בניית דק - כיצד לשמור על דק חדש לאריכות ימים

מאת: אורי ברקן

אהבתי! הוסף לבחירות שלי
המאמר נמצא ברשימה שלך
בניית דק - כיצד לשמור על דק חדש לאריכות ימים

מחקר שנערך בשנת 2007 בארצות הברית על ידי ה-NAHB (The National Association of Home Association of Home Builders), מצא כי תוחלת החיים של דק עץ נעה בין 15 ל-30 שנה, תלוי בתנאי האקלים, שמשפיעים באופן משמעותי על העץ. בתנאים אידיאליים תוחלת החיים של דק עץ היא כ-20 שנה.
הבנה וטיפול נאות בדק הם בעלי חשיבות עליונה להגנה ולהארכת חייו של הדק.

מה גורם להתדרדרות של דק העץ
תנאים אקלימיים כמו גשם וקרני השמש הם הגורמים העיקריים להתדרדרות מבנה העץ. כשהעץ סופג מים, הוא מתנפח. כשהמים שנספגו מתאדים ולוחות העץ מתייבשים, מתחילים תאי העץ להתכווץ. לאורך זמן, תופעה חוזרת זו גורמת לפיצולים, לסדקים ולשברים.
לוחות עץ רטובים ימשכו חרקים שיהרסו את העץ. תערובת של עץ רטוב ואבקות פרחים הופכת למקור מזון לפטריות, שגורמות לדהיית הצבע ולריקבון העץ. קרני השמש גורמות לשינוי צבע העץ לאפרפר.
מכיוון שהדק ממוקם בחוץ, אין ברירה אלא להגן עליו מפני פגעי הטבע.

1.טיפול בדק עץ חדש
מלבד עץ ארז, שעליו צריך להגן מיד לאחר בניית דק חדש, בדרך כלל מומלץ להמתין כחצי שנה לאחר הבנייה כדי להגן העץ. המטרה היא לאפשר לעץ להתייבש ולהתאקלם. עם זאת, אין בנושא זה כללי אצבע. סוג העץ, הטיפול והמיקום הם שיקולים שצריך לקחת בחשבון.

ניקיון אפשר להשיג עם מים וחומר ניקוי מתאים. כשהעץ נקי מכל לכלוך אפשר ליישם עליו חומר שיגן על פני השטח ממים, מקרני UV ומטחב. השוק מציע מגוון רחב של חומרי גמר/צבעים בצבע טבעי, שקוף למחצה ואטום. חומר הגמר שתבחרו יקבע את התדירות שבה תצטרכו להגן על הדק בעתיד.

אני ממליץ בחום על המוצר, Seasonite של חברת Owatrol. אשר מתאים במיוחד להגנה על עץ חדש, מסייע לעץ להתאקלם בסביבתו החדשה ומונע פגיעות רבות בעץ חדש. היישום, בהתאם להוראות היצרן.

2.טיפול בדק עץ ישן
טיפול בדק ישן דורש תשומת לב רבה יותר מרק ניקוי והגנה, כפי שתראו להלן.

שלב האבחנה: הצעד הראשון בטיפול הוא שלב האבחנה. בשלב זה יש לתת מענה על שאלות כמו: האם יש כתמים בעץ? אילו סוגי כתמים? האם יש על הדק שאריות של גימור ישן?. מענה על שאלות אלה יאפשר לכם לנקוט בפעולות ההכנה והניקוי שמתאימות לדק שלכם.

שלב הניקוי והכנת העץ לשימון: שלב זה כולל ניקוי בעזרת חומר ייעודי שימיס, יפרק וינקה כל לכלוך על העץ. אם מדובר בכתמי אבק, האפרה ובפייחת בלבד, מנקה ומבהיר לעץ כמו Wood Cleaner של חברת Flood, יבצע את העבודה היטב. לעומת זאת, אם יש צורך להסיר גם גימור ישן לפני הצביעה או כתם עקשן, אפשר להשתמש ב-Wood Stripper של חברת Flood, שיסייע להסיר בקלות את הצבע הקודם ולחשוף את העץ הטבעי.

שלב השטיפה במים: לאחר השימוש בחומר הניקוי יש לשטוף את הדק בהרבה מים ובלחץ המים הגבוה ביותר שצינור הגינה מאפשר. חשוב לשטוף את כל הלכלוך מהדק. אם יש צורך, קרצפו גם בעזרת מטאטא קשיח.
חשוב לזכור שהעץ חייב להתייבש בין 72-24 שעות לאחר השטיפה ולפני יישום השמן/צבע. אגב, יש צבע של חברת Flood שניתן ליישמו ביום הניקוי על עץ שהוא עדיין לח.

שלב מריחת שמן הדק – אתם יכולים לבחור את סוג הצבע שמתאים לכם (שקוף, אטום ומה שביניהם). למשל, אם אתם מעדיפים צבע אטום, תוכלו להשתמש ב-Rubbol Dek Finish של חברת Sikkens. חומר זה מתאים גם לעץ ישן וגם לעץ חדש. מוצר זה מגיע ב-53 גוונים שונים. את הצבע ניתן ליישם לפי מה שנוח לכם: במברשת, ברולר או בעזרת פד מריחה. בכל מקרה, חשוב מאוד להקפיד ולפעול לפי להוראות היצרן.

אם תקפידו לטפל בדק העץ בקביעות ותשמרו על המראה שלו תוכלו גם ליהנות ממנו למשך שנים רבות. נקו את פני השטח מדי פעם, והשתמשו במוצרים מחברות ידועות ובעלות מוניטין שיכולים להציע לכם מגוון רחב של מוצרים לטיפול בדק.

אהבתי! הוסף לבחירות שלי
המאמר נמצא ברשימה שלך

יש לך שאלה?

image descriptionלחץ כאן למציאת חנות קרובה לביתך המוכרת את מוצרינו