איך להגן על העץ מפני הטאנין

מאת: אורי ברקן

אהבתי! הוסף לבחירות שלי
המאמר נמצא ברשימה שלך
איך להגן על העץ מפני הטנין

במשך חודש ימים אתה מבלה את סופי השבוע וצובע בעצמך את מתקני העץ בגינה. אחרי הכול אתה מה שנקרא "הנדי מן" ומומחה ב-DIY.

ובכן, אתה שוטף ומשייף היטב את העץ, כי אתה מבין את הצורך בהכנה יסודית של השטח לפני הצביעה. אתה יודע שצבע משמש לא רק לשיפור המראה אלא גם כדי להגן על העץ. קמת מוקדם בבוקר, עבדת עד רדת החשיכה והקדשת זמן רב להכנה ולצביעה של העץ. בסוף, התרגשת מהמראה החדש והמרענן שהעניקה לעץ החיצוני עבודת הצביעה.

עברה בערך שנה, אתה מסתכל על מתקני העץ בגינה ונכנס להלם. על העץ מופיע צבע שונה. הגימור המבריק נפגע על ידי כתמים צהבהבים. המחשבה שתאלץ לעשות הכול מחדש היא פשוט קשה מנשוא. לכן, אתה מנסה לתפוס פחית צבע ומברשת ולצבוע את הכתמים, ואחרי כמה שבועות הכתמים חוזרים. במקום להתרגז אתה מנסה להבין מה בדיוק קרה לצבע העץ היפהפה שלך מחפש בגוגל ומגלה: טנין.

על הטנין

ישנם עצים יפהפיים ופולריים מאוד – כמו סידר, איפאה, מהגוני, אורן, רדווד ועוד – שמכילים טנין. עצים אלה עמידים באופן טבעי בפני ריקבון, מה שהופך אותם לבחירה פופולרית לבנייה בגינה. וכאשר העץ מתוחזק כראוי, הוא יכול להחזיק מעמד שנים רבות.

החומצה הטבעית בעצים שנקראת טנין, היא זו שיכולה לגרום להכתמת העץ. הטנין נפוץ במשפחות צמחים שונות ונמצא בעלים, בזרעים, בניצנים, בשורשים וגם ברקמות הגזע. בעצם, לטנין יש תפקיד חשוב בהגנה על הצמח מפני טורפים.

הקשר בין הלחות והטנין

למרות שהטנין לא פוגע בעץ עצמו, יציאתו של חומר זה מתוך העץ אל פני השטח, עלולה לגרום לכתמים שתוארו לעיל. הלחות היא זו שמניעה את הטנין לצאת אל פני השטח. לכן, בגלל שהטנין מסיס במים, חשוב שלחות העץ לא תהיה גבוהה מדי. ואכן, כאשר העץ מטופל במנסרה, מתאפשר ללחות זמן להתאדות.

כתמי טנין – מניעה ותיקון

  •  איש מקצוע יכין את העץ על ידי שטיפה וליטוש. כך שיוכל להסיר את הצבע שנפגע ולחשוף את העץ הגולמי. אחר כך יישם פריימר שיגן מפני הטנין. דוגמה לפריימר שכזה הוא  Owatrol Stoptan של חברת Owatrol. הסטופטן מונע הצהבת העץ כתוצאה מטנין, הוא מומלץ לשימוש מתחת לצבעי עץ בהירים ומתאים לעצי סידר, רדווד, אלון, ערמון ואורן. ניתן ליישם סטופטן בדקים, פרגולות, גדרות, מעקות, בתים, רהיטים או כל עץ חיצוני או פנימי אחר.
  • כאמור, הלחות היא שמובילה להתפשטות הכתמים. לכן, צריך לסתום את כל הסדקים ולמנוע הגעה של מים אל מתחת לצבע. חשוב להבטיח לבחור במוצר הנכון, שיוכל להתרחב ולהתכווץ יחד עם העץ. לדוגמה, Wood Patch של חברת ZAR הוא מוצר מעולה למילוי חורים, סדקים, שקעים, קצוות שבורים ופינות קטומות. חומר זה נטמע בפני השטח ומיקום התיקון מיטשטש.
  • אם לא הוסרו כתמי הטנין במהלך השטיפה או הליטוש, צריך לנקות אותם במברשת מתכת ובתמיסה שמכילה 50/50 אלכוהול מפוגל ומים. להניח לשטח להתייבש ולאחר מכן ליישם פריימר שיחסום את הטנין.
  • אפשר ליישם פריימר רק במקומות המוכתמים, או על פני כל השטח, תלוי בחומרת הטנין שהכתים את העץ. בכל מקרה חשוב ליישם פריימר בקצוות ובצידי העץ.
  • אם גם המסמרים והברגים שינו את צבעם, עדיף להחליפם ולבחור במסמרי נירוסטה או במסמרים מגולוונים למניעת כתמי חלודה על העץ. 
אהבתי! הוסף לבחירות שלי
המאמר נמצא ברשימה שלך

יש לך שאלה?

image descriptionלחץ כאן למציאת חנות קרובה לביתך המוכרת את מוצרינו