Flood הם בחירה מצוינת לשלב זה. מוצר זה יעיל מאוד בניקוי העץ ולא יפגע בצמחייה שמסביב.

אם הצטברו כתמים ישנים וקשים על הדק ויש צורך להסיר את הגימור ישן, אפשר להשתמש בחומרים כדוגמת Wood Stripper של חברת Flood. חומר זה מסיר ומנקה גימורי שמן ואקרילי, פגעי מזג אוויר, חותמות על העץ ולכלוך קשה אחר.

שלב 3  לשטוף שוב ושוב

השתמשו בהרבה מים לאחר השימוש בחומרי הניקוי הכימיים. למרות שכמה מהם נראים בטוחים ולא מזיקים, כל מה שצריך זה לשטוף אותם היטב לאחר השימוש. כימיקלים שיישארו על פני השטח לאורך זמן, יתחילו לתקוף את הצבע החדש. לכן, חשוב לשטוף ביסודיות את כל חומר הניקוי מפני השטח.

שלב 4 התרחק ממוצרים זולים

כעת, כשהדק נקי ויבש הוא מוכן לשלב הצביעה. לפני שאתם מחליטים לקנות צבע, זכרו שאם רוצים תוצאות איכותיות, כדאי לשלם קצת יותר בטווח הקצר כדי לשלם הרבה פחות בטווח הארוך. תוכלו, לדוגמה, להשתמש בצבע חצי שקוף שישמור על מרקם העץ כמו TWF-Semi Transparent של חברת Flood. זהו צבע שצובע את העץ אבל משאיר את מראה העץ הטבעי, הוא מגן על העץ לטווח הארוך מפני טחב ופטריות, ומשלב בתוכו מרכיב E-B שמאפשר היצמדות ורמת שחיקה שאין שני לה.

שלב 5 חפש צבע על בסיס מים

תקנות לאיכות האוויר אילצו את היצרנים לשפר את המוצרים וחלקם אכן יותר טובים ועמידים מאשר החלופות הקונבנציונליות על בסיס שמן. צבעים על בסיס מים מציעים יתרונות כמו: האפשרות לנקות עם מים וסבון, הם אינם מכילים ממסים שמפריעים לנשימה, התנגדות טובה לבליה, ולעיתים העץ לא צריך להיות יבש לחלוטין כדי שאפשר יהיה ליישם את הצבע. צבעים אלה מתייבשים במהירות רבה יותר מאשר צבעי השמן והם הרבה יותר טובים לסביבה.

יש לך שאלה?

image descriptionלחץ כאן למציאת חנות קרובה לביתך המוכרת את מוצרינו