אקרילי מול שמן - איזה בסיס טוב יותר? התשובה...שניהם

מאת: אורי ברקן

אהבתי! הוסף לבחירות שלי
המאמר נמצא ברשימה שלך
אקרילי מול שמן - איזה בסיס טוב יותר? התשובה...שניהם

גימורים וצבעים לחוץ כוללים בתוכם מבחר בסיסים של שמן ואו מים. איך גימור מים מתחרה בשמן? לשניהם יש יתרונות וחסרונות ובהתאם לסוג העבודה שניהם יכולים לעבוד.

לרוב, גימור על בסיס שמן מסוגל להיספג בעץ, לחדור לתוכו ולהגן על העץ מבפנים החוצה. כך מתקבלת תוצאה מצוינת של גימור שקוף שלא יוצר קליפה שאחר כך תהיה מועדת להתקלפות ותפוצצות הצבע. יתרונות נוספים של בסיסי השמן כוללים:

עמידות והדבקות. שום דבר לא יכול לחדור לעץ טוב יותר משמן. בגלל החדירות הגבוהה הוא מסוגל לאחוז בפני העץ ולחדור עמוק יותר. לכן העמידות בפני שחיקה תהיה טובה יותר מבסיס מים.


הכנת המשטח: כיוון שהשמן אמור לחדור לתוך העץ עלינו לוודא ולהכין שהעץ במצב נקי וכזה שיכול לספוג את הצבע שמן. אם העץ שלנו מלוכלך ומלא כתמים, או שאולי יש עליו שארות של צבע ישן יש להסיר כל אלו בעזרת חומרי ניקוי יעודים ומסיר צבע.

נוחות השימוש: צמיגות השמן מאפשר יישום קל במרסס כימיקלים פשוט, דרך מהירה מאוד שבגימורי מים לעיתים היא פחות מוצלחת. גימורי מים בד"כ כבדים יותר ודורשים שימוש באיירלס או מדחס אויר ולאחר מכן מריחה במברשת או רולר.

טווח טמפרטורה: ניתן להשתמש בגימורי שמן בטווח טמפרטורות גדול יותר. בד"כ אין להשתמש בשמן כאשר הטמפרטורה מתחת ל–9 מעלות. לגבי גימורי מים הטמפרטורה האידיאלית היא בין-16 ל–22 מעלות. Flood CWF UV 5Oil הוא דוגמא טובה לגימור שמן איכותי. שמן זה מאוד מתאים לעץ שנמצא בחוץ, מגן עליו מבפנים החוצה ומספק הגנה ארוכת טווח ויישום קל ונוח.

גימורי מים מציעים יתרונות משלהם לאנשי מקצוע והנה הם:

שמירה "וזכרון" של צבעים וגוונים: בזמן שגימורי שמן חודרים מצוין לעץ ולא סובלים מבעיות של קילוף, גימורי מים מצוינים בשמירה על הצבע לאורך השנים. עם הצבעים האטומים והחצי שקופים מרכיב הבסיס מים שלרוב זה אקריליק הוא אקוטי בכדי לשמור על הפיגמנט שלא ידהה מהר כמו בשמן.

גמישות: לגימורי בסיס מים יש את האפשרות להימתח ולהתכווץ עם פני העץ אפילו טוב יותר משמן. הם יגיבו טוב יותר לשינוי מזג האוויר והטמפרטורה. בעוד שלגימורי השמן יש נטייה להיות רגישים לשינויים בזמן שהם מתאקלמים (Weathered).

קלות בניקיון הכלים: בעוד שגימורי שמן יש לנקות עם מדלל סינטטי כמו טרפנטין לדוגמא, את גימורי המים ניתן לנקות במים וסבון, קל יותר, נעים יותר ואף חסכוני יותר.

מצב אידיאלי הוא לשלב בין שני הבסיסים במוצר אחד Flood CWF UV, SWF-Solid, TWF-Semi הם בדיוק כך. הם צבעים מבוססים אקריליק על בסיס אמולסיה (שמן+מים) ויחד עם זה מספקים חדירה מעולה של שמן לטובת זמן הגנה ארוך במיוחד על פני שטח אופקיים ואנכים כאחד.

אהבתי! הוסף לבחירות שלי
המאמר נמצא ברשימה שלך

יש לך שאלה?

image descriptionלחץ כאן למציאת חנות קרובה לביתך המוכרת את מוצרינו