טיפול ושמירה על רהיטי גינה מעץ

מאת: אורי ברקן

טיפול ושמירה על רהיטי גינה מעץ

ריהוט גינה מעץ חשוף לפגעי הטבע ועלול להינזק מהם. תנאי הלחות בקיץ, למשל, יכולים לגרום לחלחול של לחות לתוך מרקם העץ שיזיק בעיקר בחורף כשבחוץ ישררו טמפרטורות נמוכות. הבה ננסה להבין תופעה זו.

רוב החומרים מתרחבים כשהם מתחממים ומתכווצים כשהם מתקררים. עץ, לעומת זאת, מתרחב כשהוא ספוג במים. זאת משום שמולקולות המים מוטבעות במולקולות העץ וכשהעץ מתחמם מתחילות מולקולות המים שבעץ לצבור אנרגיה נוספת, הן בורחות מהמבנה המולקולרי של העץ והעץ מתכווץ. הוסיפו לכך את ההתרחבות וההתכווצות הטבעית שקשורה לתנאי קור וחום, ותוכלו להבין למה בסופו של דבר העץ מתפצל ומתעוות.


זה הזמן להגן על רהיטי הגינה מעץ
לעיתים קרובות הדרך הטובה ביותר להגן על רהיטי גן מעץ היא למנוע חדירה של לחות לתוך נקבוביות העץ ולאפשר לעץ לנשום. צבע ולכה פשוטים יכולים להגן על העץ מפני פגעים מסוימים אבל בו בזמן הם גם עלולים לפגוע בתוחלת החיים של העץ ולהרוס את המראה הטבעי היפהפה שהיה לרהיט העץ במקור.
חומרים משמרי עץ זמינים במגוון של אפשרויות כך שלפעמים קשה לבחור במוצר שמתאים לצרכים שלכם. בכל מקרה, חשוב לזכור שהגימור צריך לתת מענה לכלל הבעיות שמאפיינות עץ חיצוני, ולטפל בעץ כהלכה ולא רק לצפות אותו בכיסוי מחניק כלשהו.

איך עובדים החומרים משמרי העץ?                
חומרים שמיועדים להגן ולשמור על עץ חיצוני מכילים מרכיבים שמרחיקים פטריות וחרקים אשר מזיקים ותורמים לתהליכי בליה של העץ.
חומרי גימור דוחי מים שחודרים לעץ, מכילים שומנים שנועדו למנוע את חלחול המים לתוך העץ. חומרים אלה תורמים לעמידות העץ ומקטינים את הנטייה שלו להתפצל ולהתעוות. בנוסף, חיידקים ואורגניזמים זעירים שפוגעים והורסים את רהיט העץ תלויים באספקת מים כדי לשרוד. טיפול דוחה מים מקשה עליהם לשרוד, ובלבד שמקפידים לחזור על הטיפול מדי שנה.

חומר גימור שקוף לעץ על בסיס אמולסיה (שמן + מים), הוא המוצר CWF UV של חברת Flood. היתרון של מוצר זה הוא השילוב בין כושר החדירה של השמן לבין הגמישות והעמידות של בסיס המים (אקריליק). החומר ממלא את נקבוביות העץ ומפחית את ספיגת הלחות וכמובן שגם הגנה מפני קרני השמש המזיקות גם הן. חומר זה מכיל גם פנטרול, מרכיב ייחודי שדואג להחדרת החומר עמוק לתוך העץ כדי להבטיח הגנה לאורך זמן רב.
חומרי גימור משמרי עץ משמשים בעיקר להגנה על דקים, ספסלים שנמצאים תחת כיפת השמיים, שולחנות גן ופרגולות עץ. יישום חומר אנטי פטרייתי (אימפרגנציה) על פני השטח של העץ לפני הצביעה, יעניק לו את ההגנה טובה ביותר נגד ריקבון ובלאי.


הגנה על ריהוט גן מעץ מפני פגעי הטבע מבטיחה לכם הנאה ממנו במשך שנים רבות. ככל שהטיפול יהיה טוב יותר, כך תוכלו ליהנות ממנו במשך זמן רב יותר. ככל שהזמן עובר תראו שהצבע הטבעי וההזדקנות של העץ יכולים להעניק לרהיט מראה מיוחד ויפהפה שיוכיח את הטיפול המסור שלכם בגינה.

יש לך שאלה?

image descriptionלחץ כאן למציאת חנות קרובה לביתך המוכרת את מוצרינו