צבע לעץ - המחיר האמיתי

מאת: אורי ברקן

צבע לעץ - המחיר האמיתי

חושבים לרכוש צבע לעץ? כאשר אתם בוחנים את האפשרויות הקיימות, אתם ככל הנראה תימשכו אוטומטית למחיר הזול ביותר, אך יתכן כי אתם לא לוקחים בחשבון כמה דברים חשובים שעשויים בסופו של דבר לעלות לכם ביוקר אף יותר, ממחיר הצבע היקר והאיכותי יותר.

רוצים לדעת מהו המחיר האמיתי של צבע לעץ? המשיכו לקרוא ונגלה לכם.

מחיר צבע לעץ באיכות נמוכה
אין זה הכרח שצבע לעץ במחיר הזול ביותר יהיה גם הפחות איכותי ולהיפך, אך לרוב כן יהיה קשר ביניהם. הרי חומרים זולים ותהליכי ייצור זולים ופחות מפוקחים, מאפשרים תמחור נמוך יותר, אך יש לזה גם מחירים לא קטנים:

  • בטיחות: האם הצבע מתאים לשימוש בכל תנאי ללא סכנת רעילות או שהוא מצריך שימוש במסכה במהלך הצביעה? האם הצבע מכיל חומרים מסוכנים שיכולים להיפלט ממנו לאחר הצבע והייבוש? ידוע שצבעים מכילים חומרים כימיים שונים וחלקם בעלי פוטנציאל סכנה בריאותית של ממש, כמו מדללים וחומרים אורגניים מורכבים נדיפים. כאשר הצבע מתייבש, החומרים הכימיים מתנדפים לאוויר ויכולים להיכנס לדרכי הנשימה של מי שצובע אתם. הצבעים נחלקים לשני סוגים עיקריים, מבוססי מים (אמולסיה אקרילית) ומבוססי שמנים (משתמשים במדללים כדי לאפשר צביעה חלקה יותר). כאשר נושמים אדים של מדללי צבע החומרים המסוכנים נכנסים למערכת הנשימה ודרכה למחזור הדם. הדבר יכול לגרום לכאבי ראש, סחרחורת ואף לעילפון. כאשר נושמים חומרים אורגניים מורכבים נדיפים הם יכולים לגרום לגירוי בעיניים, בגרון ובאף ובכמויות גדולות (חשיפה מוגברת), יכולים לגרום להיווצרות סוגי סרטן שונים, פגיעות עובריות ופגיעה במערכת העצבים המרכזית. ברור שצבעים מקצועיים הם אלה שחשופים יותר, ולכן בסכנה גדולה יותר ללקות במחלות שונות או להיתקל בבעיות פוריות אצל גברים ועוד. גם ארגון הבריאות העולמי גם העלה חששות לגבי חשיפה ארוכת טווח לאדי צבע. במידת האפשר, יש לתעדף שימוש בצבעים מבוססי מים וצבעים טבעיים שלא מכילים חומרים מסוכנים במיוחד לשימוש בעץ בתוך הבית, בו האוורור הוא פחות באופן טבעי ואפילו ממוחזר כאשר משתמשים במזגנים. שימו לב כי צבעי עץ באיכות נמוכה לעיתים כוללים חומרים מסוכנים (כאלה המיוצרים אי שם במפעלים שאינם מוכרים או מפוקחים) גם אם הם לא מפורטים על תווית המוצר. עדיף להימנע מהם ולהעדיף לרכוש צבע מחברה מוכרת המייצרת לפי תקנים בדוקים.
  • קלות שימוש: צבעים לעץ באיכות נמוכה יהיו בדרך כלל גם קשים יותר ליישום. מאחר והתרכובות שלהם פחות איכותיות, או לא נבדקו היטב, אתם עשויים למצוא עצמכם בבעיה במהלך הצביעה כאשר תגלו שהצבע לא נמרח היטב, יוצר גלים או בועות ולא מאפשר גימור חלק וכדומה. כמו כן יתכן כי זמן הייבוש יהיה ארוך יותר מהנורמה, דבר המאריך את תהליך הצביעה, במיוחד כאשר נדרשות מספר שכבות של צביעה. עוד יתכן כי תגלו רק לאחר שהצבע התייבש, שהגימור שלו לא אחיד ולא נראה טוב ותצטרכו להסיר את הצבע ולצבוע שוב עם צבע איכותי או לחיות אם התוצאה המרושלת. בנוסף לכל, צבע לא איכותי יכול להיות בעל כושר כיסוי ירוד כך שתצטרכו לצבוע ביותר שכבות בהשוואה לשימוש בצבע איכותי, דבר שלא רק יעלה לכם יותר בזמן עבודה והמתנה אלא גם יעלה לכם יותר בגלל כמות הצבע היתרה בה תצטרכו להשתמש כדי להשיג את התוצאה הרצויה.
  • עמידות הצבע: כמה זמן הצבע יחזיק מעמד? צבע עץ באיכות נמוכה לרוב יהיה בעל אורך חיים קצר יותר כך שתצטרכו לחזור על צביעת העץ לעיתים קרובות יותר (מה ששוב - יגרום לעלויות נוספות). צבע באיכות נמוכה יכול להיות בעל נטיה להתקלף וגם לא לשמור על העץ בצורה נכונה (לא לסנן קרני שמש ולא לספק עמידות טובה בפני רטיבות וכו') כך שהעץ לא יהיה מוגן כפי שחשבתם ויכול להזדקן, להתייבש, להיסדק, לשנות צורה להירקב עם הזמן, ואז לא רק שהצביעה תהיה פחות טובה, אלא גם יכול להיות שהפריט עצמו נהרס...

