מידע בסיסי על הגנה לדקים מעץ

מאת: אורי ברקן

מידע בסיסי על הגנה לדקים מעץ

דק העץ הוא חלק מרכזי ממרחב המחייה שלכם בגינה. כדי למקסם את היופי ואת העמידות, יש צורך להשתמש בשכבת הגנה שמתאימה לדק העץ.

 

מה מייחד את דק העץ משאר המשטחים בגינה?

 

משטחי עץ אופקיים, כמו דקים מעץ, חשופים באופן דרסטי לקרני השמש המזיקות. אבל לא רק זאת. משטחים אלה חשופים גם לרמות גבוהות של רטיבות, מהגשם ומהלחות באוויר. הלחות יכולה "להתיישב" על פני השטח במשך ימים ואפילו שבועות.

המצב גרוע יותר בדקים שנבנו בגובה נמוך מכ-60 ס"מ מעל לפני הקרקע - הם לא מתאווררים היטב, הלחות לא יכולה להימלט מהם והיא נלכדת מתחת לסיפון. משמעות הדבר היא שהדק חשוף כל הזמן ללחות לא רק מלמעלה אלא גם מלמטה.

דקים עלולים לסבול גם מנזקים פיזיים כתוצאה מתנועת הולכי רגל וגרירה של ריהוט גן. נזק פיזי לדק מאיץ את הנזק שגורמים לו איתני הטבע.

כיוון שהמשטח האופקי של הדק חשוף לקרניים האולטרה סגולות של השמש, מים עומדים ולחות מוגזמת–כל שכבת הגנה חשופה במידה מסוימת לבלאי מהיר מהרגיל.

בשל תנאים אלה נחשב הדק כ"מצב ייחודי". כדי להשיג ביצועים טובים של שכבת ההגנה לדק העץ, שנמצא מלכתחילה בתנאים קשים, יש מעט מאוד מקום להכנה, יישום או תחזוקה שהם אקראיים.

 

מאפיינים של מוצרים להגנת דקים

 

באופן כללי, שכבת הגנה לדקים אמורה ליצור הגנה שתבטיח עמידות לדק העץ. כעת, תלוי בבחירה שלכם. אם אתם מעדיפים חומר גמר שקוף, חצי שקוף או אטום.

בדרך כלל יש לחומרי הגנה לדקים מספר מאפיינים משותפים, עליהם נוכל ללמוד מתוך הדוגמה של שמן חודרני לעץ –CWF UV 5OIL, של חברת Flood.

שמן זה מעניק לעץ מראה קלאסי ומדגיש את יופיו הטבעי. מדובר בשמן פרימיום שהוא פורמולה ייחודית שמעניקה לעץ הגנה מתקדמת לאורך זמן מפני לחות, טחב, עובש ונזקי שמש.

השמן חודר לעומק העץ ומגן עליו מבפנים. בנוסף, המוצר מתאים לכל סוגי העצים ומומלץ לשימוש חיצוני, שימון וחידוש דקים, פרגולות, מבני עץ, ריהוט עץ ועוד.

 

טיפים חשובים:

  • כדי לאפשר ספיגה מקסימלית של השמן בעץ ולהבטיח פעולת הגנה טובה של ה- CWF UV 5OIL, חשוב להכין היטב את פני השטח. המשמעות היא שהשטח נקי מלכלוך, שומנים או שאריות של צבע ישן.
  • לפני יישום שכבת ההגנה, חשוב לוודא שהעץ יבש באופן מלא (בדרך כלל 72-48 שעות לאחר הניקוי). אם צפוי לרדת גשם ב-48 השעות שלאחר החלת שכבת ההגנה, עדיף להמתין.
  • במקרה של עץ חדש: לבדיקה שהעץ החדש אכן פתוח ומוכן ליישום השמן, טפטפו כמה טיפות מים. אם לאחר 15 שניות חדרו המים לעץ, סימן שהעץ מוכן. אם המים לא מחלחלים אלא "מטיילים" על פני משטח העץ, סימן שהעץ עדיין אטום.

 

יש לך שאלה?

image descriptionלחץ כאן למציאת חנות קרובה לביתך המוכרת את מוצרינו