גווני לכה לצביעת רצפת פרקט– כל מה שאתם צריכים לדעת

מאת: אורי ברקן

גווני לכה לצביעת רצפת פרקט

גווני לכה לצביעת רצפת פרקט

לא מעט אנשים מתלבטים קשות כאשר עליהם לבחור את גוון הלכה שיתאים לרצפת הפרקט שלהם. כמובן שמעצבי פנים ממליצים להתאים את צבע הפרקט לצבעים אחרים שכבר קיימים בחדר, על מנת לשמור על שלמות הזרימה העיצובית של הבית.

להתאים לעץ

הבחירה של גוון הלכה שבו תצפו את רצפת הפרקט תשפיע על כלל הצבעוניות של החדר. בדרך כלל גווני הרצפה מחולקים לשלושה גוונים ראשיים: צהוב, אדמדם וחום. הצהוב כולל בדרך כלל גוון של זהוב שזוף; האדום כולל גוון יותר כתמתם או אדום-חום כהה; והחום נע בין חום אפרפר לחום כהה.

רצפת עץ זהובה, אדמדמה או בגוון כתום, מתאימה טוב יותר לצבעים חמים שתורמים להעשרה של משפחת הצבעים אדום, צהוב וכתום. לעומת זאת, לגוונים חומים ולחלק מהאדומים-חומים עדיף להתאים צבעים קרים יותר.

גווני צבע קרים תורמים לתחושת רעננות ורוגע ובדרך כלל הם משתייכים לטווח הגוונים שנע בין כחול, ירוק, ורוד וסגול. גוונים קרירים אלה נוטים להפוך את מראה הרצפה לדומיננטי יותר.

כשבוחרים צבע קיר ניטרלי בחדר שבו רצפת פרקט, חשוב שהבסיס של צבע הקיר יכיל גוון קר או חם כך שיתאים לצבע של רצפת העץ. לדוגמה, רצפת פרקט בגוון עץ אגוז-חום תיראה טוב יותר עם קירות בצבע off-white על בסיס כחול מאשר בצבע off-white על בסיס גוון חמאה.

להתעלם מהעץ

לפעמים אפשר בכלל להתעלם מכך שבחדר רצפת פרקט ולהתייחס אל גוון הרצפה פשוט כאל אחד הצבעים. במקרה זה יהיה עליכם למצוא גוון שיתאים לצבע הרצפה.

דוגמה ללכה שמיועדת לפרקט עץ –Vegafloor

ה-Vegafloor היא לכה פוליאוריתנית על בסיס מים. מוצר זה מתייבש מהר, חסר ריח וידידותי לסביבה. החומר מציע עמידות גבוהה גם לכימיקלים וגם לתנועה. תוכלו לבחור בגמר מט, משי או מבריק ולגוון את הלכה כראות עיניכם.

ה-Vegafloor מוכיח שהלכה תפקידה לא רק להגן על הפרקט, אלא גם להעניק מראה עשיר, עמוק ויפיפה. ואכן, מוצר זה אידיאלי לשמירה על פרקטים בחדרים לחים והוא עמיד בפני שחיקה כתוצאה מנעליים, בוץ, מים, חול או אבק.

רצפת פרקט בגוון בהיר

רצפת פרקט בגוון אלון טבעי, למשל, יכולה להעניק לחלל תחושה של רוגע ושלווה. חדר שכזה יקרין עניין ללא עומס מיותר. רצפת פרקט בהירה מאירה יותר ותורמת למראה קליל. כשמדובר בדירה בעיר, בית מואר זה מה שאנחנו מחפשים קודם כל. לכן, בדירות שכאלה אין ספק שעדיף להתקין רצפת פרקט בהירה וקלילה.

רצפת פרקט בהירה מתאימה לחלונות עם מסגרת כהה, היא משתלבת היטב עם גוונים אפורים בחדר. שילוב עם אפור פועל היטב גם ליצירת מרחב מודרני וגם לסגנון וינטג' כשצבע הקיר או הארונות בגוונים אפורים. כיוון שלגוון האלון הטבעי יש נימה שלגוון האפור, הוא משלים היטב את הגוונים האפורים האחרים בחדר.

רצפת פרקט בגוון כהה

חדר שבו רצפת פרקט בצבע חום כהה עשיר, למשל, תורם לאווירה חמה וביתית. בחירת גוון הצבע היא לא מדע מדויק. אין נוסחה לתהליך זה. אבל קיימים יחסי גומלין בין אור לצבע. לכן, לרצפת עץ כהה מתאים ריהוט ואביזרים מנוגדים כדי להקל קצת את האווירה האפלה והכבדה.

טיפים

 

  • לפעמים גם גוון צבע שנראה טוב בשעות הבוקר, אולי לא נראה כל כך טוב בשעות בין הערביים.
  • היזהרו מבחירת צבע הפרקט תוך התבססות על תמונות בלבד. התאורה שבה צולמה התמונה יכולה לשנות באופן דרסטי את הצבע האמיתי של הרצפה. הקפידו לראות דוגמה באופן אישי, ולוודא שתקבלו את המדגם הנוכחי של הצבע.
  • אם השולחן והרצפה הם בטון צבע עץ דומה, שטיח מתחת לשולחן יכול לשבור את החלל וליצור מעבר בין צבע הרצפה לצבע השולחן.
  • אל תשכחו את הניגודיות. לדוגמה, שולחן עץ חום יותר מגוון רצפת הפרקט, אבל כסאות בריפוד לבן שוברים את האחידות ויוצרים קונטרסט מעניין.
  • בעת בחירת גוון הלכה כדאי לבחון את מידת החשיפה של רצפת הפרקט לאור השמש ולשינויי מזג האוויר. נתונים אלה אמורים להשפיע על שיקול הדעת שלכם. כלומר, עליכם לחשוב לא רק על הגוון של רצפת הפרקט היום, אלא גם כיצד ייראה גוון זה בעוד 5 או 10 שנים.

יש לך שאלה?

image descriptionלחץ כאן למציאת חנות קרובה לביתך המוכרת את מוצרינו