מה זה לכה פוליאוריטנית?

מאת: אורי ברקן

אהבתי! הוסף לבחירות שלי
המאמר נמצא ברשימה שלך
מה זה לכה פוליאוריטנית?

פוליאוריטן -פוליאוריטן היינו שרף פלסטי נוזלי אשר התגלה בשנות ה-50 במאה הקודמת. פוליאוריטן הינו חומר חזק יציב ועמיד המקנה יתרונות רבים לשכבת הגמר המיושמת על עץ. החומר מורכב מחומצת שמן צמחי,חנקן ואיזוקיינט המחוברים בספירט מינראלי. רכיב החנקן תורם לגמישות הגבוהה והאיזוקיינט כמייצב והוא המאפשר את העמידות הגבוהה בפני שחיקה. במשך תהליך ההתייבשות נוצרת התחמצנות המביאה להיקשרות של הרכיבים היוצרת פולימר אחיד קשה וחזק. פעולת החיבור בין המולקולות גורמת לפוליאוריטן להפוך לעמיד יותר ויציב ביחס לחומרי גמר אחרים עד כדי כך שאינו מומס עם ספירט.


אם נשווה את הלכה הפוליאוריטנית ללכה רגילה, הרי שהקשר בין רכיבי הלכה הרגילה חלש יותר עקב התאיידות שלהם, קיים נידוף, אין ריאקציה כימית וכמו כן היא מתפרקת במגע עם טינר. בעקבות פעולת החיבור והפיכת הלכה הפוליאוריטנית לפולימר אחד חזק, לא קיים קשר כימי בין שכבות הלכה ולכן פני השטח חייבים להיות מחוספסים על מנת להשיג קשר מכני בין השכבות.

בשנים האחרונות, לאור המהפכה הירוקה נוצרו פורמולות פוליאוריטניות על בסיס של מים. פורמולות אלו אינן עמידות כמו הפוליאוריטן אך יש להם כמה יתרונות: יבוש מהיר, ריח חלש וניקוי כלים עם מים וסבון. הסיבה לכך שהלכות על בסיס מים אינן עמידות באותה מידה נובעת מכך שפעולת החיבור בין המולקולות נוצרת לפני שהשרף מוכנס למים אבל רק כאשר המים מתאדים המולקות מתמזגות ויוצרות את שכבת ההגנה. 

בסיס סולבנטי
1. שרף פוליאורטני המומס בספירט מינראלי
2. מולקולות המחוברות בינן בתהליך כימי המקנה עמידות גבוהה לשחיקה וכימיקלים
3. גוון דבש המתכהה עם הזמן
4. אוורור הכרחי בשלב היישום 
5. רגישות יחסית לטמפ. בזמן היישום
6. 2-3 שכבות דקות ,שיוף וניקוי ביניהן. חומר דליק
7. זמן בין השכבות 4-18 שעות

בסיס מים
1. שרף פוליאוריטני "שרוכב" על המים עד ליישום
2. עמידות גבוהה לשחיקה אך פחות לכימיקלים
3. נוזל חלבי. אינו מצהיב
4. אוורור מומלץ
5. רגישות יחסית ללחות בזמן היישום
6. 3-4 שכבות דקות, שיוף וניקוי ביניהן
7. חומר לא דליק (ניקוי במים וסבון) 
8. 1-3 שעות בין השכבות

אהבתי! הוסף לבחירות שלי
המאמר נמצא ברשימה שלך

יש לך שאלה?

image descriptionלחץ כאן למציאת חנות קרובה לביתך המוכרת את מוצרינו