מדריך חידוש צבע לגדר עץ ללא פירוק וללא שיוף

מאת: אורי ברקן

מדריך חידוש צבע לגדר עץ ללא פירוק וללא שיוף

גדר עץ, בין אם היא מקיפה בית פרטי או בניין משותף, מהווה את המעטפת החיצונית של המגרש עליו נמצא המבנה ואנו רוצים שהיא תהיה אסתטית עבורנו, עבור מבקרינו וגם עבור אלו החולפים לידה ברחוב. לכן, מומלץ לצבוע את הגדר כאשר המצב מחייב זאת והיא מוזנחת אפורה או מתקלפת – גם על מנת לשמור על האסתטיקה וגם על מנת להמשיך ולהגן עליה.

אתם תוהים כמה זה מסובך, או האם צריך לפרק הכל ולבנות מחדש?
ובכן – כל התשובות במאמר הבא.

מדוע צביעת גדר עץ היא משימה לא פשוטה?
תהליך של צביעת גדר עץ יכול להיות ארוך ולא פשוט מכמה סיבות:

 1. עבודה בחוץ תחת השמש – סביר להניח שלא תרצו או תוכלו לפרק את הגדר ממקומה ולצבוע אותה במקום אחר בבית או בגינה. גדר מורכבת מחלקי עץ רבים והיא גם מקובעת היטב באדמה ככל הנראה עם בטון. לכן תיאלצו לבצע את העבודה בשמש בין אם בקיץ או באביב – בכל מקרה זה לא קל.
 2. אם הגדר היא ארוכה ומקיפה חלק גדול מהמגרש זה אומר שמצפה לכם עבודה רבה הלוקחת זמן רב.
 3. מבנה הגדר – לא תמיד גדר העץ בנויה באופן של קורות צמודות אחת לשנייה באופן אחיד. ישנן גם גדרות מורכבות יותר הכוללות פיתוחים, שילוב של חומרים נוספים (ברזל, אבן), צורות הנחה שונות של קורות העץ ועוד. ככל שהגדר מורכבת יותר – כך גם העבודה תהיה מורכבת יותר. לדוגמה – אם משולב ברזל בגדר, תצטרכו להגן עליו בזמן הצביעה ולהיות עדינים יותר בזמן העבודה.
 4. תהליך הניקוי והסרת הצבע הישן של גדר העומדת בחוץ וחשופה לתנאי מזג אוויר, לכלוך ואבק, יכול גם הוא להיות מורכב וארוך. זאת, בגלל אורך הגדר ומורכבותה וגם בגלל שהיא אנכית מה שיגרום לנוזל הניקוי לנזול מטה ומעט יקשה על יישומו.

מוצרי סאן דק – עליהם יורחב בהמשך – מאפשרים עבודה יעילה מאוד הנותנת פתרונות לבעיות השונות:

 • קיצור משמעותי של טווחי ההמתנה בין השלבים השונים כך שזמן העבודה הכללי מתקצר בהתאם
 • חומרי ניקוי במרקם ג'ל המאפשרים עבודה אנכית ללא טפטופים וזליגה של החומר

 

צביעת גדר עץ – לא רק פתרון אסתטי אלא גם הגנה ממשית על העץ עצמו
חשוב להבין שגדר העץ שלכם עומדת כל היום בחוץ, ללא הגנה משמש, רוחות, גשמים, לכלוך ואבק, ולכן הצביעה איננה רק פתרון אסתטי, אלא גם הגנה על העץ החשוף לפגעי מזג האוויר והסביבה, כמובן לאחר ניקוי יסודי של העץ.

כיצד בוחרים צבע לגדר עץ?
הצבע, בראש ובראשונה, צריך להיות מיועד לצביעת עץ. הצבע צריך להיות בעל מספר תכונות שהן קריטיות לפעולת ההגנה על העץ כגון גמישות – כך הצבע לא ייסדק או יתקלף, הצמדות, יכול "נשימה" ושחרור לחות מהעץ, חדירה וכושר כיסוי גבוהים, עמידות בלתי מתפשרת בפני נזקי מים והשמש ועוד. את התכונות הללו תוכלו למצוא בצבעי הפרימיום של Flood בסדרת Pro לדוגמה – לחצו כאן לפרטים נוספים.

את גוון הצבע ואת אופיו (שקוף, חצי שקוף או אטום) בחרו לפי טעמכם האישי וההתאמה העיצובית למבנה ולסביבה.

