תחזוקה שוטפת של דק מעץ – כל אחד יכול

מאת: אורי ברקן

אהבתי! הוסף לבחירות שלי
המאמר נמצא ברשימה שלך
תחזוקה שוטפת של דק מעץ – כל אחד יכול

כל דק או מרפסת מעץ דורשים תחזוקה. החדשות הטובות הן שהדרך לשמירה על היופי של הדק שלכם לשנים הבאות היא באמצעות טיפול רגיל וקל. מאחר שהעץ מגיע מהטבע, באופן טבעי הוא משמש למתקנים שונים שעומדים מחוץ לבית. עץ עם גימור ראוי ותחזוקה טובה יחזיק מעמד במשך עשרות שנים גם בסביבות הקשות ביותר.

כדי להפיק את המרב מהדק שלכם, מומלץ לבצע את הפעולות הבאות אחת לשנה:

  1. בדקו את לוחות העץ וחפשו נזקים כמו פיצולים, שבירות וסדקים, בעיקר כאלה שמקבילים למרקם העץ. חשוב לבדוק כל בורג ובורג כדי לוודא שאינם רופפים. זה עשוי לדרוש מכם הליכה הלוך ושוב לאורך קורות הדק כדי לזהות כל חולשה או חוסר יציבות. זו גם הזדמנות לבדוק את המעקה, אם קיים, ולוודא שהוא יציב.
  2. בדקו את מרזבי המתכת או הפלסטיק שמכוונים את המים הרחק מהאזורים הרגישים שמועדים להחזיק לחות ובכך להחליש את העץ. המרזבים צריכים להיות מותקנים בצורת L. זרוע אחת של ה-L נמשכת לצד הדק לאורכו ומאחוריו, והזרוע השנייה מעל לדק בקורה שהיא אופקית לפיגום. זכרו שלפעמים המרזב מותקן במקום שבו הדק מתחבר לבית, והוא אמור לשמור מפני אגירת לחות ופסולת בין הבית ללוחות הדק. הקדישו תשומת לב מיוחדת לכל האזורים שנוטים להישאר לחים ונחשפים באופן קבוע למים, או שנמצאים בקשר עם מחברים. אלה הם אזורים מועדים לפורענות, שצריך לבחון בזהירות. גם אם לא רואים סימנים להידרדרות, עדיין כדאי ליזום הוספה או החלפה של המרזב במקומות שבהם נאספת כמות משמעותית של מים.
  3. בדקו את חיבורי המסגור. במקום שבו הקורות פוגשות את הפיגום אמורים להיות ברגים ממתכת. אם אתם יכולים להגיע מתחת לדק ולבדוק את הפיגום, בדקו שהמחברים מחוזקים היטב. יהיה עליכם להחליף מחברים חלודים ושבורים. זכרו שמסמרים וברגים חלודים יכולים להזיק לעץ. בדקו את המסמרים שנשלפו ומראים סימנים של הידרדרות משמעותית והחליפו אותם במידת הצורך.
  4. כל דק זקוק לניקוי שנתי. עם תחזוקה שוטפת וניקוי נכון, תוכלו להעניק לצבע הדהוי של הדק חיים חדשים. גם אם הדק שלכם כבר חי כמה שנים טובות ומראה סימנים של בליה טבעית, קל לשחזר את הצבע והיופי הטבעי של העץ על ידי חומר ניקוי מתאים. לדוגמה, Wood Cleaner של חברת Flood הוא חומר מעולה לניקוי עץ שהאפיר ולשחזור המראה המקורי. מכל מקום, חשוב לפעול בהתאם להוראות היצרן.
  5. חומרים לניקוי ולשחזור של דקים מתחלקים בדרך כלל לשלוש קטגוריות של חומרים מלבינים: כלור, חמצן או חומצה אוקסלית. הכלור יעיל במיוחד להריגת נבגי עובש וטחב, שהם הגורמים השכיחים לשינויי הצבע. מלביני החמצן יעילים בהסרת כתמי עובש ושאריות בלאי אפורות כתוצאה מהשמש. מוצרי חומצה אוקסלית מבהירים את עץ הדק אבל לא אפקטיביים בהסרת עובש. אם הדק סובל מעובש, כדאי להשתמש קודם כל במלבין כלורי או חמצני ואחר כך בתמיסה אוקסלית כדי להבהיר את צבע העץ.

 

 

אהבתי! הוסף לבחירות שלי
המאמר נמצא ברשימה שלך

יש לך שאלה?

image descriptionלחץ כאן למציאת חנות קרובה לביתך המוכרת את מוצרינו