חידת שיפוץ רצפת העץ – מהם הצעדים הנכונים?

מאת: אורי ברקן

חדית שיפוץ ריצפת העץ גדולכאשר קבלן מקבל טלפון שמזמין אותו לשפץ רצפת עץ, השיחה אמורה להתנהל קצת כמו פתרון חידה –עליו לקבל מהלקוח סדרה של תשובות נכונות לפני שיעבור לשלב הבא. והוא חייב לעשות זאת במצב שבו בדרך כלל רוב הנתונים אינם ידועים לו. אם יצליח לקבל את התשובות הנכונות מהלקוח, ולנקוט בצעדים הנכונים, הגמול שלו יהיה עסקה רווחית שנובעת מעבודה יעילה ומדויקת. אם ינקוט בצעד שגוי, התוצאה תהיה לקוח לא מרוצה ואובדן רווחיות כי יהיה עליו לחזור ולטפל ברצפה שוב.

אם כך, מהם הצעדים הנכונים?

1. איסוף מידע

הצעד הראשון בפתרון החידה הוא לאסוף מידע על הבית ועל הרצפה. מה אתה יודע על אתר העבודה? התרחיש האידיאלי (אבל לא השכיח) הוא שאתה הוא זה שהתקין את רצפת העץ בבית, ואתה בטוח שבעל הבית תחזק על הרצפה לפי ההוראות שלך. רצוי לשאול את הלקוח את השאלות הבאות:

 

  • מה גילו של הבית?
  • מהו סוג העץ ומהו סוג הגימור?
  • מתי בפעם האחרונה עברה הרצפה שיפוץ?
  • מי התקין את רצפת העץ?
  • באיזה חומר משתמש הלקוח כדי לנקות את הרצפה?

 

כמובן שלקוחות רבים אולי לא ידעו את התשובות לכל השאלות האלה ולפעמים, במיוחד במה שקשור למוצרי ניקוי, הם עלולים שלא לומר את האמת או לחשוב שחומר שהשתמשו בו לפני שנה, כבר התפוגג. לא מעט קבלנים יחטטו בארון כדי לראות במו עיניהם את המוצר שבו השתמש בעל הבית לטיפול ברצפה. יש חומרים מזיקים שעלולים להקשות על חידוש הרצפה.

 

בחינת הנזק

ההחלטה הראשונה שצריכה להתקבל היא: האם בכלל ניתן ליישם גימור חדש על הרצפה, או שמא נדרש ליטוש מחודש? הוספת גימור בלבד לרצפה, לא תגרום לבעיות להיעלם. בעלי בתים רבים לא טורחים להזמין מומחה  לטפל ברצפת העץ שלהם עד שהמצב כבר כל כך גרוע, שהם לא יכולים יותר לסבול אותו. במצבים כאלה,יישום גימור על הרצפה כבר בדרך כלל לא בא בחשבון.

הנה כמה גורמים שיש להתחשב בהם. חלקם אולי מובנים מאליהם אבל לקוחות נוטים לחשוב שיישום שכבת הגנה כלשהי על הרצפה הוא קסם שיעלים את כל הבעיות. לכן, עדיף לומר את המובן מאליו כאשר מסבירים ללקוח את המצב לאשורו.

 

אזורים חשופים

רצפה שחוקה ואפורה

אזורים אפורים במקומות שבהם נשחק גימור הרצפה לגמרי. תמונה באדיבות Hardwood Floors Mag

 

אזורים שבהם הגימור נעלם והעץ נחשף מצביעים על כך שהרצפה זקוקה כנראה לליטוש מחדש. קבלן מיומן יכול לזהות שכבות של גימור ישן באזורים אלה, אבל עד שיעשה זאת עדיף כבר פשוט ללטש את כל הרצפה. כמו כן, הגוון של הגימור החדש על פני שטח העץ החשוף עלול להיות שונה מהגוון של שאר הרצפה. גם אם אין על הרצפה שכבת גימור ישנה, הגימור החדש עשוי שלא להתאים לגוון של יתר אזורי הרצפה.

