טיפול בדק עץ - כיצד לנקות, לחדש ולשמן

מאת: אורי ברקן

אהבתי! הוסף לבחירות שלי
המאמר נמצא ברשימה שלך

הסרטון שלפניכם מתייחס ומראה חידוש של דק איפאה עם המוצרים המתאימים ספציפית לעץ האיפאה. תוכלו לקרוא ולראות גם דוגמה נוספת של חידוש דק אורן עם המוצרים שמתאימים ספציפית לאורן. המדריך כאן למטה...

ראשית שאנו ניגשים לעבודה עלינו לאבחן מה מצב העץ. כלומר, האם יש עליו כתמים? אם כן, אז אילו? כתמים קשים או כתמים שמנוניים או כתמים קלים כמו האפרה של העץ מהשמש, אבנית, לשלשת ציפורים, כתמים מצמחייה, פייחת, אבק שחדר או אפילו חלודה. שאלה נוספת שנשאל את עצמנו היא האם יש שאריות של שמן דק ישן או כל הגנה אחרת שיישמנו בעבר על הדק.

שאלות אלו הן חשובות בכדי שנוכל להחליט על איזה פעולות הכנה ננקוט בכדי להכין את העץ לשימון. שמנים לדק מהסוג הטוב והאיכותי הם כאלו אשר נועדו לחדור לעומק העץ, וזה גם מה שמקנה להם את העמידות שלהם. בשל כך, בפעולת הכנת העץ לצביעה אנו ננקה אותו מכל גורם זר, ניפתח את תאי העץ ונוודא שהעץ במצב לספיגת שמן.

ישנם שני סוגים של חומרי ניקוי עץ:

  • מנקה ומבהיר עץ - נועד לעץ שהאפיר כתוצאה מחשיפה לשמש, כתמים של אבק ופייחת וכתמים קלים נוספים.
  • מסיר גימורים ומנקה עץ - נועד להסיר גימורים ישנים או שאריות שלהם על העץ או כתמים קשים יותר.


השימוש בחומרים אלו הוא פשוט ביותר וכל אחד יכול לעשות זאת בעצמו, ללא כל צורך בבעלי מקצוע וללא חשש. כל מה שצריך לעשות זה למרוח אותם בעזרת מטאטא קשיח על פני העץ, להמתין 20 דקות ולשטוף במים והעץ כמו חדש, ממש כאילו עכשיו שייפתם אותו במשך שעות.

לאחר הכנת העץ ולאחר שהמתנו לייבושו אנו מוכנים לעבור לשלב הבא, שימון הדק.

אנו נשאל את עצמנו שאלה נוספת והיא מהו סוג העץ שיש ברשותנו? עץ רך כמו אורן לדוגמא או עץ קשה כמו האיפאה. התשובה לשאלה נחוצה לנו כי היא תעזור לנו לבחור את סוג השמן שאיתו נשמן את הדק.

לחברת פלוד Flood ישנם כמה מוצרים מצויינים המתאימים לצביעה והגנה על דק ולכל סוגי העצים וכאן אתם צריכים לבחור פשוט מה שבא לכם, בסיס שמן, בסיס מים, או אפילו בסיס אמולסיה (שמן+מים), צבע שקוף, צבע חצי שקוף או אם אתם נועזים אז אפילו צבע אטום.

לאחר בחירת השמן או הצבע המתאים לנו, חשוב ליישם אותו לפי ההוראות על גבי האריזה. לכל צבע יש הוראות יישום שונות, זמני ייבוש שונים בין שכבה לשכבה ודגשים הרלוונטים לאותו צבע. מה שמשותף לכולם זה החשיבות של לצבוע אותם על פני עץ נקי ופתוח, לא בשמש ישירה ובחום כבד מידי ולא אם צפוי לנו גשם ביומיים שלושה הקרובים.

זה התהליך בקצרה, אני מזמין אתכם להמשיך לקרוא "מקרה לדוגמא" עם תמונות והסברים מפורטים על התהליך אותו תיארתי.

מקרה לדוגמא - ניקוי וחידוש דק מעץ אורן בן 10 שנים

 

דק לפני הטיפול


לפנינו דק מעץ אורן בן 10 שנים לערך, הפעם האחרונה שהוא שומן היה לפני 7 שנים. הדק חשוף לשמש במרבית שעות היום, וניתן לראות כי הוא אפור לחלוטין מהחשיפה לשמש. קרני השמש שורפות את תאי העץ, בשילוב של עובש שאוכל את עצת העץ וגורם לזו להיראות חסרת צבע. כמובן שגם אבק ולכלוך שחודר ונצבר בעץ תורם למראה המלוכלך של הדק. אין על הדק שאריות של שמן ישן או כתמים קשים מידי. אחת האינדיקציות שלנו לדעת אם יש איזה שמן או גימור ישן על העץ היא שכל חלקי העץ אפורים. אם היה שאריות של שמן או הגנה על העץ, היינו רואים אזורים שהם עדיין צבועים ומוגנים ואזורים אחרים שהם אפורים ומלוכלכים. בדיקה נוספת יכולה להיות שפיכת מים על העץ. אם המים נספגים בעץ בתוך שניות אנחנו נדע שהוא לא מוגן ואין עליו חומר גמר. אם המים אינם נספגים אנו יודעים שהעץ מוגן ויש עליו שאריות של שמן.

