גם גדר המתכת העמידה ביותר מחייבת טיפול נגד חלודה

מאת: אורי ברקן

אהבתי! הוסף לבחירות שלי
המאמר נמצא ברשימה שלך
גם גדר המתכת העמידה ביותר מחייבת טיפול נגד חלודה

עץ הוא אולי חומר הגידור היעיל ביותר, אבל כשזה נוגע להקפת מבני ציבוריים או מבנים שלא למגורים בגדר שתחזיק מעמד עשרות ואפילו מאות שנים – הבחירה הפופולרית ביותר שכוללת יופי, גמישות ועמידות – היתה תמיד הברזל או הפלדה. למרות החיים הארוכים שיש למתכות אלה, גדרות ומעקות מברזל או מפלדה לא יכולים לשרוד בכוחות עצמם, במיוחד בגלל הנזקים שגורם האויב הגדול וחסר הפשרות – החלודה.

תחזוקה שתגן על פני השטח מפני חלודה – היא המפתח להגנה מפני אויב זה.

הגנה על פני השטח

כאשר ברזל ופלדה נותרים חשופים בחוץ, הם נהרסים באופן בלתי נמנע על ידי חלודה. לכן, קו ההגנה הראשון לברזל העתיק ביותר הוא יישום של ציפוי כלשהו.

חלודה – או מבחינה טכנית חמצון של מתכת הברזל – נגרמת ברוב המקרים על ידי חשיפה למים ולאוויר, אבל גם כתוצאה ממליחות באוויר, מי-ים, חומצות, גשם חומצי ומזהמי אוויר. חמצון מתכות כמו ברונזה ונחושת מייצר פטינה שמגינה על מתכות אלה מריאקציה נוספת. אבל, ההחלדה של הברזל מייצרת שכבה נקבובית שמכילה לחות ומקדמת קורוזיה עד שהמתכת נאכלת לחלוטין.

טיפול קפדני

חמצון הוא ניסיון של הטבע להחזיר את הברזל למצבו המקורי. החמצון ייחסם אם נפריד את הברזל מאוויר וממים באמצעות ציפוי כלשהו. בעוד שגדר מפלדה ניתן להזמין מהמפעל כמגולוונת (כלומר, בציפוי אלקטרי או טבילה בחום עם מגן מיוחד של אבץ) – גדרות מברזל ישן ופלדה מוגנים בדרך כלל על ידי ציפוי או צבע שצריכים להיות מיושמים בזהירות רבה, במיוחד מיד לאחר התקנה או תיקון.

הכנה מדוקדקת היא קריטית אם רוצים שהמתכת תצליח להחזיק את הציפוי. ראשית, השטח חייב להיות מנוקה בקפדנות משומנים, גריז או כל גורם הפרעה אחר.

לאחר קרצוף שאריות הצבע והחלודה הרופפת בעזרת מברשת פלדה, אם צריך אפשר לעבור לניקוי מכני בעזרת מברשת פלדה מסתובבת שמוברגת על דיסק עד לתוצאה של פני שטח וחלודה יציבים ולא מתפוררים.

ציפוי בפריימר

חלודה מתקדמת מומלץ לצפות במהירות  בפריימר. פריימרים מסורתיים לברזל, שמכילים עופרת אדומה ואבץ, אינם זמינים היום (אלא למספר שימושים תעשייתיים) בגלל תכולת המתכת הכבדה שלהם. הם הוחלפו בפריימר אלקאייד ואקרילי בולמי חלודה, שמכילים תחמוצת הברזל, תחמוצת האבץ ופיגמנטים של פוספט האבץ.

לדוגמה, C.I.P הוא פריימר נוגד חלודה לכל סוגי המשטחים של חברת Owatrol. זהו מוצר לא רעיל שמשמש כאנטי קורוזיה ומכיל תחמוצת אבץ. ה-C.I.P מייצב את פני השטח ויוצר שכבה דקיקה, חזקה ויציבה שמגינה על המתכת בלי ליצור עומס משקל. אפשר ליישם על ה-C.I.P את כל סוגי הגימורים/צבעים.

דוגמה נוספת לפריימר מצויין היא, הלכה למתכת של חברת Owatrol. הלכה הייחודית מבוססת על שמן עם כושר חדירה יוצא דופן לעומק המתכת ולכל סוגי המתכות. השמן זוחל פנימה וממלא את כל כיסי האוויר, מתפשט בייבוש ונשאר גמיש. כתוצאה מכך, המתכת ספוגה בשמן שמונעת ממנה כל מגע עם אוויר או לחות ומשאירה שכבה יציבה ואיתנה של חלודה שעליה ניתן לצבוע לאחר מכן צבעים דקורטיביים.

לטיפול בגדרות מתכת, לעולם אל תשתמשו בפריימר על בסיס מים שמיד יחליד את הברזל, וגם אל תיישמו פריימר כאשר יש לחות גבוהה באוויר. פריימר מיושם בדרך כלל בעזרת מברשת או רולר, כך שהחומר יוכל לחדור לתוך נקבוביות המתכת.

צביעה

רוב הגדרות מצופות בגימור של שתי שכבות צבע מיוחד למתכות (בדרך כלל על בסיס אלקאייד). עדיף לבחור בצבע מט ולא בצבע מבריק שמתבלה מהר יותר. למרות ששחור הוא הצבע הפופולרי, כדאי לתת לגדר חיים ולבחור ירוק או ממגוון צבעי האבן. גוונים אלה מטילים יותר צללים שמדגישים את פרטי הברזל. 

צבע כזה הוא ה'סופר צבע' צבע מתכת חזק שעמיד ל-8 שנים ומבוסס על השמן הייחודי של החברה. מכך שגם הוא זוחל פנימה לעומק המתכת ומעניק לה הגנה מתקדמת מפני חלודה, עם כיסוי דקורטיבי בכל אחד מ-210 גוונים של מניפת ראל.

אהבתי! הוסף לבחירות שלי
המאמר נמצא ברשימה שלך

יש לך שאלה?

image descriptionלחץ כאן למציאת חנות קרובה לביתך המוכרת את מוצרינו