לפעמים הרצפה כל כך שחוקה, עד שהיא הופכת לאפורה כי הלכלוך חדר למרקם הרך של העץ או שהמרקם של העץ נפגע לחלוטין. אזורים שכאלה הם אינדיקטורים ברורים לכך שיש צורך בליטוש מחודש של הרצפה.

 

נזקי מים וחיות מחמד

נזקי בעלי חיים

כתמים שנוצרו על ידי חיות מחמד. תמונה באדיבות Hardwood Floors Mag

 

כשבודקים את מצב הרצפה, רצוי להלך עליה בזהירות תוך תשומת לב מיוחדת לריצוף שבסמוך לחלונות ולדלתות. יש להרים עציצים כדי לראות אם נוצרו מתחת לעציץ כתמי מים ולחפש סימנים לקערת המים של חיית המחמד. רק יישום של שכבה חדשה לא יסייע לשפר את מראה כתמי המים. למעשה, לפעמים גם ליטוש מחדש לא יצליח להסיר את הכתמים ויהיה צורך להחליף את לוח העץ שניזוק בלוח חדש.

 

שינויי גוון

נזקי מים בפרקט

נזקי מים מתחת לכיור המטבח. תמונה באדיבות Hardwood Floors Mag

 

שכבה חדשה של גימור לא יכולה לשפר את המראה של אזורים שבהם גוון העץ השתנה בגלל שטיחים או רהיטים שהונחו על הרצפה. למעשה, ייתכן שגם במקרה זה ליטוש לא יעזור.

 

סדקים

שריטות ופגמים בפרקט

שריטות מציפורניו של כלב. תמונה באדיבות Hardwood Floors Mag

 

למרות תקוותיהם של לקוחות רבים, חומר גימור לא יכול למלא את הסדקים ולגרום להם להיעלם. סדקים שמפריעים ללקוח מצריכים החלפת לוח העץ. סדקים לאורך הרצפה (כמו סימנים מנעלי עקב או מציפורני הכלב), עשויים להשתפר מעט לאחר הטיפול, אבל הם לא ייעלמו.

 

לוחות פגומים

לוחות סדוקים, מפוצלים, רופפים או כל שינוי אחר – לא ישתפרו בעקבות שימוש בשכבת גימור חדשה.

 

2. בדיקת חומר הגימור

אם הלקוח יכול לחיות עם כל הבעיות שהוזכרו לעיל, ונראה שהרצפה היא מועמדת טובה ליישום מחדש של גימור, עבודת הבילוש שלכם רק החלה. כי כעת נשאלת השאלה: מהו סוג הגימור שמתאים לרצפה?

התשובה לשאלה תלויה במצב – האם יש על הרצפה שכבת גימור, או שהיא לפני הגימור.

אם היא לאחר הגימור, מהו סוג הגימור, האם ווקס או שמן?

אם הרצפה במצב טרום גימור, תלוי בגימור, ייתכן שהיא במצב שבו יהיה לכם:

 

  • קל ליישם עליה גימור חדש;
  • קשה לשייף וליישם גימור חדש;
  • כשמדובר בגימורים מסוימים, בלתי אפשרי לחדש.

 

מצב זה יכול להוביל כמה מאנשי המקצוע לתת מחיר גבוה לעבודת החידוש, או לנסות לשכנע את הלקוח ללטש את כל רצפת העץ.

רוב הקבלנים יכולים להתבונן על רצפת העץ ולהגיע להחלטה מושכלת באשר לשאלה אם מדובר בגימור רגיל, ווקס או שמן. אם ברור שמדובר ברצפת ווקס, גימור ווקס הוא האופציה היחידה שכן גימורים קונבנציונליים לא יידבקו לרצפה עם ווקס. צריך להשתמש במוצרים שמומלצים על ידי יצרן הווקס כדי לנקות וליישם שכבה חדשה על גבי רצפה עם ווקס.