שלב 1 - הכנה וניקוי הדק
על פי ההבחנה הזאת אנו נשתמש במנקה ומבהיר עץ של פלוד Wood Cleaner, החומר נועד לנקות כתמים של פייחת ואבק ולהבהיר עץ שהאפיר מחשיפה לשמש. השלב הראשון יהיה להרטיב היטב את הדק. החומר פעיל כשהוא לח ולכן אנו מכינים עבורו סביבה לחה. המנקה ומבהיר עץ ניתן לדילול במים עד ליחס של 1:4 אולם בפרויקט זה עבדתי איתו ללא דילול עקב המצב הקשה יחסית של העץ והלכלוך הכבד שעליו. את החומר מורחים בעזרת מטאטא קשיח באופן אחיד ועם כיוון סיבי העץ תוך כדי פעולת קירצוף קלה. לאחר מריחת החומר יש להמתין 20-30 דקות ולתת לו לעבוד וחשוב מאד לשמור עליו לח ולכן מומלץ לעשות את העבודה לא בשמש ישירה ולא בשעות היום החמות. אם בכל זאת אתם מחליטים לעשות זאת בשעות השמש אז שמרו על החומר לח על ידי הרטבה במים או מריחת חומר נוסף על העץ.

 

דק משוח בחומר מנקה ומבהיר עץ של חברת פלוד לפני שטיפה במים


שלב 2 - שטיפת הדק במים והמתנה לייבוש
לאחר 20-30 דקות, יש לשטוף את הדק היטב ובהרבה מים. עדיף מים בלחץ הגבוה ביותר שניתן. כל צינור גינה עם זרם ממוקד יעשה את העבודה. יש לשטוף לוח לוח ביסודיות ולאפשר למים לשטוף החוצה  את כל הלכלוך מהעץ. לעיתים אולי תצטרכו לעזור למים עם קרצוף קל בעזרת מטאטא קשיח. לאחר השטיפה יש להניח לעץ להתייבש היטב בין 24-72 שעות לפני השימון או להשתמש בצבע בשכבה אחת בלב של חברת פלוד שאותו ניתן ליישם באותו יום ועל עץ שעדיין לח.

הדק לאחר שטיפת המנקה ומבהיר עץ
הדק לאחר ייבוש


שלב 3 - מריחת שמן הדק

לפרויקט זה אני בחרתי בצבע שקוף על בסיס אמולסיה CWF UV של חברת Flood. הצבע בגוון Cedar V-252. ניתן לקרוא לצבע הזה שמן דק על בסיס מים, פעולתו זהה לחלוטין לשמן הדק, כלומר חודר עמוק לעץ ומעניק לו הגנה חזקה מפני שמש, מים טחב ועובש, מעניק לו גוון יפייפה ובעל היתרונות של צבע על בסיס מים שהם: יישום קל ונקי, ייבוש מהיר, ידידותי, צבע נושם וניקוי פשוט של כלי העבודה. את הצבע ניתן ליישם עם מברשת, רולר או פד מריחה, כל אחד לפני מה שנוח לו. צבע זה מיישמים במה שנקרא שיטת "רטוב על רטוב" כלומר, מיישמים שכבה ראשונה ונותנים לה לחדור לעומק העץ. לאחר 15-20 דקות מיישמים את השכבה השנייה. חשוב להקפיד לא ליישם חומר עודף על פני השטח ולאפשר לכמה שיותר חומר להיספג. אם אנו מבחינים בשלוליות צבע או עודפים יש לנגב אותם. אין ליישם את השכבה השניה אם השכבה הראשונה כבר התייבשה. הסיבה היא שאם השכבה הראשונה כבר התייבשה היא משמשת כבר כמחסום והגנה לעץ מפני חדירת מים ולחות והיא תמנע משהכבה השניה להיספג בתוך העץ.

דק עם גימור שקוף לעץ עם הגנה מפני השמש CWF UV של חברת פלוד
אהבתי! הוסף לבחירות שלי
המאמר נמצא ברשימה שלך

יש לך שאלה?

image descriptionלחץ כאן למציאת חנות קרובה לביתך המוכרת את מוצרינו