מהו טאנין והאם אני צריך לדאוג ממנו

מאת: אורי ברקן

אהבתי! הוסף לבחירות שלי
המאמר נמצא ברשימה שלך
מהו טנין והאם אני צריך לדאוג ממנו

כדי להבין אם טאנין הוא משהו שבכלל צריך להדאיג אתכם, חשוב קודם כל לדעת מה זה בכלל טאנין.
ובכן, מקור המילה טאנין הוא במילה הגרמנית העתיקה tanna , שפירושה עץ אלון או עץ אשוח. הטאנין הוא בעצם תרכובת טבעית שנמצאת בתוך העץ והיא יוצאת ועולה על פני השטח בזמנים שבהם העץ פולט לחות.

הטאנין נפוץ בכל רחבי ממלכת הצמחים ובשנת 1993 חקר Mole את תפוצתו של הטאנין בקרב משפחות הצמחים השונות ומיין אותם לפי נוכחות הטאנין. הטנין נמצא בדרך כלל בעלים, בניצנים, בזרעים, בשורשים וברקמות הגזע. הוא מצוי לעיתים קרובות באזורי הצמיחה של העץ, כמו למשל בין הקליפה לאפידרמיס, והוא יכול גם לעזור לוויסות הצמיחה של רקמות אלה.


לטאנין, שכאמור נמצא במינים רבים של צמחים, יש תפקיד חשוב מאד בהגנת הצמח מפני טורפים. עם זאת, חוקרים טוענים כי יתכן וחלה לאחרונה ירידה בזמינות הביולוגית של מיני טאנין שונים בצמחים, בגלל ציפורים ומזיקים שונים.

בוודאי תתפלאו לדעת שהעפיצות שיוצר הטאנין היא זו שגורמת לנו להרגיש תחושה של יובש בפה כאשר אנחנו נוגסים בפרי שהוא עדיין בוסר או מתענגים על כוסית יין אדום. לשינוי או להרס שגורם הטאנין לצמח לאורך הזמן יש תפקיד חשוב גם בהבשלת הפרי וגם בהתיישנות של היין.

עכשיו, לאחר שהבנו מהו הטאנין, למה הוא בכלל צריך להדאיג אותנו?
 
מהו טנין והאם אני צריך לדאוג ממנו גדולובכן, למרות שהטאנין לא פוגע באיכותו של העץ עצמו, היציאה של הטאנין מהעץ אל פני השטח, עלולה לגרום לדהייה של צבע העץ וליצירה של כתמים צהובים מסביב ל"עיניים" של מרקם העץ, בעיקר כשגוון העץ הוא בהיר.
הסבר זה מלמד על כך שאכן יש לכם סיבה טובה לחשוש מהשפעתו השלילית של הטאנין על העץ שבו אתם מטפלים. אבל אל דאגה, המדע כבר מצא פתרון מצוין לבעיה זו...

כדי למנוע את השפעת הטאנין מומלץ להשתמש בחומר מקדים מיוחד לנטרול השפעת הטאנין, לפני שצובעים את העץ. אני ממליץ להשתמש ב-Stoptan, שהוא מוצר מצוין שמייצרת חברת Owatrol
(stop-tan כשמו כן הוא,כלומר, עוצר טן...). הסטופ טן ימנע את תופעות הלוואי של הטאנין: את ההצהבה של העץ ואת הדהייה של גוון הצבע. 

ה-Stoptan הוא חומר שמתאים לכל סוגי הצבע: אטום, חצי אטום ושקוף. השימוש בחומר זה גם ישפר את כושר החדירה של חומר הגימור לעץ, וכיוון שהסטופ טן הוא חומר שקוף לחלוטין, הוא יספק לעץ כיסוי מלא בלי להסתיר את נימיו הטבעיים. ה-Stoptan קל מאוד ליישום ומתייבש מהר.

 

אהבתי! הוסף לבחירות שלי
המאמר נמצא ברשימה שלך

יש לך שאלה?

image descriptionלחץ כאן למציאת חנות קרובה לביתך המוכרת את מוצרינו