תהליך חידוש גדר עץ
לפניכם פירוט תהליך החידוש של גדר העץ שלכם:

 1. ערכו סקירה מקיפה של הגדר – בדקו את מצבה הכללי, סמנו מקומות בהם דרושים תיקון או החלפה, בדקו שעמודי הגדר תקינים ומקובעים היטב למקומם.
 2. אם העץ אפור כתוצאה מחשיפה לשמש ולכלוך וללא שאריות של חומר גמר, נקו את הגדר בעזרת "מנקה עץ"– ועל פי הוראות היישום. המנקה עץ הוא חומר ניקוי יעיל במיוחד המנקה עץ ישן ומלוכלך ומחזיר לו את המראה המקורי שלו כאילו ליטשנו את העץ. כדאי לבצע זאת עם מכשיר כגון גרניק, אך גם צינור גינה עם פיית שפריץ יעשה את העבודה. כבר לאחר שלב זה, הגדר תראה כמו חדשה.
 3. אם יש שאריות של צבע או גימור ישן, הסירו גימורים ישנים – כדי להסיר גימורים ישנים בקלות ובלי הרבה מאמץ, אנו ממליצים להשתמש ב-Dilunett של חברת Owatrol המסיר בפעולה אחת עד 8 שכבות צבע. החומר במרקם ג'ל המייעל את העבודה כך שאינו מטפטף והוא חודר אפילו לחריצים ולפינות אליהם קשה להגיע. לאחר היישום והמתנה שצבע החומר ישתנה, מסירים בקלות עם מברשת או עם שפכטל, וניתן לעשות זאת גם עם לחץ מים. לחצו כאן להוראות מפורטות לשימוש בחומר.
 4. בצעו תיקונים נדרשים – תקנו פגמים בגדר כגון קיבוע קרשים שאינם מהודקים, הדבקת סיבים הבולטים מהעץ, סתימת חורים ועוד.
 5. כסו את הצמחים הצמודים לגדר – לקראת תהליך הסרת הגימורים ולאחר מכן הצביעה, מאוד מומלץ לכסות את מה שנמצא סביב הגדר כדי שהתזות העלולות להיגרם בזמן יישום החומרים לא יפגעו בצמחים. כמו כן, כסו במידת האפשר חלקים בגדר שאינם עץ כגון מוטות ברזל דקורטיביים וכדומה.
 6. צבעו את הגדר – לאחר הסרת הגימורים – העץ שלכם מוכן לצביעה. בחרו את הגוון הרצוי מתוך המגוון הרחב הקיים ויישמו את הצבע לפי הוראות היצרן. וודאו שהצבע מיועד לעץ, גמיש מספיק וחודר היטב לעומקו – תכונות אלו הן החשובות ביותר על מנת שגדר העץ שלכם תהיה מוגנת לשנים הקרובות.

מתי צריך לחדש שוב את גדר העץ?
צבעים איכותיים יכולים להחזיק מספר שנים טובות, במיוחד כאשר מיישמים אותם לפי הוראות היצרן ומכינים את העץ כמו שצריך. כלומר, אם הסרתם לכלוך היטב וגם את הצבע הישן, הצבע החדש ייתפס טוב יותר על העץ ויוכל באמת לחדור אליו ולהישאר לתקופה ארוכה יותר.

 כיצד להקל על צביעה חוזרת של גדר העץ בעתיד?
כדי שבפעם הבאה יהיה לכם קל יותר לבצע את פעולת החידוש, דאגו מדי כמה חודשים לנקות את הגדר מלכלוך, כך שהוא לא יצטבר לאורך השנים ואז אתם תצטרכו לעבוד הרבה יותר קשה ברגע האמת.

בנוסף, דאגו לתחזוקה שוטפת של הגדר מבחינה מבנית – אם משהו מתפרק או מתחיל להתנדנד, דאגו לתקן אותו בסמוך לגילוי הבעיה. כך תחסכו לעצמכם תיקונים רבים בבת אחת כאשר תרצו לחדש את הגדר.

בכל מקרה בו תרצו להתייעץ לגבי חידוש גדר עץ – אנו כאן לשירותכם בטלפון 1-700-70-71-10 רו דרך טופס צור קשר.

יש לך שאלה?

image descriptionלחץ כאן למציאת חנות קרובה לביתך המוכרת את מוצרינו