לפעמים לא לגמרי ברור שמדובר בווקס. הקבלנים משתמשים בכמה שיטות לבדיקת הימצאות ווקס. הנפוץ ביותר הוא שימוש במטלית לבנה טבולה בספירט ושפשוף העץ במקום לא בולט, למשל מתחת לרהיט. אם הצבע הופך לחום/צהוב, סימן שמדובר בווקס. בדיקה אחרת היא לטפטף מים על הרצפה. אם הטיפות הופכות לבנות, סימן שזה ווקס. בדיקה אפשרית נוספת נעשית באמצעות שפשוף הרצפה עם נייר זכוכית. אם הגימור הופך לכדוריות קטנות, סימן שזה ווקס.

גימורי שמן הפכו ליותר פופולריים ומאפשרים אופציות נוספות שצריך לקחת בחשבון כאשר מיישמים גימור חדש. סימן ההיכר שלהם הוא שהם נספגים לתוך הרצפה במקום להשאיר שכבה ברורה ויש להם גוון מט מובהק או בעל ברק קל מאוד, לכן בדרך כלל לא קשה לזהות אותם. השאלה היא: באיזה סוג של גימור שמן מדובר? רבים מגימורי השמן אפשר לחדש באמצעות סוגי גימורים נפוצים, אבל לא את כולם. אם אתם לא מסוגלים לגלות את סוג המוצר, יש מוצרי שמן לתחזוקת רצפות שזמינים לחידוש של רצפות שכאלה, אבל תמיד עדיף לערוך בדיקה על אזורי רצפה חבויים לפני היישום. או שפשוט תלטשו מחדש את הרצפה.

לא משנה איזה סוג של גימור יש על הרצפה, וודאו שהגימור דבוק היטב לרצפה לפני שתיישמו גימור חדש. אם הגימור המקורי מקולף, סדוק או לא נדבק לרצפה, עדיף להסיר את הגימור הישן כי יישום של גימור חדש מעליו לא ייצמד היטב לעץ.

 

3. איתור מזהמים

ברגע שהחלטתם שלא נדרש ליטוש מחדש של הרצפה, ונראה לכם שזיהיתם את סוג הגימור שעל הרצפה, עדיין עדיף לקחת את הזמן ולערוך כמה בדיקות על הרצפהעל מנת לבחון את מידת ההתאמה של חומר הגימור לרצפת העץ של הלקוח.

אם אתם חושדים שקיים זיהום מפוליש אקרילי כלשהו, אתם יכולים להשתמש בערכה לבדיקת אקריליק, או לערוך בדיקת אמוניה שכוללת יישום של כמה טיפות אמוניה על פני השטח למשך שתיים עד שלוש דקות, ולאחר מכן ניגוב עם מטלית לבנה נקיה. אם האמוניה הזיקה לפוליש האקרילי, יצוצו נקודות בצבע חלבי. תוכלו גם לראות שהפוליש האקרילי נוזלי והופך לזיהום חלקלק על פני הרצפה.

הפעם לא מומלץ לבחור את השטח המוסתר (מתחת לארון) כאזור הבדיקה. כעת כדאי לבדוק את זיהום הרצפה כתוצאה משימוש במוצר תחזוקה כלשהו, וקרוב לוודאי שהלקוח לא השתמש במוצרים אלה במקומות הנסתרים, כמו מתחת לארון. לכן, בחר את אזור הבדיקה בחכמה והשתמש באותו תהליך ניקוי/שפשוף/גימור שתכננת להשתמש בו על גבי כל הרצפה. ברגע שהרצפה תתייבש, אתם חייבים לגרד את הגימור כדי להבטיח שהוא אכן צמוד לעץ.

יש כמה אזורים שידועים כמזוהמים יותר בבית כמו המטבח, במיוחד באזור הכיריים, חדר האמבטיה ופינת האוכל. אם הזיהומים לא יוסרו מרצפת העץ, אתם עלולים לסבול מהם שוב ושוב.

