עץ חדש - כיצד לטפל בו?

מאת: אורי ברקן

אהבתי! הוסף לבחירות שלי
המאמר נמצא ברשימה שלך
עץ חדש - כיצד לטפל בו?

בואו נבחן את זה צעד לאחר צעד ונתחיל עם עץ חדש. עובדה: השנה הראשונה היא השנה הקשה ביותר של כל עץ שנחשף לפגעי מזג האוויר. אם נתעלם מכך שהעץ עבר חיטוי או לא, סביר להניח שהעץ ייסדק, יתבקע, יתפצל, יתפתל או יתקער. חשוב לשים לב - עץ מחוטא (אימפרגנציה) מיועד למנוע ריקבון ולא סדקים חריצים וכד'.
עץ דק חדש מגיע אלינו בד"כ לאחר הקצעה, תהליך זה בנוסף לשמנים ושרפים הקיימים בעץ יוצר מעין שכבת הגנה טבעית הנקראת–Mill Glaze זהו אותו ברק, שמי שעובד עם עץ ניתקל בו לעיתים תכופות בעץ חדש. תופעה זו גורמת לחדירה לא טובה של פחות או יותר כל חומר גמר. האפקט המיידי של סכיני ההקצעה הוא בכך שהם גורמים לנקבוביות העץ להסגר וייקח כמה חודשים עד שהם יפתחו שוב בצורה שתאפשר לחומרי גמר לחדור לעץ בצורה אופטימאלית או לפחות חלקית. הדבר היחידי שמצליח לחדור לעץ הם אותם גשמי ברכה ששוכבים על העץ ולבסוף מצליחים לחדור אליו בצורה זו או אחרת.


במילים אחרות, אתה מבזבז את זמנך וכספך כאשר אתה מנסה לשמן או לצבוע עץ חדש מכיוון שהחומר גמר לא יישאר זמן רב על גבי העץ ואולי אף יתקלף.ישנה סברה לא נכונה בשוק שעדיף להניח את העץ ללא שום טיפול ולהשאירו לחסדי מזג האוויר למשך כמה חודשים או יותר. רעיון זה בחלקו נכון אולם בעיקר מוטעה, זה נכון מכיוון שכמו שנאמר קשה לחומרי הגמר לחדור לתוך העץ והמחשבה מאחורי זה היא בוא ניתן לעץ "להפתח" תחילה ואח"כ נטפל בו. עצה זו לא נכונה מכיוון שבינתיים מים יחדרו לעץ ויגרמו לנזקים של סדקים, פיתולים התקערות וכד'.

עץ חדש – "המיתוס"
"העץ הזה עבר איפרגנציה הוא לא צריך שום דבר מעבר לכך". הצהרה זו אנו שומעים לעיתים תכופות ע"י אנשים "מביני עניין" עם כוונות טובות אבל לצערי לא מספיק בקיאים בנושא. העובדה היא, שעץ שעבר חיטוי מוגן מפני ריקבון ואין לזה שום קשר לבעיות הנוצרות משמש ומים שהם המקור הגדול לרוב הבעיות הנראות לעין שאנו נתקלים בהם בתחום השימור והגנה על עץ. אם תשאיר עץ ללא הגנה לחסדי מזג האוויר, במהרה הוא יראה כמו ערמה של משטחים שלא לדבר על מבנהו הסיבי והקונסטרוקטיבי.

בחזרה לעץ חדש, ומה לעשות איתו. לא משנה אם העץ עבר תהליך של איפרגנציה, עץ חדש צריך לקבל הגנה כנגד נזקי מזג האוויר אם אתה רוצה שהוא יראה טוב וישמר, והכי חשוב לא יאבד מחוזקו.

Owatrol מייצרים מוצר מיוחד שנועד לטפל בעץ חדש זהו ה- Seasonite טיפול חודרני עמוק צריך להיעשות מייד בסיום ההתקנה של הדק, גדרות, ציפויים פרגולה או כל עץ אחר שנמצא בחוץ. הוא "רטוב" או דליל יותר ממים ומצליח לחדור לתוך אותן נקבוביות קטנות שאפילו מים לא עוברים את המחסום שלהם. תפקידו של ה- Seasonite הוא לעזור לעץ להתאקלם בצורה מאוזנת ומבוקרת. כלומר, הוא מאפשר ללחות להשתחרר בהדרגה במשך החודשים הראשונים והקריטיים ובאותו זמן מונע מלחות חדשה לחדור לתוך העץ.

סדקים ובקעים בד"כ נוצרים בזמן של שינויים במזג האוויר מגשם לשמש וחוזר חלילה. מה שגורם לעץ להתכווץ ולהתפשט לעיתים קרובות. האם שמעת פעם את הדק שלך משמיע רעשים לאחר שהשמש ליוותה מטר גשם או השקיה? מדוע זה בעצם קורה? העץ סופג את המים וכתוצאה מכך מתרחב וברגע שהגשם (או ההשקיה) מפסיק והשמש מפציעה העץ מתחיל להתייבש וכתוצאה מכך להתכווץ.

תהליך זה שהעץ חווה במחזוריות הוא הגורם לאותם סדקים ובקעים בעץ. Seasonite שולט בלחות שיוצאת וחודרת לעץ וכתוצאה מכך גם בשינויים בעץ ומפחית בצורה משמעותית את האפשרות של העץ להיסדק וכו'. בעקבות כך גורם לעץ להראות חדש לפרק זמן ארוך יותר. תודו זה כואב בלב לראות לוחות יפים של עץ יקר עם סדקים לכל אורכם.

 seasonite הוא לא מוצר שאמור להשאיר רושם רב על חוש הראיה שלך לאחר מריחתו. תפקידו העיקרי הוא להגן על העץ בשנה הראשונה והחשובה כל כך ולהשאיר אותו מוכן לשלב הבא בהגנה על העץ כמו שמן או צבע. יתרון גדול נוסף של ה-Seasonite הוא שהוא מכיל חומר קוטל פטריות ומונע גדילה של אצות וכד' מה שגורם לדק להיות חלק כאשר הוא רטוב.

אהבתי! הוסף לבחירות שלי
המאמר נמצא ברשימה שלך

יש לך שאלה?

image descriptionלחץ כאן למציאת חנות קרובה לביתך המוכרת את מוצרינו