ניקוי פרקטים עמוק – עשה זאת בעצמך

מאת: אורי ברקן

אהבתי! הוסף לבחירות שלי
המאמר נמצא ברשימה שלך
ניקוי פרקטים עמוק – עשה זאת בעצמך

על אף אפשרויות הריצוף הרבות, עדיין רצפת הפרקט ממשיכה להיות פופולרית ביותר. אולי בגלל שסוגי ריצוף אחרים לא מציעים את החמימות, הנוחות והעמידות שמציע הפרקט.

כיוון שרצפת פרקט בנויה מחלקים חלקים, היא צוברת זוהמה ולכלוך יותר מסוגים אחרים של ריצוף. ניקוי עמוק ויסודי הוא דרך טובה לשמור על רצפת הפרקט שלכם. אם תשכילו לשמור על ניקיונה, תצליחו לשמור על המראה היפה שלה לאורך שנים רבות.

להזכירכם, חשוב לטאטא ולנקות את הרצפה יומיום במטלית לחה שנספגה בתמיסת מים וסבון ניקוי מיוחד לפרקטים (כמו ה- Soapclean של חברת Owtarol). סבון זה מתאים לניקוי יומיומי, אבל לא יחלץ את הלכלוך העמוק או את הכתמים העקשניים שנוצרו במשך הזמן על פני רצפת הפרקט. ניקיון יסודי, מקצועי ועמוק הכרחי כדי למנוע מהלכלוך לכסות את משטח הפרקט.

התאמת הניקוי העמוק לסוג הגמר של הפרקט

לפני שאתם ניגשים למלאכת הניקוי העמוק של הפרקט, חשוב לברר מהו סוג הגימור שמגן עליו. בחירה בחומר ניקוי שאינו תואם את סוג גימור העץ, עלולה לפגוע בגימור ולהשאיר את הרצפה דהויה ובלויה. לדוגמה, אם הגימור של הפרקט מבוסס על פוליאוריתן, יש לבחור בחומר ניקוי שאין בו מרכיב של וקס. ואם הפרקט מצופה בגימור לכה, יש לבחור בסבון שלא יפגע ולא ימיס אותה.

להסרת כתמים מומלץ להשתמש בחומר לניקוי עמוק כדוגמת Spacenett של חברת Owatrol. חומר זה מנקה לכלוך של וקס וכתמי שומן ומחייה את המראה של פרקט למינציה ופרקט עץ עם גמר לכה או שמן.

לאחר ניגוב הרצפה הקפידו לייבש אותה היטב והיזהרו מהצטברות של נוזלים על הפרקט. בעיקר יש למנוע חלחול של נוזלים אל מתחת למשטח הפרקט, כדי לא לגרום להתנפחות הפרקט. ניגוב וייבוש הרצפה מונע גם את היווצרותם של כתמים בתהליך אידוי המים מהפרקט.

לאחר הניקוי העמוק מומלץ ליישם פוליש לפרקט, כדוגמת Polishfloors של חברת Owartol. פוליש זה הוא על בסיס מים, חסר ריח ואינו מצהיב. הוא מחייה, מעשיר ומחזק את הצבע והברק של העץ. מוצר זה מתאים לכל סוגי הגמר: למינציה, לכה, שמן, ויניל ולינוליאום. היישום של ה-Polishfloor קל ומהיר והוא משאיר על פני השטח שכבה שמגינה על הפרקט מפני שחיקה ודהיה ומעניק מראה חי ועוצמתי של העץ.

ניקוי עמוק - פרקט למינציה

פרקט למינציה עשוי מחומר תעשייתי שהוא אלטרנטיבה סינטטית וזולה יותר לעץ הטבעי. לכן, רוב בעלי הבתים בישראל מעדיפים את פרקט הלמינציה על פני פרקט העץ טבעי.

פרקט למינציה לא ניתן לשייף ולצבוע וגם לא לצפות בלכה או בשמן. לכן, לצורך חידושו תוכלו להשתמש בחומר שמיועד במיוחד לניקוי עמוק כמו ה-Spacenett. לאחר הניקוי, כדאי למרוח שכבה של פוליש שתאפשר להחיות את מראה הפרקט.

ניקוי עמוק – פרקט עץ מלא או שכבתי

פרקט עץ טבעי כולל שני סוגים של פרקט: פרקט עץ מלא (גושני) או שכבתי (שבו כל פלטה בפרקט מורכבת מחיבור של מספר שכבות שעשויות מסוגי עצים שונים).

גימור שמן או לכה על פרקט מעץ מלא או שכבתי, מאפשר ניקוי עמוק בסבון יעודי כמו Spacenett. חומר זה מוריד את הכתמים הקשים ומבהיר את האזורים שהשחירו. אם על הפרקט מופיעים סימנים רבים של שחיקה ודהייה, ייתכן שתצטרכו ללטש ולחדש את גימור הלכה או השמן.

תמהיל חומר הניקוי: לפרקט למינציה ולרצפה עם גמר לכה השתמשו בחומר הניקוי  Spacenett כפי שהוא. אבל, לפרקט עם גמר שמן יש לדלל במים ביחס של 1:4 ולשטוף במטלית לחה. משטחים שבהם התנועה רבה מומלץ לנקות אחת לשנה, ושטחים ביתיים אחת ל-3-2 שנים. 

אהבתי! הוסף לבחירות שלי
המאמר נמצא ברשימה שלך

יש לך שאלה?

image descriptionלחץ כאן למציאת חנות קרובה לביתך המוכרת את מוצרינו