איך מנקים פלסטיק

מאת: אורי ברקן

אהבתי! הוסף לבחירות שלי
המאמר נמצא ברשימה שלך
איך מנקים פלסטיק

מוצרי פלסטיק נמצאים בכל מקום – ריהוט, צעצועי ילדים, ציוד משרדי ועוד. מוצרי הפלסטיק לרוב זולים באופן יחסי למקביליהם העשויים חומרים עמידים כגון עץ או מתכות שונות, ולכן נחשבים פשוטים וברי תחלופה גבוהה יותר. לרוב אנו מקלים ראש בכל הקשור לפלסטיק ולשימורו לשנים ארוכות, ואנו מעדיפים לזרוק ולקנות חדש.

גם אם אנחנו שומרים על פריטי פלסטיק ודואגים לנקותם במהלך השנים עדיין ישנו לכלוך שנצמד אליו ומאוד קשה להסירו, וגם הצבע והברק דוהים לפעמים. זו הנקודה בה אדם שוקל אם לזרוק או לשמור. רוב האנשים לא אוהבים דברים מלוכלכים בביתם וכנראה שיעדיפו לזרוק, אבל יש גם כאלה שיעדיפו למצוא את החומר הנכון ולנקות, ואולי אף לחדש את הצבע ובכך לקבל את הפריט האהוב שלהם במראה חדש.

אז איך עושים את זה? הכל על ניקוי פלסטיק – במאמר זה.

חומר מומלץ לניקוי פלסטיק
החומר המומלץ ביותר לניקוי פלסטיק הוא של חברת Flood. אמנם שמו של המוצר מעיד על כך שהוא שייך לעולם העץ, אך הרכבו ואיכותו מתאימים גם לפלסטיק והוא עושה עבודה מצוינת. שם המוצר הוא Wood Cleaner.

מוצר זה הוא חומר ניקוי מרוכז המתאים לניקוי עמוק של פלסטיק ועץ. בגלל ריכוזו של החומר, הוא מסוגל להסיר גם לכלוך ישן שקיים על הפלסטיק זמן רב. הוא מתאים לניקוי כל מוצרי הפלסטיק – ריהוט פלסטיק לגינה, ריהוט פלסטיק לחדרי ילדים, צעצועים, מחסני פלסטיק הנמצאים במרפסת השירות או בגינה ועוד.

מה עושים לפני תחילת ניקוי הפלסטיק
כפי שצוין מעלה, החומר המומלץ לניקוי פלסטיק הוא Wood Cleaner של חברת Flood ומכיוון שהוא חומר כימי מרוכז מאוד, יש לנקוט כבר מהתחלה במספר פעולות הגנה:

  • חובה בראש ובראשונה להגן על הידיים באמצעות כפפות אטומות לכימיקלים.
  • יש להשתמש בחומר באזור פתוח או מאוורר היטב
  • יש להגן על אזורים שאינכם רוצים שיפגעו, כגון צמחים (אם אתם עובדים בגינה) או רהיטים (אם אתם עובדים בחדר מאוורר). ניתן לעשות זאת באמצעות פריסת יריעות ניילון לדוגמה
  • אין להוסיף לחומר שום כימיקל או חומר ניקוי אחר על מנת שלא תיווצר ריאקציה כימית מסוכנת העלולה לפלוט גזים רעילים

בנוסף לפעולות ההגנה, יש לנקות את פריט הפלסטיק לפני תחילת העבודה מלכלוך כגון אבק.
זהו הבסיס לתחילת פעולת הניקיון עם Wood Cleaner.

איך משתמשים בחומר כדי לנקות פלסטיק
אם הלכלוך על גבי הפלסטיק הוא עמוק וקיים כבר זמן רב, כדאי להשתמש בחומר בצורתו המרוכזת יחסית, ולדלל אותו ביחס של 1:1, כלומר כמות אחת של החומר ועוד כמות אחת של מים. את החומר יש לערבב בתוך כלי פלסטיק קשיח.
את הנוזל שנוצר יש לקרצף על גבי משטח הפלסטיק המלוכלך ולהניח לחומר לעבוד כ-20 דקות.
אם הלכלוך על גבי הפלסטיק הוא לא ממש עמוק, ניתן לדלל את החומר ביחס של 1:4, כלומר כמות אחת של החומר ועוד 4 כמויות של מים. גם במקרה זה יש להשתמש בחומר באותו האופן – קרצוף ו-20 דקות המתנה.
לאחר שעוברות 20 דקות, יש לשטוף את החומר עם הרבה מים.
מבחינת הקרצוף, כדאי להשתמש במברשת קשה יחסית, אך לא כזו שתשרוט את הפלסטיק. ישנן מברשות מצוינות עם סיבי ניילון בהן ניתן להשתמש עבור הניקיון.
פעולת הניקיון איננה קשה או דורשת זמן רב, והחומר יעיל מאוד בעבודתו.

האם צריך לצבוע את הפלסטיק מחדש לאחר הניקוי
התשובה לשאלה זו היא מאוד אינדיבידואלית – אם הפריט צריך להיראות טוב (צעצוע אהוב, פריט עיצובי לבית, ריהוט גינה), כדאי לשקול את הצביעה שלו מחדש. לעיתים פריט הפלסטיק אך מכיוון שהוא ישן, הפלסטיק כבר דהוי ונראה לא טוב. אם מדובר במחסן פלסטיק שעומד בגינה או בפינה נסתרת, לא חייבים לצבוע אותו מחדש – זה כמובן לשיקולכם.
ה-Wood Cleaner מותיר את הפלסטיק נקי אך כפי שנאמר קודם – אם הפלסטיק ישן הוא יראה דהוי וכדאי לחשוב על חומר מחייה או על צביעתו מחדש.
במידה ורוצים רק "להחיות" את הפריט, ניתן להשתמש בחומר פוליטרול Polytrol של Owatrol שיגרום לפלסטיק להראות חדש ומבריק.
אם תרצו לעומת זאת לצבוע מחדש אולי בצבע שונה מהמקור, תוכלו להשתמש בצבע מצויין שמתאים לצביעה ישירה על פלסטיק ללא צורך בפריימר. ה"רסטול דקו" בעל יכולת היצמדות והידבקות גבוהה מאד גם למשטחים החלקים ביותר. ניתן להשיג אותו בלמעלה מ-200 גוונים, ככה שבטוח תמצאו את הגוון שאתם רוצים.

לסיכום נאמר, שלא חייבים לזרוק פריטי פלסטיק רק בגלל שדהו או התלכלכו, ויש דרכים פשוטות לנקות ולחדש (במידת הצורך) ולקבל את המוצר האהוב במראה חדש ונעים לעין, וכל זאת תוך מספר שעות.

למידע נוסף אודות המוצרים השונים שהוזכרו במאמר, תוכלו לפנות אלינו לייעוץ אישי בטלפון או דרך טופס צור קשר. נציגי סאן דק ישמחו לסייע לכם.

אהבתי! הוסף לבחירות שלי
המאמר נמצא ברשימה שלך

יש לך שאלה?

image descriptionלחץ כאן למציאת חנות קרובה לביתך המוכרת את מוצרינו