חידוש ספסל עץ לגינה - ניקוי וטיפול בעץ חיצוני

מאת: אורי ברקן

אהבתי! הוסף לבחירות שלי
המאמר נמצא ברשימה שלך

לפנינו ספסל מעץ טיק. הספסל לא טופל, נוקה או שומן כבר למעלה מ-4 שנים. ניתן להבחין בלכלוך הרב שדבק
בו, בהאפרת העץ כתוצאה מחשיפה לשמש ומעט שאריות של השמן שמרחו עליו בעבר. הכתמים הצהובים כתומים שעליו זה שמן ששרד את התקופה מאז ששומן. 
על פי הבחנה זו, בהגיענו לנקות ולטפל בספסל, עלינו להעביר אותו ניקוי עמוק ועם חומר ניקוי שידע גם להסיר את שאריות השמן שעל העץ.

שלב 1:
ניקוי והסרת שמן ישן
לצורך המשימה לקחנו את המסיר גימורים ומנקה עץ Wood Stripper של חברת פלוד Flood. חומר זה הוא למעשה רב שימושי. גם מסיר גימורים, גם מנקה רב עוצמה, גם מסיר "ברק מנסרה" וגם מכין את העץ ופותח את תאיו לצביעת חומר גמר. ניתן לעבוד איתו כמו שהוא או מדולל במים עד ליחס של 1:15, תלוי בעוצמה ובאופי הכתמים שאיתם אנו מתמודדים.
 
לניקוי ספסל זה השתמשו בדילול 1:4 עם מים (1 חומר 4 מים). לעבודה עם המסיר גימורים ומנקה עץ, ראשית יש להרטיב את העץ, כיוון שחומר זה פעיל כשהוא רטוב ולאחר מכן למרוח בנדיבות בעזרת מברשת קשיחה על גבי העץ ועם כיוון סיבי העץ. כעת יש להניח לחומר לפעול 20-30 דקות וחשוב להקפיד לשמור על העץ והחומר רטובים ולא לתת להם להתייבש. אם אתם רואים שהחומר מתחיל להתייבש הרטיבו שוב בעזרת חומר נוסף או בהרטבה עם מים. מומלץ לבצע את העבודה בשעות הבוקר או בשעות אחר הצהריים שלא חם מידי.

 


שלב 2:
שטיפה
כעת לאחר שהמתנו 20-30 דקות. שוטפים היטב ובהרבה מים את העץ. מומלץ לשטוף בלחץ הגבוה ביותר שניתן. כל צינור גינה עם זרם ממוקד יעשה את העבודה, כמובן שמכונה לשטיפת מים בלחץ תקל על העבודה.

**הערה: עץ טיק, בגלל אחוז הטנין היחסית גבוה שקיים בו, נוטה להתכהות ולהשחיר כאשר מורחים עליו מסיר גימורים. הסיבה היא שמסירי הגימורים למיניהם גורמים לרמת החומציות בעץ לעלות ועצים מסוימים מגיבים בהשחרה. זהו מצב מוכר ושכיח ואין מה לדאוג ממנו. הוא הפיך לחלוטין ובשלב הבא נראה כיצד מאזנים את חומציות העץ וגורמים להבהרתו.

 

שלב 3:
איזון החומציות והבהרת העץ
כאמור אחרי שימוש במסיר גימורים עלינו לאזן את חומציות העץ ולהחזיר אותו לגוון המקורי שלו. למעשה זהו שלב, או יותר נכון חומר ניקוי שמומלץ להשתמש בו לפני כל עבודת צביעה. עץ שנמצא בחוץ נוטה להתכהות תמיד וחומר ניקוי העץ הזה ינקה יבהיר וישחזר מראה של כל עץ.
לפעולה זו השתמשו ב- Wood Cleaner  של חברת פלוד. לעבודה זו דיללו אותו 1:4 עם מים ומורחים אותו בעזרת מברשת/מטאטא/או מרסס גינה. גם לחומר זה אנו מניחים למשך 20 דקות ולאחר מכן שוטפים ביסודיות עם מים.

 


שלב 4:
ייבוש
כעת יש לתת לעץ להתייבש 24-48 שעות. שימו לב כי למרות שהעץ יכול להיראות לפעמים יבש גם אחרי שעה או שעתיים בשעות השמש, הוא עדיין אינו יבש לחלוטין והוא מלא לחות בפנים, ויש להמתין שתצא מהעץ.

 

שלב 5:
צביעה/ שימון העץ
כעת לאחר שהכנו את העץ לצביעה, הסרנו שמן ישן, ניקינו ופתחנו את תאי העץ הגענו לשלב הגימור. הגימור הכרחי בכדי להעניק הגנה לעץ וגם מאפשר לנו להעניק לו גוון רצוי. לספסל זה השתמשו בשמן לעץ Cetol SRD של חברת סיקנס Sikkens, בגוון אלון כהה Dark Oak Sik 009. זהו שמן לעץ איכותי ביותר המעניק הגנה ארוכת טווח והיתרון הגדול שלו הוא שמיישמים אותו בשכבה אחת בלבד.

 


בהצלחה!!!

 
אהבתי! הוסף לבחירות שלי
המאמר נמצא ברשימה שלך

יש לך שאלה?

image descriptionלחץ כאן למציאת חנות קרובה לביתך המוכרת את מוצרינו