המדריך המלא לחידוש של רהיט ישן

מאת: אורי ברקן

לא פשוט למצוא מידע זמין, אמין ומקצועי שמסביר איך אפשר לחדש רהיטי עץ ישנים בלי עזרתו של איש מקצוע, ובלי להזדקק לכלים מקצועיים ויקרים. במדריך הזה תוכלו למצוא הסבר מפורט שילמד אתכם איך אתם יכולים לעשות את עבודת השיפוץ בכוחות עצמכם, גם אם אין לכם מיומנות או ניסיון קודם.

לפנינו שידת לילה מעץ טיק, צבועה בלכה מגוונת.

 

 
שלב 1
הסרת הצבע

זהו השלב שרוב האנשים חוששים מפניו, למרות שעם החומרים הזמינים בשוק כבר אין צורך לשייף ולעבוד קשה. כל מה שצריך לעשות הוא לקנות מסיר צבע איכותי, ולמרוח אותו על הרהיט. המריחה עצמה לא דורשת מכם להיות מקצועיים או אפילו מנוסים.

 

הוראות יישום:
 

  1. קחו מברשת בעלת שערות סינטטיות
  2. מרחו שכבה נדיבה ואחידה על רהיט העץ כולו
  3. המתינו. על פי רוב 20 דקות יספיקו, אבל תמיד קראו את הנחיות היצרן שרשומות על גבי התווית.

 
הערה חשובה: השלב הפעיל של מסירי הצבע מתרחש כל עוד הם לחים. לכן, כדי שמסיר הצבע לא יתאדה או יתייבש בטרם עת, מומלץ שלא לבצע את השלב הזה תחת שמש ישירה. אם אין לכם ברירה, מרחו שכבה נוספת של חומר או הרטיבו קלות עם מים כדי לשמור על סביבה לחה.
 
ודבר נוסף – אל תדאגו אם העץ ישנה את צבעו ויהפוך כהה יותר. זהו תהליך טבעי שמתרחש ברגע שמסירי צבע באים במגע עם עץ. אם חשוב לכם להבין את העניין לעומק, הנה ההסבר: מסיר הצבע גורם לרמת החומציות בעץ לעלות. הוא לא מזיק לעץ או פוגע בו, ובשלב מאוחר יותר, לאחר שמורחים חומר שמאזן את חומציות העץ, הוא חוזר שוב לצבעו המקורי. התופעה הזאת מתקיימת ברוב סוגי העץ אבל במיוחד בעצים בעלי אחוז טנין גבוה (עצים רכים כמו סידר או עצים קשים כמו קווילה, טיק, ואיפאה).בעצים לבנים (כמו עץ אורן ואחרים) העץ אמנם הופך כהה יותר אבל במידה פחותה עד כדי כך שלפעמים לא רואים כלל את שינוי הצבע. אם אתם עובדים עם עץ לבן, אינכם חייבים לבצע את שלב 3– הבחירה שלכם.

 

 
שלב 2
שטיפה

עכשיו כשאפשר לראות שהצבע נמס ושהוא יורד בקלות, כל מה שצריך לעשות הוא לשטוף את הרהיט עם מים ולמען הנוחות, עדיף עם צינור. השטיפה הכי מהירה ויעילה היא עם צינור בלחץ מים חזק (צינור גינה עם אקדח או גרניק – מכונה לשטיפת מים בלחץ). מכל מקום, שטפו את העץ ביסודיות עם כמות נכבדה של מים, עד שהצבע ומסיר הצבע יישטפו.

 


שלב 3
הבהרה ואיזון החומציות בעץ

זהו השלב האקטיבי האחרון בתהליך ובו מורחים חומר לאיזון חומציות העץ שיחזיר לו את צבעו המקורי. להבהרת השידה שבתמונות ולאיזון חומציות העץ השתמשתי ב-Wood Cleaner, חומר לניקוי ולהבהרת עץ של מותג Flood.

מכל מקום, השימוש בחומר ההבהרה זהה לשימוש במסיר הצבע:
1.       מרחו על העץ את החומר באופן יסודי ואחיד
2.       המתינו 20  דקות
3.       שיטפו בעזרת צינור בהרבה מים

הערה חשובה: כמו את מסיר הצבע, גם את החומר הזה צריך לדלל במים וגם כאן אל תוותרו על קריאת הוראות היצרן שעל גבי התווית.

 


שלב 4
ייבוש

זהו השלב הפסיבי – עכשיו אתם רק צריכים לחכות יומיים-שלושה עד שהעץ יתייבש. בשום אופן אל תמרחו שום חומר אחר לפני שהעץ התייבש כולו! אם תסתכלו בתמונה תוכלו לראות שהעץ של השידה חזר למצבו הגולמי והוא מוכן לספוג שוב צבע, לכה או כל חומר אחר שארצה למרוח.

 


בהצלחה!

יש לך שאלה?

image descriptionלחץ כאן למציאת חנות קרובה לביתך המוכרת את מוצרינו