צביעת דלתות פנים

מאת: אורי ברקן

אהבתי! הוסף לבחירות שלי
המאמר נמצא ברשימה שלך
צביעת דלתות פנים

צביעה של דלתות הפנים בבית יכולה לשדרג מאוד את מראה הבית. הרוב הגדול של הדלתות עשוי עץ, או עץ עם ציפוי כלשהו. בבית חי ונושם, בוא גם מתגוררים ילדים, אי אפשר להימנע מהתיישנות הדלתות או התקלפות של הציפויים או פגיעה בהם. לא משנה כמה ננקה וננסה לשמור, לפעמים זה פשוט קורה.
אבל, לפני שאתם רצים לקנות דלתות חדשות לכל הבית (כי רוצים מראה אחיד לכל הדלתות למרות שרק דלת אחת או שתיים נהרסו), שזו הוצאה שיכולה להגיע לסכומים גבוהים מאוד, דעו שניתן לחדש את הדלתות בכמה שלבים פשוטים, אפילו ללא צורך בשיוף.
הנה המדריך השלם לצביעת דלתות פנים. בכל שלב נתייחס לשני סוגי דלתות עיקריים – דלת עץ מלא ודלת עם ציפוי.

פירוק דלת פנים
לפני שאתם מתחילים בעבודה, דאגו ל"חמורים" עליהם ניתן להניח את הדלת עבור צביעתה. מתחת ל"חמורים" יש לפרוס ניילון שיתפוס את הצבע במידה ונוזל.
פירוק הדלת עצמה הוא פשוט: פתחו את הדלת לזווית של כ-90 מעלות ודאגו שאין מעליה דבר שיכול להפריע בפירוק. עכשיו תפסו אותה משני הצדדים והרימו בזהירות, כך שהדלת תתנתק מהצירים המקובעים למשקוף. במידה ויש לכם צירי פנדל קפיציים, היעזרו באדם נוסף שיחזיק את הדלת בעוד אתם מפרקים את הציר.
לאחר פירוק הדלת ממקומה, פרקו את הידיות והניחו במסודר בצד. עכשיו ניתן להניח את הדלת במאוזן על ה"חמורים" ולהתארגן לצביעה.

ניקוי הדלת לפני צביעה
לפני צביעת הדלת (או כל צביעה בעצם) יש לדאוג שהדלת תהיה נקיה לגמרי. בין אם מדובר באבק שהצטבר או לכלוך ושומן שנדבק לדלת – יש לנקות הכל. יכול להיות שהניקוי ידרוש מכם מעבר על הדלת עם סמרטוט לח ואולי מעט סבון, או שאולי מדובר בניקוי עמוק יותר.
אם מדובר בדלת עץ מלא ללא ציפוי כלשהו (פורמייקה לדוגמה) אלא רק עם גימור של צבע או לכה, ניתן להסיר את כל הגימורים בעזרת חומרים כגון מסיר כל צבע  או דילונט של חברת Owatrol. היתרון של  שני מסירי הצבע הללו  הוא בעובדה שהם במרקם ג'ל, מה שמונע ממנו לנזול ולהתפרס במהירות כמו נוזל רגיל, וגם מאפשר דיוק בהסרת הצבע . תוכלו להיעזר בהם גם במידה ואתם רוצים להסיר את הגימורים מהמשקופים אותם לא ניתן לפרק. המשקופים הקבועים בקיר הם אנכיים (והמשקוף העליון הוא אפילו הפוך לגמרי) ומרקם הג'ל יאפשר לכם לבצע את הניקוי ללא נזילות מיותרות.
אם מדובר בדלת עם ציפוי חלק, תצטרכו לנקות אותה עם סמרטוט לח או רטוב, וסבון. אם ישנו לכלוך גס שנדבק לדלת היעזרו בשפכטל והסירו את הלכלוך בעדינות בלי לשרוט את הציפוי. במידה ובציפוי ישנם פיתוחים או חריטות שהן חלק מהעיצוב, עברו עם הסמרטוט גם בתוך החריטות והסירו את כל הלכלוך כמו שצריך.
אם לא תנקו את המשטח לפני הצביעה, יש סיכוי גבוה שכל ההשקעה שלכם תרד לטמיון כי הצבע יתקלף בקלות.

צביעת דלת – האם צריך פריימר
פריימר הוא חומר מקשר שתפקידו להוות בסיס לפני מריחת הצבע. מתי הוא נדרש? בדרך כלל כאשר מדובר במשטח חלק מאוד שיש חשש שהצבע לא ייצמד אליו היטב או כאשר המשטח נקבובי והפריימר אמור להיות החומר שיאטום את הנקבוביות ויאפשר צביעה. למשטחים שונים (עץ, מתכת וכו') ישנם פריימרים שונים בעלי תרכובות חומרים שונות המתאימות לכל סוג משטח.
כיום, ישנם צבעים שכבר כוללים בתוכם פריימר, מה שמאפשר בעצם לדלג על שלב הפריימר ולצבוע ישירות על המשטח. אבל צבעים אלו עדיין לא פותחו לרמה מספקת בה ניתן להיות בטוחים שהם אכן ייצמדו כמו שצריך למשטחים השונים.
אם מדובר בדלת מעץ מלא ללא ציפוי, לאחר הניקוי בשלב הקודם, תוכלו להשתמש בפריימר Ecolok של חברת UGL. הפריימר יאטום את הנקבוביות ויכין את העץ לצביעה
אם מדובר על דלת עם ציפוי פורמייקה, או כל ציפוי אחר חלק, תוכלו להשתמש ב-ESP של חברת Owatrol. חומר זה יכין את המשטח החלק לצביעה בקלות ובמהירות. אין צורך לשייף את המשטחים החלקים בכלל! הפריימר יוצר שכבה מעל המשטח המאפשר לצבע להיתפס עליה באופן יעיל ביותר.

באיזה צבע כדאי להשתמש לצביעת דלתות פנים
כאן הכל קשור למראה שאתם רוצים להשיג. אם הדלת עשויה עץ מלא ותרצו לשמור על יופיו של העץ, אולי תרצו להשתמש בצבע שקוף או חצי שקוף. אם מדובר בציפוי הקיים על העץ כנראה שתבחרו בצבע אטום. אתם גם יכולים לבחור בין צבע על בסיס מים או צבע על בסיס שמן, וגם לבחור בין מבריק למט או אולי משהו באמצע.
לגבי אופן מריחת הצבע, אנו ממליצים על שימוש ברולר על מנת לקבל מראה אחיד יותר. אם בעץ או בציפוי שלו יש חריצים, תוכלו להשתמש במברשת על מנת להכניס את הצבע לחריצים, ואז לעבור שוב עם רולר.

בכל מקרה, אם יש לכם שאלה או צורך להתייעץ לגבי כל אחד מהשלבים או החומרים – דברו איתנו. ניתן להתקשר לטלפון 1-700-70-71-10 או להשאיר את פרטיכם בטופס יצירת הקשר

אהבתי! הוסף לבחירות שלי
המאמר נמצא ברשימה שלך

יש לך שאלה?

image descriptionלחץ כאן למציאת חנות קרובה לביתך המוכרת את מוצרינו