למה הצבע על ביתי דוהה?

מאת: אורי ברקן

למה הצבע על ביתי דוהה?

קרני השמש יכולות להשפיע מאד על הצבע החיצוני של הבית ולקצר את אורך החיים של צבעים רבים שמבוססים על מים או על שמן. למעשה, בוודאי כבר התנסתם בכך שצבעי חוץ רבים מפתחים עם הזמן סדקים או שלפוחיות, מתחילים לדהות ומציגים מראה של צבע לא אחיד אחרי שחולפות כמה שנים מצביעת הבית. למרבה המזל, יש לנו היום בשוק דור חדש של צבעים שיכולים לשמור על מראה הבית למשך הרבה יותר זמן.


איך זה עובד? צבעי הדור החדש הם תערובת נוזלית שכוללת כמה מרכיבים כמו: פיגמנטים, ביינדר (binder באנגלית, הוא חומר מצמיד שמקשר בין חומרים אחרים), סולבנטים ועוד.

כדי להבין את הנושא יותר לעומק, חשוב לדעת שלצבעים המודרניים יש בדרך כלל שלושה מרכיבים עיקריים:

פיגמנטים–הפיגמנטים נוצרים על ידי טחינה דקה של חומרים מינרליים שמסיסים ומקנים לצבעים הגנה נגד קרני UV, אטימות לאור, גוון רצוי וכושר כיסוי.

שרף (חומר מקשר) – השרף מכיל חלקיקים של פיגמנט וחומרים נוספים שיוצרים יחד תערובת מקושרת והומוגנית בעלת פילם (טקסטורת משטח) אחיד. סוג השרף משמש לתיאור סוג הצבע (כגון: אקרילי, פוליאוריטני ועוד).

ממיס– תפקידו של הממיס להחזיק את כל מרכיבי הצבע במצב של נוזל. בדרך כלל משתמשים במים או בממיסים אורגניים אחרים בתור ממיסים. זאת ועוד, לצבעים מוסיפים גם כמויות קטנות של חומרי עזר שונים שתפקידם להקנות לצבעים את התכונות הנדרשות. חומרים אלה יכולים להיות חומרי הרטבה, מצמגים, מאחים, מרככים וחומרי הגנה ושימור להגנה על הצבע מפניהם של מיקרו אורגניזמים.

הצבעים הטובים ביותר לציפוי עץ
לציפוי עץ חיצוני אני ממליץ לבחור בצבע שהוא 100% אקריליק. סוג צבע זה מתקשר היטב לעץ ויוצר מחסום גמיש ונושם שהוא עמיד למים ועמיד בפני חום הרסני ובפני קרני UV של השמש. בגלל שמדובר באדי מים חדירים, צבעים אלה לא יוצרים שלפוחיות כאשר השמש מחממת את אדי המים שעלולים להילכד מאחורי השכבות התחתונות של הצבע. צבע האקריליק הוא צבע גמיש למדי, לכן במהלך מחזורי החום הצבע מתרחב ומתכווץ ואינו נסדק או מתקלף. חשיפה יומיומית לקרינת UV של השמש, שאגב היא האויב מספר אחד של צבעי החוץ לא תגרום לצבע להתחיל לדהות.

צבעי אקריליק אלה מכילים פיגמנטים עמידים בפני קרני UV שמסייעים לשמירה על הצבע מפני דהייה בטרם עת. ייתכן שתמצאו שצבעים אלה יקרים יותר מאחרים, אבל חשבו על כך שהם יאריכו חיים פי 2 ואף הרבה יותר מצבעים שאינם מכילים הגנה בפני קרני UV.

איך נוצר הצבע האקרילי? צבעים אלה הם בעצם תוצר לוואי של זיקוק הנפט. צבע אקריליק כולל פיגמנטים שעורבבו יחד עם תחליב של רזין אקרילי (הרזין הוא בעצם שרף). צבעים אלה אינם רעילים, הם עמידים באור ומתייבשים במהירות. צבעי האקריליק הראשונים יועדו לאומנים ופותחו בשנות העשרים של המאה ה-20.

בחירת הגוון לציפוי העץ
כדי שהפיגמנטים לא ידהו עם הזמן בעת חשיפה לקרני UV, צריך לבחור את גוון הצבע בחוכמה. צבעים כהים יאבדו מהרוויה שלהם לאחר חשיפתם במשך מספר שנים לשמש. גוונים צהובים בהירים ייחלשו עם השנים ויקבלו גוון של צהוב מלוכלך. הגוונים האדומים הבהירים יהפכו לגוונים חומים - סגלגלים כהים יותר. שינוי הגוון בולט פחות כשמדובר בגוונים ניטראליים. מסיבה זו בתים רבים כל כך צבועים בגווני השמנת. לכן, עדיף לבחור בסוג של צבע שמציע את העמידות הגבוהה ביותר בפני דהייה, שצבע רגיל אינו מציע.

הצבעים הטובים ביותר לצביעת קירות בטון
אם אתם רוצים לצבוע קירות בטון, הצבעים שמיועדים לקירות אלה הם כאלה שמבוססים על מינרלים סילקטיים. סיליקט הוא פשוט מלח שנוצר מהחומצה של אבן הצור (חומצה צורנית), ולמעשה קרוב ל-95% מקרום כדור הארץ מורכב ממינרלים סילקטיים.

צבעים שמבוססים על מינרלים סילקטיים לא יתאימו לצביעת עץ או לצביעת משטחים אורגניים אחרים, אבל הם יתאימו היטב לקירות מחופים בבטון, לתערובות שונות של טיח או לכיסוי לבנים שחשופים לשמש. צבעים אלה מתקשרים לנקבוביות הקירות ואינם מושפעים מהחום או מקרני ה-UV של השמש.

סוג צבע זה יחזיר את החום ההרסני של השמש מפני השטח של הקיר ויסייע לשמור על קרירות הקירות. פלטת הגוונים של צבעי הסיליקט היא אמנם קטנה יותר מסוגים אחרים, אבל פיגמנטים שמבוססים על מינרלים אינם רגישים לקרני UV, מה שאומר שכל גוון שלא תבחרו יישמר למשך עשרות שנים.

יש לך שאלה?

image descriptionלחץ כאן למציאת חנות קרובה לביתך המוכרת את מוצרינו