מה קורה כאשר משתמשים בצבע לא מתאים לסוג העבודה
קיימים סוגים רבים של צבעים לעץ למטרות שונות, גוונים שונים, שימושים שונים, לעץ חדש או ישן, לחוץ ולפנים ועוד, ובחירה בצבע הלא נכון והלא מתאים לסוג העבודה והעץ לא תספק את התוצאה הרצויה. להלן מספר היבטים לבחירת צבע העץ:

  • אקלים: צבע לעץ שנועד לאקלים קר לא מתאים לאקלים חם של ישראל. כמו כן עץ חיצוני יהיה חשוף למפגעי מזג אוויר, לחות, שמש, רוח, לכלוך ועוד ולכן הצבע צריך לספק הגנה נכונה מפניהם.
  • סוג העץ: קיימים זני עץ רבים, רכים, קשים, צפופים יותר או פחות, בעלי גוון וטקסטורות שונות. כל אחד מגיב בצורה שונה ומתיישן בצורה אחרת. חשוב לכן לבדוק כי הצבע מתאים לסוג העץ עליו אתם רוצים לצבוע אחרת התוצאות שיתקבלו לא יהיו אלה שציפיתם להן. במקרה הטוב הצביעה רק לא תיראה כמו שרציתם, ובמקרה הרע העץ ממש עשוי להיפגע במשך הזמן מאחר ולא טופל בחומרים הנכונים.
  • עץ חדש / עץ ישן: למרות שעץ חדש לרוב עובר תהליך אימפרגנציה (החדרה של חומרים מונעי ריקבון) הוא עדיין מצריך הגנה טובה והתייחסות מיוחדת. עץ חדש דווקא יותר פגיע מעץ שכבר התיישן והתייצב. עץ חדש עשוי להכיל רמת לחות גבוהה, להפריש שרף והוא מאוד פגיע למזג האוויר, לחות, שמש, חום וקור, כך שחשוב ביותר לטפל בו כמה שיותר מוקדם (לאחר הסרת ברק מנסרה כמובן) כדי לאפשר לו "להזדקן בכבוד" מבלי שיפגע, ייסדק או יתייבש יתר על המידה. אם תשאירו את העץ החדש לא מוגן, תגלו במהרה שהוא יסבול ושאורך חייו יתקצרו מאוד. יש לבחור בחומרים וצבעים נכונים כדי לספק לעץ שלכם הגנה מקסימלית וחיים ארוכים. עץ ישן לעומת זאת מעלה אתגרים אחרים בפנינו. יתכן כי הוא מצריך הסרת צבע קודם לפני צביעה חדשה, שיוף וניקוי/. גם כאן חשוב לבחור בצבע המתאים כדי לספק את ההגנה והתוצאה הרצויה עם הצביעה.
  • גוון: כאשר משתמשים בצבע עץ בעל גוון, צבעים פחות איכותיים יהיו בעלי נטייה לדהות עם הזמן, בעוד צבע איכותי לעץ ישמור על הגוון שלו לאורך שנים רבות.

למה כדאי להשקיע בצבע איכותי לעץ
אמנם צבע איכותי לעץ עשוי להיות יותר יקר לרכישה מבחינת מחיר לכמות, אבל איכות הצבע תבטיח כי תקבלו את התמורה הטובה ביותר לכסף שלכם:

  • הגנה: צבע איכותי יספק רמת הגנה גבוהה ביותר מול פגעי מזג אוויר, מסוגל לחדור לעומק הסיבים (ולא רק להוות שכבה חיצונית שיכולה להתקלף בקלות) כדי לספק הגנה לעומק ולאורך זמן. ההבדל בין צבע איכותי וצבע לא איכותי יכול להתבטא בהפרש של שנים בעמידות והגנת הצבע על העץ. צבע באיכות נמוכה יצריך טיפול מחודש לעיתים תכופות יותר - מה שיגרור עלות נוספת עבור רכישת צבעים שוב.
  • חומרים: צבע איכותי מבוסס על חומרים איכותיים, בדוקים ומגובים במחקרים של שנים עם "קבלות" של שימוש מוצלח ומוכח. איכות החומרים מבטיחה עמידות גבוהה יותר, מראה גמר מקצועי, קלות יישום, זמני ייבוש קצרים יותר, שמירה על הגוון לאורך זמן וכמובן גם מספקת הגנה גבוהה יותר לעץ בכל התנאים הדרושים.
  • בטיחות: צבעים איכותיים לעץ מכילים פחות חומרים מזיקים לבריאות. הם עוברים תהליכי ייצור בדוקים, הם בעלי תקנים ברורים ומוכרים כך שאתם יכולים להיות יותר שקטים.

יש לך שאלה?

image descriptionלחץ כאן למציאת חנות קרובה לביתך המוכרת את מוצרינו