מהו פריימר ולמה הוא משמש?

מאת: אורי ברקן

אהבתי! הוסף לבחירות שלי
המאמר נמצא ברשימה שלך
מהו פריימר ולמה הוא משמש

פריימר, או שכבת יסוד, הוא שכבת צבע המשמשת בדרך כלל כהכנה לפני הצביעה. הפריימר מבטיח הידבקות טובה יותר של הצבע אל פני השטח, מחזק את עמידות הצבע, נותן כושר הסתרה טוב יותר ומספק הגנה נוספת לחומרים כמו עץ, מתכת ופלסטיק.

הפריימר מאפשר לצבע הגימור להידבק הרבה יותר טוב לפני השטח, מאשר אם משתמשים בצבע בלבד. כדי להשיג מטרה זו, הפריימר מתוכנן כך שיידבק היטב למשטח וייצור שכבת חיבור מוכנה היטב לקבלת שכבת צבע הגימור.

כיוון שמבחינה הנדסית אין צורך ליצור את הפריימר כך שיהיה עמיד בפני לחות, החומר מעובד באופן שישפר את כושר הכיסוי וההדבקה שלו. לפעמים, אפשר להשיג תכונה זו באמצעים כימיים מסוימים, כמו במקרה של פריימר לאלומיניום, אבל לעיתים קרובות יותר, תכונה זו מושגת באמצעות שליטה על התכונות הפיסיקליות של הפריימר כגון נקבוביוּת, דביקות והיגרוסקופיות (hygroscopy = יכולת של החומר לספוח את מולקולות המים).

כיוון שהפריימר משמש לעיתים קרובות לכיסוי חומרים נקבוביים שונים (כמו בטון ובמיוחד עץ), השימוש בפריימר הוא משמעותי מאוד כאשר חומר שאינו עמיד בפני מים, אמור להיות חשוף לאיתני הטבע.

ציפוי קיר גבס בפריימר מקובל גם הוא בבנייה חדשה, כי כך אפשר לאטום את הקיר ולסייע למניעת היווצרות עובש. אפשר להשתמש בפריימר על משטח מוכתם במקרה שבו לא ניתן לנקות אותו, ולפני צביעה בצבעים בהירים על שטח מלוכלך שצבעו הקיים הוא כהה.

בדרך כלל, אפשר להתאים את גוון הפריימר לגוון קרוב לצבע הגימור. אם הגוון של צבע הגימור הוא כהה, גיוון הפריימר יוסיף עוד שכבות של צבע גימור שהכרחי ליצירת אחידות טובה של שכבת הצבע.

זמן ההמתנה

על מנת להשיג רמת ביצוע גבוהה, יש בדרך כלל מסגרת זמן מינימלית,כ-24 שעות, שבמהלכן צריך ליישם את שכבת הצבע מעל לפריימר לאחר שהתייבש.

לכל פריימר יש הוראות שימוש משלו, ופרק זמן מינימאלי לשכבה הבאה, שצריך להתחשב בה. לדוגמה, פריימר סילר וצבע יסוד (Primer Sealer) של Ecolok, שמיועד לפנים הבית ולחוץ, מצריך המתנה של שעה ליישום השכבה העליונה.

פריימר לעץ

יש מספר סיבות בגינן חשוב להשתמש בפריימר לפני צביעת העץ:

 

  • העץ הוא נקבובי, יספוג את הממס מהצבע, ויגרום לייבוש הצבע בטרם עת. כיוון שרוב הצבעים עוברים תגובות כימיות בתהליך הייבוש, הם תלויים בכך שהמים או הממס יתאדו לאט ולא יקלטו במהירות על ידי החומר הבסיסי.
  • למנוע מהטנין או שמנים אחרים בעץ לצוץ החוצה ובכך הוא מונע את היווצרותם של כתמים צהובים/ורדרדים על פני הצבע.
  • בלי פריימר תצטרכו לצפות את פני השטח במספר שכבות צבע, כדי להבטיח שכבת צבע אחידה ואיכותית.
  • אם העץ חשוף ללחות, והתכנית היא לצבוע אותו בצבעים מסוג מסוים שאמורים גם לשמש כאוטמים,  הפריימר יכול להוסיף לו אפקט נוסף של איטום.

 

 

פריימר למתכת

מתכות מסוימות, כמו אלומיניום שלא טופל או ברזל שחור, מצריכות יישום שכבת פריימר. אחרות, אולי לא. לדוגמה, פריימר C.I.P של Owatrol, מתאים להגנה על מכוניות, ציוד הנדסי אזרחי, ציוד ימי, מעקות, גדרות, שערים ועוד.

הסיבות בגינן כדאי לצפות בפריימר מתכת שאמורה להיות חשופה ללחות הן:

ברגע שהמים יחלחלו אל המתכת, החמצון יתחיל.

  • פריימר למתכת מכיל בדרך כלל חומרים נוספים שמגנים על המתכת גם מפני קורוזיה.
  • הפריימר מאפשר לצבע להידבק טוב יותר לפני השטח.
  • במקרה של מתכת ישנה וחלודה, אם ניקוי המתכת אינו אפשרי, סוגים מסוימים של פריימר ימירו את החלודה למלח מתכת מוצק.

פריימר לפלסטיק

פריימר לפלסטיק נדרש רק אם רוצים לערוך שינוי דרסטי בצבע (למשל, מחום כהה ללבן). זאת, משום שרוב הפלסטיק הביתי אינו נקבובי מאוד ולא ניזוק בקלות מלחות. דוגמה לפריימר איכותי שמיועד לפלסטיק הוא Rustol Deco של Owatrol.

הפריימר מסייע לצבע להידבק היטב לפני השטח ומפחית את מספר שכבות הצבע שנחוצות לכיסוי מושלם של הצבע הקודם.

כיוון שרוב הפריימרים לפלסטיק הם לא על בסיס מים, חשוב לוודא שהחומר הממס בפריימר לא יפגע בפלסטיק עצמו.

 

 

אהבתי! הוסף לבחירות שלי
המאמר נמצא ברשימה שלך

יש לך שאלה?

image descriptionלחץ כאן למציאת חנות קרובה לביתך המוכרת את מוצרינו