לאוהבי מראה חלוד - כיצד לייצר חלודה טבעית על כל משטח מבלי לפגוע בו

מאת: אורי ברקן

לאוהבי מראה חלוד - כיצד לייצר חלודה טבעית על כל משטח מבלי לפגוע בו

אוהבים מראה של חלודה? אתם לא היחידים. מראה חלודה כיום הוא מאוד אופנתי וניתן למצוא נגיעות ממנו בכל מקום וכמובן גם בבית. אם פעם היה צריך לעבוד קשה כדי ליצור חלודה טבעית על עצמים מתכתיים, או לחכות שהטבע יעשה את שלו ושהחלודה תתפתח לאט לאט עד קבלת המראה הרצוי, או שהייתם צריכים ללכת לשוק הפשפשים בתקווה למצוא שם את הפריטים החלודים בהם את חפצים, לא עוד.

כיום ניתן לקבל את מראה החלודה בקלות ובמהירות ויתרה מכך גם לקבע את החלודה כך שתפסיק להתפתח בדיוק בנקודה בה אתם רוצים. מעניין? המשיכו לקרוא...

על מגמת העיצוב שמחזירה את החלודה הביתה
אמנים מזמן התאהבו במראה הגולמי של מתכת חלודה. כיום גם ארכיטקטים ומעצבי פנים אימצו את המראה הזה לעיצובים שלהם עד כדי הופעת בניינים בגימור חלוד או הוספת אלמנטים עיצוביים בבתים ובחללים שונים. העניין הוא שחלודה נחשבת כבעייתית ומתקשרת עם מפעלים עזובים, ערים נטושות, רכבים ישנים ותחזוקה כושלת באופן כללי. אבל לחלק מאיתנו, המראה המיושן הוא בדיוק מה שאנחנו מחפשים. המראה של חלודה, מקנה עומק לעיצוב בכך שהוא נותן ותק מסוים ואופי ייחודי, מספק אשליה של חומר שכבר עבר חיים עשירים ושנים רבות של חשיפה לפגעי מזג האוויר. הדאגה העיקרית היא כאשר מכניסים אלמנטים של חלודה אמיתית לבית (לא חיקוי של חלודה), היא שהחלודה היא בעצם התחמצנות של המתכת מה שגורם להתפוררות איטית וחוסר יציבות, וכמו כן היא ממשיכה להתפתח עם הזמן. מצד אחד לא ניתן לדעת בבירור איך תראה אותה החלודה עוד כמה שנים אם תמשיך להתפתח (יכול להוות שינוי עיצובי) ומצד שני אם החלודה תתפתח יותר מדי היא עלולה לפגוע ביציבות המתכת עצמה שעשויה להגיע אף למצב של התפוררות. לשמחתנו כיום ניתן לקבע את המצב ולעצור את החלודה מלהתפתח הלאה כך שהיא גם תישאר בדיוק כפי שתכננו וגם לא תתפתח ותפגע בחוזק המתכת. אז אם אתם אוהבים מראה חלוד וגם אוהבים ליצור בעצמכם דברים מעניינים, יש לנו בשורות טובות עבורכם בהמשך הכתבה.

האם חלודה הנוצרת עם מחולל חלודה פוגעת במבנה המתכת כמו חלודה טבעית?
חלודה הנוצרת בעזרת מחולל חלודה בעיקרון אינה פוגעת במבנה המתכת כמו חלודה שהתפתחה באופן טבעי מאחר ומחולל החלודה משפיע אך ורק על השכבה החיצונית של המתכת ויוצר עליה חלודה. המבנה הפנימי של המתכת לכן לא נחשף לתהליך ונשאר נטול חלודה עם השימוש במחולל חלודה. אבל חשוב להבין כי חלודה אינה סטאטית והיא יכולה להמשיך להתפתח אפילו שנוצרה באמצעות מחולל חלודה, אם לא עוצרים אותה. עם הזמן (תלוי במידת החשיפה לאוויר ולחות) החלודה שנוצרה בעזרת מחולל חלודה בהחלט עשויה להמשיך להתפתח למצב בה היא תפגע במבנה המתכת אם לא מטפלים בחלודה, לאחר השימוש במחולל, לקיבוע המצב ומניעת המשך פעילות החמצון.

איך מייצרים חלודה טבעית בעזרת מחולל החלודה "ראסט ספיריט" בקלות
מחולל החלודה של אווטרול הוא חומר מוכן לשימוש היוצר חלודה טבעית בעלת מראה דקורטיבי לשימוש עם מתכות לא חלקות (כלומר - מתכות בעלות נקבוביות). פעילות החומר היא מהירה וחלודה תופיע תוך דקות ספורות לאחר יישום החומר.

כמה קל ליישם את החומר?

  • מערבבים היטב לפני שימוש ולא מדללים.
  • מיישמים את החומר על פני שטח נקי ויבש של המתכת. ניתן ליישם ישירות על ידי מיכל ההתזה בתוכו מגיע החומר, או על ידי מברשת וכדומה אם מעוניינים ביישום לא אחיד להשגת מראה חלודה לא אחיד.
  • מחכים ורואים את החלודה הנוצרת על המתכת. במידה ומעוניינים במראה יותר חלוד ניתן לחזור על היישום כמה פעמים במרווחי זמן של כ-15 דקות עד קבלת המראה הרצוי.
  • הגעתם למראה הרצוי? יש לקבע את התוצאה בעזרת שמן אווטרול, העוצר את המשך התפתחות החלודה (ראו בהמשך).
  • תתחדשו במראה החלודה הטבעי

איך מונעים מהחלודה להמשיך להתפתח בעזרת OWATROL OIL
כפי שהסברנו קודם, חלודה הוא תהליך טבעי הניזון מחמצן ולחות, כך שעל מנת למנוע את המשך התפתחותה והתפשטותה, יש להשתמש בחומר מקבע ומונע והוא ה-OWATROL OIL.

OWATROL OIL הוא לכה רב שימושית בעלת כושר חדירה עמוקה למתכת. בין שאר השימושים שלה, היא גם מומלצת כחומר מקבע ועוצר חלודה. מאחר והלכה חודרת לעומק החלודה, מפנה ממנה לחות וחמצן ונקשרת למתכת במקומם, היא מונעת את המשך פעולת החמצון והתפתחות החלודה. לאחר שימוש בחומר מחולל חלודה, זהו פתרון אידאלי למניעת המשך התפתחות החלודה וקיבועה בדיוק במראה ובגימור הרצוי. הלכה יכולה גם לשמש כיסוד לפני שימוש בלכה למתכת כמו סופר לכה OXID VERNIS של אווטרול אם מעוניינים בגימור והגנה נוספת (לשימוש חיצוני למשל).

ה-OWATROL OIL עוצר לחלוטין את התפשטות החלודה ומונע ממנה להתפתח, הוא בעל יכולת הצמדות יוצאת דופן לפני שטח מתכתיים, משאיר שכבת הגנה שקופה, גמישה וחזקה ועמידה עד לטמפרטורה של 175 מעלות.

 

יש לך שאלה?

image descriptionלחץ כאן למציאת חנות קרובה לביתך המוכרת את מוצרינו