המראה החלוד: כיצד ליצור חלודה וכיצד לעצור חלודה

מאת: אורי ברקן

אהבתי! הוסף לבחירות שלי
המאמר נמצא ברשימה שלך
המראה החלוד: כיצד ליצור חלודה וכיצד לעצור חלודה

לא פעם אנו נתקלים בחפץ או רהיט בבית שהתחיל לייצר חלודה בעקבות תהליך טבעי של התחמצנות (שיתוך). לחלק מהחפצים או הרהיטים הדבר יכול להתאים מבחינת הסגנון כך שתרצו לשמר את המראה. כאן עולה השאלה – איך משמרים את המראה הייחודי הזה אך מבלי שהחלודה תמשיך להתפתח ולהזיק לאותו חפץ או רהיט?

בנוסף, אם אתם אוהבים מראה של חלודה ורוצים לייצר אותה על חפצים שאין סיכוי שיפתחו חלודה בעצמם כמו פלסטיק או עץ, דעו שיש שיטה פשוטה לכך הנותנת תוצאות נפלאות וייחודיות.

במאמר זה נדבר על שימור חלודה קיימת ועל יצירת חלודה – וכל זאת מבלי לפגוע במתכת או במשטח.

איך עוצרים חלודה קיימת
כפי שהזכרנו קודם, חלודה היא תהליך טבעי בו ברזל מתחמצן עם מים ואוויר, שגורמת למבנה של הברזל להשתנות ולהיחלש. ניתן להבחין בה על ידי מעין אבקה בגוון חום אדמדם המחלישה את המשטח עם הזמן עד שהוא מתפורר לגמרי. החלודה עצמה נותנת מראה מיושן או תעשייתי, מאוד ייחודי, ורבים אוהבים זאת ונהנים לשלב פריטים חלודים בביתם כחלק מהעיצוב הכללי. אם אתם נמנים על קהל זה, תשמחו לדעת כי עכשיו אפשר ליהנות מהמראה החלוד מבלי שההתחמצנות תימשך עד ההתפוררות הסופית.

על מנת לעצור את החלודה ולקבע את מצב החלודה, מומלץ להשתמש בלכה למתכת מנטרלת חלודה שהיא למעשה שמן איטום ייחודי החודר לעומק החלודה והמתכת ופשוט עוצר את ההתפתחות שלה. חדירת השמן גורמת לאוויר וללחות לצאת, וכך השמן מתיישב במקומם ונצמד למתכת ולחלודה מבפנים באופן כזה שלא מאפשר לאוויר וללחות לחזור פנימה. השמן "חונק" את החלודה ומקבע אותה.

שכבת ההגנה שנוצרת היא חזקה מאוד מצד אחד, אך גם גמישה מצד שני, כך שהיא אינה תיסדק או תישבר. השמן אגב יכול לשמש גם כבסיס לצביעה על משטח מתכת (או כל משטח אחר בעצם) או כלכה לגימור שקוף השומר על המראה הטבעי של החלודה.

עכשיו אתם יכולים להיות שקטים שהפריט החלוד שלכם גם לא יתפורר בהמשך וגם יהיה מוגן לשנים רבות קדימה.

עוד בנושא:

מאוהבים במראה החלוד? כיצד ליצור חלודה אמיתית על כל משטח

אם אתם חובבי סגנון עיצוב מיושן או תעשייתי, ובכל פעם שאתם רואים משהו אתם ישר מדמיינים אותו מעט חלוד, אתם תשמחו לדעת, שעם החומרים הנכונים אפשר לייצר חלודה על כל משטח שרק תחפצו. אתם בוודאי שואלים את עצמכם איך תיווצר חלודה על משטח שלא אמור להתחמצן בשום מקרה כמו עץ או פלסטיק.... התשובה מיד לפניכם.

הכירו את צבע הברזל הנוזלי ואת מחולל החלודה מסדרת ענתיק שיק. סדרת חומרים זו, באופן כללי, נועדה לתת מענה מקיף ליצירת תהליכים כימיים אמיתיים על משטחים שונים, כגון קורוזיה וחלודה. איך זה עובד?

עבור משטחים חלקים שאינם סופגים, יש ליישם לפני תחילת התהליך אבסולוט פריימר שיאפשר את היצמדות והחיבור של צבע הברזל הנוזלי למשטח החלק, ועבור משטחים הרגישים לחומצה יש ליישם בלוקינג פריימר שיגן על המשטח (אם מדובר בעץ לדוגמה, הבלוקינג פריימר גם יעצור מעבר של טאנין אל הצבע שייושם בהמשך). לאחר יישום הפריימר יש לצבוע עם צבע הברזל הנוזלי, ובעצם ליצור שכבת ברזל אמיתית לגמרי. שכבה זו בעצם תהווה את הבסיס לחלודה. לאחר ייבוש הצבע (6 שעות), משפריצים את מחולל החלודה שיוצר את התהליך הכימי של החימצון באופן מזורז במחולל הוא הזרז שמתחיל את תהליך ההתחמצנות. אתם יכולים לשלוט בכמות החלודה ובפריסה שלה על גבי המשטח. עכשיו ממתינים מספר דקות, והחלודה פשוט תופיע מול עינינו. ברגע שאתם מרוצים מהמשטח החלוד שלכם – תוכלו ליישם את השמן של אווטרול, עליו דיברנו קודם, על מנת לעצור את החלודה ולקבע אותה.

זהו. ממש פשוט. מהיום, כל פריט שמוצא חן בעיניכם יוכל להפוך בתהליך קליל זה למשהו קצת ישן שיתאים לסגנון העיצובי האהוב עליכם.

אגב, קיימות עוד שיטות ליצירת חלודה, התלויות בשימוש בחומרים מסוכנים שאותם יש ליישם על ברזל או מתכת שיכולה להתחמצן. כאן, עם מחולל החלודה וצבע הברזל הנוזלי, גם אין סכנה של חומרים מסוכנים או אדים רעילים, וגם ניתן ליישם אותם על כל משטח שרוצים ולא רק על מתכת שיכולה להתחמצן, שאלו יתרונות גדולים מאוד, כיוון שהם נותנים חופש יצירתי רחב ומגוון.

אהבתי! הוסף לבחירות שלי
המאמר נמצא ברשימה שלך

יש לך שאלה?

image descriptionלחץ כאן למציאת חנות קרובה לביתך המוכרת את מוצרינו