פריימר לעץ חיצוני – מדריך שימוש

מאת: אורי ברקן

פריימר לעץ חיצוני – מדריך שימוש

השימוש בפריימר תחת צבעים מסוימים לעץ חיצוני הוא פשוט קריטי. פריימר טוב, בין אם על בסיס אקרילי או לאטקס/אקרילי, מאפשר לצבע להידבק באופן חזק יותר לפני השטח. הפריימר גם משפר את יכולת העמידות של השכבה העליונה ללחות.

פריימרים יכולים להיות הציפויים הכי משעממים שקבלני צבע מיישמים על העץ. אבל, אם לא תצפו כראוי עץ חשוף בפריימר, תקבלו בסופו של דבר עבודה שלא תהיו מרוצים ממנה.

למרות שהפריימרים, נראים סתמיים ורגילים, הם המפתח לתוצאה הסופית של כל עבודת צבע. שימוש בפריימר הנכון במצב הנכון יכול לעשות את ההבדל בין צבע דהוי עם כתמים גלויים לעין, לגימור מבריק ועמיד.

העץ כולל כימיקלים שחלקם עולים אל פני השטח ועוברים את שכבת הצבע העליונה. אם העץ לא יכוסה בשכבת פריימר ראשונית, תוך זמן קצר תפגע שכבת הצבע שיושמה על העץ החשוף. הצבע יוכתם מהטאנין שנמלט מהעץ, והתוצאה תהיה של צבע עם מלא כתמים.

תפקידו של הפריימר הוא לתפקד כמתווך בין מצע העץ לבין שכבת הגימור. עליו לאטום, להסתיר ולחבר את סיבי העץ כך שהמשטח יהפוך למצע אחיד. זה מאפשר לצבע להידבק ביתר חוזקה אל פני השטח. במילים אחרות, כאשר אתם מוסיפים שכבת צבע לדלת עץ מצופה בפריימר, אתם מיישמים את הצבע על הפריימר ולא על העץ.

פריימר טוב משפר גם את יכולת צבע הגימור להתנגד ללחות של פני השטח שעלולה לגרום בסופו של דבר לטחב וריקבון בעץ.

בחירת הפריימר הנכון

השוק מציע מגוון של פריימרים שמיועדים לחומרים שונים. הידיעה איזה סוג של פריימר מתאים לפרויקט שלכם, היא קריטית להצלחת הצביעה.

כל פריימר אמור לחדור ולהתחבר. אבל, יש פריימרים שיעילים יותר בכיסוי הצבע הישן, ופריימרים יעילים פחות בכיסוי צבע ישן, אבל חוסמים טוב יותר כתמים חדשים. סוג פני השטח ותנאי הסביבה מכתיבים איזה סוג של פריימר יתאים לפרויקט שלכם.

יש פריימרים לפלסטיק, לבטון, לגבס, לעץ, למשטח צבוע בצבע ישן ומשטחים אחרים שאתם עשויים להיתקל בהם.

עם זאת, מבחר הפריימרים מצטמצם איכשהו כאשר אתם מחפשים פריימר שעוצב במיוחד לעץ חיצוני. דוגמה לפריימר שכזה הוא Primer Sealer של Ecolok.

ציר הפריימרים

בחירה ראשונית של סוג הפריימר נעשית בין שתי קטגוריות בסיסיות:

  • ניקוי עם מים וסבון (פריימר על בסיס מים).
  • ניקוי עם ממס (טרפנרטין) (פריימר על בסיס שמן).

אבל, מבט קרוב יותר מלמד שהמצב מסובך יותר והמגוון הרחב של נוסחאות שמבוססות על שמן, פשתן, אלקייד ואקריליק, צריך לבטל את הרעיון שפריימר הוא לא יותר מצבע בדרגה נמוכה.

  • פריימרים על בסיס אקריליק לאטקס – טכנולוגיית האקריליק השתפרה מאוד בכל מה שקשור לפריימר על בסיס מים. פריימרים אלה מיוצרים כך שהביצועים ואורך החיים שלהם יהיו טובים יותר בהשוואה לפריימרים לעץ על בסיס שמן או אלקייד.
  • פריימרים אוטמים על בסיס אקריליק מכילים בדרך כלל 100% אקריליק. הם מצליחים להסתיר כתמים ולאטום את בריחת הטאנין מתוך העץ. חלקם גם אוטמים מפני רטיבות, עובש וריחות. הם אידיאלים לציפוי דלתות, ולציפוי חיצוני. פריימר על בסיס אלקייד מתאים, למשל, לציפוי עצי ארז חדשים, אבל לא לשטחי עץ עם שכבת צבע ישן.
  • בצידו השני של ציר הפריימרים, נמצא הפריימר המסורתי על בסיס שמן, בדרך כלל שמן פשתן. יש פריימרים משופרים שמכילים גם אלקייד שמסייע לזירוז הייבוש. פריימרים אלה משפרים את גמישות הצבע ותורמים לשימורו.
  • רוב הפריימרים האחרים לעץ חיצוני הם אי שם באמצע: שילובים של לאטקס או שמן/אלקייד. 

יש לך שאלה?

image descriptionלחץ כאן למציאת חנות קרובה לביתך המוכרת את מוצרינו