מה זה ברק מנסרה (Mill Glaze)?

מאת: אורי ברקן

מה זה ברק מנסרה (Mill Glaze)?

"ברק מנסרה" הוא מונח שמשמש את תעשיית העץ כדי להגדיר את השכבה המזוגגת והמבריקה שמתפתחת על גבי משטח העץ החדש במנסרה. ברק המנסרה נוצר על גבי העץ בתהליך העיבוד.
כלומר, ברק מנסרה הוא בעצם שכבה מבריקה שמתפתחת על פני העץ בעת תהליך הקצעתו של עץ חדש. ברק זה נוצר כתוצאה מהחום שיוצרים הלחץ והמקצועה שפועלת במהירויות גבוהות על בול העץ. הטמפרטורות הגבוהות גורמות ליצירת זיגוג על פני משטח העץ שנראה כמו שכבה מבריקה ממש כמו לכה. הזיגוג גורם לסגירת הנקבוביות בעץ. אי הסרה של זיגוג זה מפני השטח של העץ ימנע חדירה טובה של הצבע או גימור כלשהו לעץ ועלול לגרום לקילוף מוקדם של הצבע ולכישלון של פעולת ההגנה או הצביעה.

אפשר להסיר את ברק המנסרה על ידי שטיפת העץ עם מסיר צבע וגימורים או אפילו עם מוצר ייעודי להסרת ברק המנסרה או להניח למזג האוויר לעשות את המלאכה למשך מספר חודשים. ברגע שהברק מוסר ופני השטח נחשפו, העץ יכול לספוג צבעים וחומרי גמר שונים.

שימוש בחומר שמיועד לניקוי ברק המנסרה יאריך את חיי הצבע על העץ על ידי פתיחת נקבוביות העץ ובכך שיאפשר לחומר גמר לחדור לעומק העץ כפי שמיועד לכך.

יתרונות חומר הניקוי להסרת ברק המנסרה:
-          מנקה ומכין את העץ לצבע.
-          מנקה במהירות את כתמי הלכלוך והמים.
-          מסיר את שכבת ברק המנסרה.
-          שימוש במים לשטיפה.
-          קל לשימוש.
-          ממקסם את ביצועי צבע העץ.

צעדים להסרת ברק המנסרה:
לשם הסרת הברק יש צורך במסיר ברק המנסרה, במים, בדלי ובמטאטא קשיח.

1.      לערבב את מסיר הברק עם מים לפי הוראות היצרן.
2.      לקרצף קלות את העץ עם כיוון הסיבים שלו בעזרת מטאטא קשיח שנטבל בתערובת המים ומסיר הברק.
3.      להשאיר את החומר על העץ לזמן המומלץ על גבי אריזת מסיר הברק.
4.      לשטוף במים ולאפשר לעץ להתייבש.


יש מוצרי חומצות ואקונומיקה שמערבבים עם מים להסרת הברק. אבל הדבר יכול להשפיע על מבנה העץ, על החומציות הטבעית בעץ מה שיכול להוביל לכתמיות בו ועל איכות הצביעה. מסיר ברק הוא בעצם הדרך הטובה, המקצועית והנכונה ביותר.

 

יש לך שאלה?

image descriptionלחץ כאן למציאת חנות קרובה לביתך המוכרת את מוצרינו