טיפול בדק עץ: הסרת צבע, ניקוי, הגנה

מאת: אורי ברקן

אהבתי! הוסף לבחירות שלי
המאמר נמצא ברשימה שלך

נתחיל מהסוד הגדול: בעבודה עם עץ, לשימוש בחומרי הגלם הנכונים השפעה אדירה על התוצאה הסופית ועמידותה.

מקצוענים רבים ברחבי העולם סומכים על מוצרי חברת Owatrol המשלבים בין יישום וביצוע קלים לבין תוצאה מקצועית ללא פשרות.

 

במאמר זה, נסקור את שלושת השלבים בטיפול בדק עץ: הסרת גימורים ישנים, ניקוי, גמר. בכל שלב נציג את החומר היעיל והמקצועי ביותר לביצוע העבודה.

 

חשיפת דק עץ והסרת גימורים

Image001Prepdeck (פרפדק) הוא המוצר המקצועי להסרת גימורים מכמעט כל הסוגים, כולל שמני עץ למיניהם, צבעים אקרילים וכתמים. הוא מיועד להסרת גימורים מכל סוגי העץ הנמצאים בחוץ ולא רק לדקים. ניתן להשתמש בו לריהוט גן מעץ, גדר, בית עץ ועוד.

כדי להשתמש בפרפדק בצורה נכונה, יש לנקות קודם את משטח העץ מלכלוך, אבק ושבבים של הגימור הקיים.

יש למרוח את החומר באמצעות מברשת סינטטית ולתת לחומר לעבוד כ-15-30 דקות, מסיבה זו גם כדאי לעבוד בשטחים בגודל כזה שתספיקו לעבור עליהם ב15-30 דקות הללו. לאחר זמן זה, יש להסיר את החומר בעזרת מטאטא סינטטי תוך קירצוף קלבשילוב צינור גינה רגיל. ניתן להשתמש גם בזרם מים חזק במיוחד או מכשיר לשטיפת מים בלחץ (גרניק) במקום העבודה עם המברשת/מטאטא. שימו לב לעבוד תמיד עם כיוון הסיבים. כמו כן חשוב לשטוף את החומר בהרבה מים עד להסרת מוחלטת של כל שארות הצבע ושאריות המסיר צבע. שטיפה לא מספקת של המסיר צבע עלולה לגרום מאוחר יותר לכשל בצבע/גימור החדש שניישם.

טיפ חשוב - אם תשתמשו במים חמים הסרת החומר תהיה אף קלה יותר.

 

ניקוי דק עץ

לאחר ניקוי והסרת גימור ישן בפרפדק חשוב לנטרל את חומציות העץ ולהביר אותו. מסירי צבע למיניהם גורמים לחימצון העץ ולהכההתו ולכן השלב לאחר מכן הוא איזון החומציות וההבהרה. חשוב לציין שלעץ לא נגרם כל נזק וזהו עניין כימי בלבד. לאיזון החומציות והבהרת העץ ניתן להשתמש ב-Wood Cleaner שגם מאזן את העץ וגם מחזיר לו את צבעו המקורי.

Image006שימוש נכון ב- Wood Cleaner מתחיל בהרטבת המשטח עם מים נקיים אם מסיבה כלשהי העץ כבר החל להתייבש לאחר ששטפנו אותו ממסיר הצבע. לאחר מכן מורחים את החומר על משטח העץ, ומקרצפים קלות עם מברשת או מטאטא קשיח להחדרת החומר לעץ. משאירים את החומר כ-10-20 דקות, ובתום הזמן, יש לשטוף היטב שוב את העץ או בכדי להסיר את כל החומר מהעץ.

השלב הבא אחרי ניקוי העץ הוא שלב יישום הגמר. לפני כן, יש לתת למשטח העץ להתייבש כ-48 שעות.

 

יישום גמר שמן לדק עץ – השלב האחרון בתהליך

שמן Textrol הוא חומר חודרני שנכנס לתוך העץ ומגן עליו מפני נזקי רטיבות, לכלוך וקרני UV, תוך כדי שמירה על מראה העץ המקורי.

את השמן יש ליישם על גבי העץ בעזרת רולר, מברשת או התזה. השמן מיושם בשיטת רטוב על רטוב. כלומר,מורחים שכבה אחת ומיד שזו נספגת (בדר"כ 20 דקות) מורחים שכבה נוספת, וגם כאן מחכים 20 דקות. לאחר זמן זה אם יש עדיין שאריות שמן שלא נספגו יש לנגב את העודפים אין ליישם את השכבה השניה לאחר שהשכבה הראשונה כבר נספגה כיוון שהשכבה הראשונה כבר מהווה שכבת הגנה לעץ ולא תאפשר לשמן או כל נוזל אחר לחדור לעץ.


Image012כאמור, אין צורך להמתין לייבוש בין השכבות, אלא רק לספיגת השמן. השמן, החודר אל תוך העץ, מציע גימור עמיד ביותר מפני
השמש, לחות, טחב ועובש שאינו מתקלף ונושם

ניתן לשמר את העץ על ידי מריחה תקופתית של שמן כטיפול מונע ללא צורך בשיוף, ניקוי או הסרת גימורים.

לפניכם תמונות של המראה הסופי המתקבל לאחר ביצוע שלושת השלבים. בקרוב אצלכם!

{הוספת התמונות מהכתבה המקורית}

 

צוות סאן-דק ישמח לענות על כל שאלה – מלאו את הטופס בהמשך העמוד. 

 

אהבתי! הוסף לבחירות שלי
המאמר נמצא ברשימה שלך

יש לך שאלה?

image descriptionלחץ כאן למציאת חנות קרובה לביתך המוכרת את מוצרינו