חידוש פרקטים – מדוע זה מומלץ וכיצד עושים זאת

מאת: אורי ברקן

אהבתי! הוסף לבחירות שלי
המאמר נמצא ברשימה שלך
חידוש פרקטים

אם רצפת הפרקט שלכם ראתה ימים טובים יותר, ייתכן שהגיע הזמן לחדש אותה. כיוון שחידוש הפרקט באמצעות ליטוש יכול להיות משימה אינטנסיבית ומטרידה למדי, בודאי תשמחו לשמוע שקיימות אופציות נוספות עליהן נתעכב בהמשך. בינתיים, כמה עובדות בסיסיות על פרקטים וחידושם.

 
קיימים שלושה סוגי פרקטים ולכל אחד שיטת טיפול שמתאימה לו:
 

  • פרקט למינציה (סינטטי).
  • פרקט תלת שכבתי (פרקט שעשוי מ-3 שכבות עץ – 2 מעובדות ואחת מלמעלה טבעית ודקה).
  • פרקט גושני (מעץ מלא)

 
חידוש פרקט לימינציה
חידוש פרקטים מלמינציה אפשר לעשות לבד, גם אם אינכם בעלי מקצוע. זאת, מסיבה פשוטה: פרקט למינציה לא ניתן לצבוע, לשייף, לשמן או ליישם עליו לכה. לכן החידוש ייעשה רק באמצעות ניקוי עמוק ויישום פוליש מיוחד לרצפת עץ.
 
חידוש פרקט תלת שכבתי או גושני
חידוש פרקטים תלת שכבתיים וגושניים כולל לא רק ניקיון אלא גם צביעה של שמן או לכה. את חומר הגימור תוכלו לבחור בהתאם לפרקט שלכם.
 
אמנם, אפשר להסתפק בניקוי עמוק ובפוליש גם בפרקטים תלת שכבתיים וגושניים, ממש כמו במקרה של פרקט למינציה. אבל אם מצב הפרקט ממש גרוע, עדיף ללטש את הפרקט. הליטוש מאפשר להגיע עד לשכבת העץ החשופה וליישם עליה שכבת גימור חדשה עם שמן, לכה או שניהם.
 
כשמדובר בחידוש רצפת פרקט שמצופה בלכה, אפשר לפעמים להסתפק בחידוש שכבת הלכה לקבלת מראה חדיש ולטשטוש סימני השחיקה. אבל, כשיש צורך בליטוש הפרקט, אני ממליץ להיעזר בשירותיו של בעל מקצוע.
 
אפשרויות לשיפור מראה הפרקט ללא ליטוש
 
א.  פרקט למינציה

  1. פרקט למינציה נוח מאוד לניקוי. ניקוי יומיומי באמצעות מטאטא מטלית לחה וחומרי ניקוי איכותיים המיועדים לניקוי פרקט למינציה, שכן אלו לא יפגעו בצבעו ולא יותירו סימנים לבנים של חומרי ניקוי פשוטים.
  2. לניקוי עמוק יותר שיחדש את מראה הפרקט, מומלץ לאחר ניקוי יסודי, למרוח שכבת פוליש שתחייה ותחדש את מראה הפרקט.

 
ב.  פרקט תלת שכבתי ופרקט עץ מלא

  1. ניקוי יומיומי של פרקטים אלה ייעשה בעזרת מטאטא ומטלית לחה עם סבון פרקט יעודי. היזהרו לא לשפוך מים על פרקטים אלה ואל תשתמשו בחומרי ניקוי כמו אקונומיקה או חומצה.
  2. לניקוי עמוק של פרקטים בגימור לכה או שמן אפשר לנקות באמצעות סבון יעודי לניקוי עמוק. סבון זה יוריד כתמים קשים ואזורים בהם הפרקט השחיר כמו גם כתמים שומניים ועקשניים במיוחד.
  3. במקרה של סימני שחיקה רבים על הפרקט ודהייה שלהלכה או השמן– יתכן שיהיה צורך בליטוש העץ וביישום מחדש של לכה/שמן.

 
ג.  העלמת שריטות על הפרקט
 
אם הפרקט סובל משריטות ומשפשופים של נעליים שהילכו עליו, אפשר לחדש את הפרקט מבלי ללטש את כל הרצפה:
אם הפרקט מצופה בווקס אפשר לחדש את הפרקט על ידי הוספת ווקס נוסף ופשוט לשפשף החוצה את הסימנים.
ניתן גם למלא את השריטות בחומר שמיועד למילוי שריטות וחורים בפרקטים.
העלמת שריטות מהפרקט אפשר לבצע גם עם מרקר בצבע עץ שנוצר במיוחד על מנת לכסות שריטות בעץ.
 
ד.  החלפת חלקים פגומים
אם חלק קטן מהפרקט ניזוק, בצורה כזו שלא ניתן לשקם את מראהו המקורי, אבל רוב הרצפה עדיין במצב טוב, תוכלו להחליף רק את החלקים שניזוקו ואין צורך לחדש את כל הרצפה.
 
ה.  חידוש פרקט מצופה בווקס 
 
במקרה של פרקט מיושן וחסר ברק שמצופה בווקס, ייתכן שהצטבר יותר מדי לכלוך והווקס על הרצפה כבר ירד מעט. תוכלו להסיר את הווקס על ידי ניקיון עמוק והרצפה תיראה שוב רעננה ויפה. כמובן שחשוב לאחר מכן ליישם חומר כלשהו כמו ווקס או פוליש להגנה עתידית.
כדי להסיר את שכבת הווקס יש לנקות היטב את הרצפה ולהתחיל לעבור עליה בספירט חסר ריח החל מהפינה הרחוקה של הרצפה. עבדו בקטעים קטנים לרוחב הפרקט, צקו את הספירט וגרדו את הווקס עם כרית מצמר פלדה עדינה שלא תסרוט את הרצפה. נקו את הקטע עליו עבדתם באמצעות מטלית נקייה.
לאחר שסיימתם והסרתם את הווקס מכל הפרקט, אתם יכולים להוסיף שכבת ווקס חדשה. אם תחזרו על פעולה זו בכל שנה, לא תצטרכו לחדש את הפרקט במשך שנים רבות.
 
היתרון של הווקס הוא שאם הרצפה נפגמה, אפשר לתקן את הנזק ולצפות בווקס רק את החלק הפגום. לעומת זאת אם הפרקט מצופה בפוליאוריטן תצטרכו לטפל בכל הפרקט ולא רק בחלק שניזוק.

אהבתי! הוסף לבחירות שלי
המאמר נמצא ברשימה שלך

יש לך שאלה?

image descriptionלחץ כאן למציאת חנות קרובה לביתך המוכרת את מוצרינו