 

4. להבטיח את עצמך

ובכן, כעת נראה שאפשר ליישם גימור על הרצפה. הצלחתם לזהות את סוג הגימור שעל הרצפה, וערכתם את הבדיקות על פני הרצפה. ומה עכשיו? אתם יכולים לעשות הכול נכון, אבל עדיין לגלות באמצע השיפוץ שיש נקודה שבה הגימור לא נצמד היטב, או שיש בעיה של זיהום ברווח שבין הלוחות. הלקוח שלכם צריך לדעת על האפשרויות האלה מראש וחשוב שתגנו על עצמכם באמצעות חוזה שמבהיר ומסביר את האפשרויות ושיתכן שלמרות הכול, יהיה צורך בליטוש מחודש של כל הרצפה. תנו ללקוח את כל המידע כדי שיוכל לקבל את ההחלטה אם ליישם גימור חדש או ללטש את הרצפה.

 

5. לשמור על עבודה נקייה

למרות שישנם סוגי גימור רבים בשוק שהופכים את העבודה למסובכת יותר, יש גם יותר חומרים וכלים שמקלים על העבודה. למשל, יש מערכות כימיות ליישום גימור חדש שאינן דורשות שפשוף מכני, ליטוש בעזרת מכונה ועוד.

לא משנה באיזו מערכת או באיזה תהליך תבחרו לשיפוץ הרצפה, דבר אחד הוא חיוני: לנקות את הרצפה באופן יסודי וברמה מקצועית. קבלנים שאין להם ציוד ניקוי ספציפי למשימה זו עושים כפי שעושים קבלני רצפות שמשרתים חדרי כושר: הם מיישמים את חומר הניקוי, משפשפים אותו בעזרת כרית ניקוי ואז באמצעות שואב אבק מותאם מסירים את כל הלחות.רק שימו לב שנוזלים ומזהמים לא ידלפו בין לוחות העץ או יחלחלו לתוך מרקם העץ.

תהליך הניקוי הוא חיוני לא רק למראה של הרצפה, אלא גם להגדלת סיכויי ההידבקות של חומר הגימור. באשר לגימור עצמו, הדעות ותהליכי העבודה משתנים לפי הקבלן. יש קבלנים שמשתמשים בגימור סילר לשכבה הראשונה וטוענים שהוא נתפס טוב יותר משכבת הגימור העליונה, כאשר אחרים משתמשים רק בשכבה עליונה. יש קבלנים שמשתמשים בלכה Dewaxed Shellac לשכבה הראשונה בזכות זמן הייבוש המהיר שלה ויכולתה להדבק כמעט לכל גימור, ואחרים לא משתמשים בזה בגלל חששות בטיחותיות, או עקב חוקים שאוסרים שימוש בלכות אלה במדינתם.

כשבוחרים את חומר הגימור יש לקחת בחשבון את הברק. גימור מט יועיל יותר להסוות סדקים ארוכים שנגרמו על ידי הכלב המשפחתי, מאשר גימור מבריק שהיה על הרצפה קודם לכן.

 

6. ניהול ציפיות

לא משנה באיזה גימור בחרתם, גם השיפוץ הטוב ביותר יכול להשתבש אם בסופו של דבר הלקוח לא יאהב את התוצאה. אם הלקוח מצפה שהרצפה תיראה כחדשה, הוא אולי יהיה מאוכזב. אמנם, הרצפה תיראה הרבה יותר טוב מכפי שנראתה קודם לכן, אבל עדיין אי אפשר לחסל את כל הבעיות שפורטו בתחילת המאמר. אם תוכלומראש להבטיח רמת ציפיות סבירה ותנקטו בכל אמצעי הזהירות לאורך כל הדרך, כנראה שתגיעו למסקנה ששיפוץ רצפת עץ יכול להיות עסק רווחי ביותר.

יש לך שאלה?

image descriptionלחץ כאן למציאת חנות קרובה לביתך המוכרת את מוצרינו