צבע על בסיס מים

מאת: אורי ברקן

אהבתי! הוסף לבחירות שלי
המאמר נמצא ברשימה שלך
צבע על בסיס מים

כמה פעמים התלבטתם לגבי בחירת סוג הצבע עבור פרויקט? ובצדק! ישנם לא מעט סוגי צבעים עם בסיסים שונים, שלכל אחד יתרונות וחסרונות, וכן לא כל צבע מתאים לכל פרויקט (אבל ישנם פרויקטים שלהם יתאימו כמה סוגי צבעים). כל המידע עלול לבלבל ולכן אנו רוצים לעשות קצת סדר כדי להקל עליכם.

במאמר זה אנו ניתן מידע מפורט לגבי צבע על בסיס מים שהוא מאוד פופולרי בקרב חובבים ואנשי מקצוע העוסקים בעבודות עץ.

מה זה צבע על בסיס מים ולמה הוא מיועד
צבע על בסיס מים בגדול, הוא צבע הניתן לדילול במים. המים הם המקשר של כל הרכיבים בתוך הצבע שלאחר יישום הצבע הם מתאדים ונשארים על פני השטח רק החלקים המוצקים בצבע. צבעים אלו מורכבים בדרך כלל מפיגמנט (החומר המשפיע על הצבע) ומחומר אקרילי. חומר זה הוא תרכובת של שרף המיוצר מחומצה אקרילית, בתוספת חומר מתחלב. אחת התכונות של החומר היא שכאשר המים בחומר המתחלב מתאדים, רכיב השרף מתקשה ונשאר עמיד למים (אינו מסיס). 

הצבעים האקריליים פותחו לראשונה בשנות ה-20 של המאה ה-20 בגרמניה, ונכנסו לשימוש מסחרי לצרכים שונים (בעיקר בקרב אמנים) כ-30 שנה לאחר מכן. עלות ייצור הצבעים היא נמוכה באופן יחסי.

מה היתרונות של צבע על בסיס מים
לצבע על בסיס מים ישנם כמה יתרונות מובהקים:

  • ניקוי: מכיוון שהצבעים מסיסים במים, הניקוי שלהם הוא פשוט – מים ומעט סבון. בקלות רבה מרטיבים את המברשת לאחר השימוש בה, מוסיפים מעט סבון כגון סבון כלים, ועוברים עם אצבעות הידיים, תוך כדי זרימת המים על המברשת, בין השערות עד שרואים שהצבע ירד לגמרי. חשוב לתת למים לזרום על מנת שהצבע יתמוסס לגמרי ויגיע לביוב, כך שהוא לא יישאר בצינורות ויגרום לסתימה בבוא היום.
  • רעילות: צבעים אקריליים הם אינם רעילים באופן כללי, אך ישנם צבעים בודדים בהם קיימים פיגמנטים רעילים.
  • שמירה על גוון הצבע: כאן יש יתרון מובהק לצבע על בסיס מים – הצבע נשאר לשנים רבות ואינו דוהה או משתנה. לשרפים האקריליים יש עמידות גבוהה.
  • גמישות: צבע על בסיס מים נחשב לגמיש מאוד על פני משטח הצביעה, אפילו יותר מצבע על בסיס שמן. זה אומר שאם הצבע הוא איכותי, הגמישות שלו תבוא לידי ביטוי בכך שלא יהיו סדקים או קילופים בצבע לאורך זמן, כך שהמראה נשאר "חדש" וחלק.
  • מזג אוויר: צבע אקרילי עמיד בצורה טובה מאוד בפני פגעי מזג האוויר והוא מגיב נהדר לשינויי טמפרטורות. אמנם מבחינת מזג אוויר בארץ אין שינויים טמפרטורות חדים, אך כן ניתן להתייחס לשמש החזקה בקיץ הארוך שלנו.

לאילו פרויקטים מתאים צבע על בסיס מים
צבע על בסיס מים מתאים לפרויקטים שונים בתחום העץ, כאשר ניתן להשתמש בו גם על פריטים בפנים הבית וגם בכאלה שאמורים להיות בחוץ. בפרויקטים בהם חשוב לכם מאוד העיצוב והצבע של הפריט כמו לדוגמה אם מדובר ברהיט שאתם משפצים על מנת שיעמוד באזור מסוים בבית, תוכלו ליהנות מצבע אקרילי ששומר על צבעו לאורך זמן יותר מצבע על בסיס שמן.

כמו כן, ניתן לצבוע עם צבע על בסיס מים גם רהיטי גינה, כיוון שישנם צבעים אקריליים המיועדים לבחוץ והם עמידים מאוד בתנאי מזג אוויר שונים. כמובן שלרוב ניתן להשתמש בצבע כזה גם בפנים הבית ובחדרי ילדים כי הצבעים אינם רעילים ובטוחים לשימוש. כמובן שיש לוודא זאת באמצעות התווית על האריזה, אך כפי שצוין קודם – באופן כללי הצבעים אינם רעילים כיוון שאינם מכילים ממיסים אחרים.

בגלל קלות הניקוי של הצבע, רבים בוחרים בו לעבודות שיפוץ רהיטים, שהפכו לא מכבר לטרנד מוביל בארץ בתחום ה"עשה-זאת-בעצמך". אפשר לבצע בכיף את העבודה בבית או בגינה ולנקות את הצבע אחרי בלי בעיה.

מהי הדרך הנכונה להשתמש בצבע על בסיס מים
על מנת לבצע את העבודה בצורה הטובה ביותר, על המשטח להיות נקי מלכלוך ושומנים. בנוסף גם לא מומלץ לבצע את הצביעה תחת שמש ישירה. אין בעיה לעשות זאת בחוץ בטמפרטורה גבוהה אבל במקום מוצל. ישנם צבעים חדשים המאפשרים גם צביעה בטמפרטורה של עד 49 מעלות, מה שמאפשר לנצל גם את ימי הקיץ החמים ביותר. צבעים אלו הם מסדרת הפרימיום החדשה של חברת Flood 

אם על העץ קיים גימור ישן נין להסיר אותו באמצעות חומר מסיר גימורים – ישנם כמה חומרים איכותיים מומלצים לצורך כך, אותם ניתן למצוא בקישור זה

לפני מריחת הצבע, וודאו שיש לכם מספיק צבע לכל הפרויקט. אם יש לכם יותר מפח צבע זהה אחד, יש לערבב את כל הצבע מכל הפחים על מנת שהצבע יהיה אחיד.

לגבי דילול הצבע – יש לקרוא את הוראות היצרן על גבי האריזה.

את הצבע יש למרוח באופן אחיד וללא צבע עודף, באמצעות מברשת או רולר סינתטיים, וניתן גם להשתמש במכשיר התזה. במידה ועשיתם שימוש ברולר או בהתזה, עברו שוב באמצעות מברשת על מנת שהצבע יחדור היטב אל העץ.

אם יש צורך בשכבה נוספת ניתן ליישמה בדרך כלל כבר לאחר 2-4 שעות.

אתם מוזמנים להתייעץ איתנו לגבי בחירת סוג הצבע המתאים לכם בטלפון 1-700-70-71-10 או להשאיר את פרטיכם בטופס ואחד מהיועצים שלנו יחזרו אליכם בהקדם.

אהבתי! הוסף לבחירות שלי
המאמר נמצא ברשימה שלך

יש לך שאלה?

image descriptionלחץ כאן למציאת חנות קרובה לביתך המוכרת את מוצרינו