מדריך צביעת סורגים

מאת: אורי ברקן

מדריך צביעת סורגים

סורגים משמשים אותנו בעיקר להגנה וניתן לראות אותם דרך חלונות הבית או הדירה. מצד אחד הסורגים יכולים להגן על ילדינו מנפילה החוצה אם מדובר בקומה גבוהה, ומצד שני יכולים להגן מחדירה מהחוץ אל פנים הבית אם מדובר בבית קרקע או בדירה בקומה נמוכה.

בכל מקרה, אנו רוצים לשמור על מראה אסתטי של הסורגים כיוון שהם הדבר הראשון הנראה לעין כאשר אנו מביטים החוצה מהחלון. מעבר לפן האסתטי, מרבית הסורגים עשויי ברזל שמטבעו מחליד ומתקלה  עם השנים. צביעה בצבע ייעודי תגן עליו מפני חלודה ותשמור עליו לשנים רבות

סוגי סורגים
ישנם כמה קריטריונים על פיהם נבחרים הסורגים:
עובי הסורג: עובי הסורג הוא לפחות 10 מ"מ וכאשר מדובר בסורג למניעת פריצה העובי יהיה לפחות 12 מ"מ.
הרכב הסורג: פעם נהגו להתקין סורגים שהיו חלולים בפנים, מה שגרם לחדירת מים והיווצרות חלודה שהחלישה את הסורגים. כיום נהוג לעבוד עם ברזל מלא בלבד.
גימור הסורג: כיוון שמדובר בברזל שנחשף לאוויר ומים שיגרמו לו בסופו של דבר לחלודה, כדאי לדאוג לצביעה איכותית בצבע מיוחד לברזל המונע חלודה או להתקנת ברזל מגולוון. חשוב – גם ברזל מגלוון חייב בהגנה ובצביעה. הגלוון אינו מספיק לאורך זמן.

האם צריך לפרק סורגים כדי לצבוע אותם?
הדבר בראש ובראשונה תלוי בנוחות שלכם, אבל חישבו על כך שהסורגים הותקנו בצורה מסוימת שספק אם יש לכם את הכלים איתם ניתן לשחזר את ההתקנה שתהיה בטוחה ואיכותית כמו בהתקנה המקורית.
החומרים הקיימים היום בשוק מאפשרים עבודה על הסורגים גם כאשר הם מותקנים במקומם, ולכן אין צורך בפירוק הסורגים. החומרים קיימים במרקם סמיך יותר או במרקם ג'ל מה שמונע טפטופים, זליגה ובזבוז, ועל כך נרחיב בהמשך.

 צביעת סורגים עם חלודה
אם חשבתם שחלודה מחייבת אתכם בהחלפת הסורגים, אז יש לנו חדשות טובות מאוד בשבילכם. אם הסורגים אינם אכולים לגמרי  מהחלודה ועדיין יש בסיס טוב ויציב, תוכלו לצבוע על גבי החלודה עם צבע מיוחד העוצר את החלודה וגם נותן גימור אסתטי ואיכותי שישמור על הברזל לשנים הבאות.

איך בוחרים צבע לסורגים?
בחירת צבע עבור צביעת סורגים צריכה להיות קודם כל פרקטית – הצבע צריך להיות ייעודי לברזל. כלומר, הוא צריך להיות בעל תכונות שימנעו חלודה ויגנו על הברזל, ואף יעצרו חלודה קיימת. דוגמה לסוג צבע כזה, שחודר עמוק אל הברזל ועוצר את החלודה – סופר צבע של חברת Owatrol, המבוסס על השמן עוצר החלודה של החברה. לצבע מאות גוונים לבחירתכם להתאמה מרבית לטעמכם האישי. 

את הגוון עצמו תוכלו לבחור על פי טעמכם האישי וההתאמה לסגנון ולעיצוב הבית או הדירה. הצבעים קיימים בגוונים רבים אשר יוכלו להתאים לכל אחד. אל תשכחו שמומלץ שכל הסורגים בבית יצבעו באותו הצבע והגוון על מנת לשמור על מראה חיצוני אחיד ונאה.

איך מסירים צבע ישן מסורגים?
ישנן כמה דרכים להסיר צבע ישן מסורגים:

חומרים ייעודיים: ישנם חומרים מסירי צבע המיועדים לפרויקטים מסוג זה ועל כן מסייעים לעבודה יעילה ומדויקת. דוגמאות לחומרים כאלה: מסיר כל צבע –של חברת Owatrol. החומר במרקם ג'ל שאינו נוזל ומטפטף (חשוב במיוחד כאשר מדובר בסורגים הנמצאים בבניין מגורים ואנו לא רוצים שהחומר יטפטף לכיוון השכנים למטה), פועל במהירות על שכבות הצבע הישנות (גם אם יש מספר שכבות) וניתן לצבוע את הסורגים שוב לאחר מספר שעות בודדות. הוא גם מסיר את כל סוגי הצבעים הקיימים – דבר חשוב שכן אנו לא תמיד יודעים באיזה צבע השתמשו בעבודה המקורית.

הסרת צבע באמצעות חום: ניתן להוריד צבע באמצעות מפוח (בלאוור) תעשייתי המוציא חום גבוה ופשוט ממיס את הצבע. הפעולה איטית, מעט מסורבלת ומצריכה הרבה סבלנות.

שימו לב ששימוש במסירי צבע ייעודיים מבטיח עבודה טובה יותר ללא מאמץ, גם אם מדובר בכמה שכבות צבע.

צביעת סורגים בהתזה
צביעה בהתזה באופן כללי יכולה להתאים לצביעת סורגים, אך יש לקחת בחשבון שאמנם הצבע יתפזר באופן אחיד על הסורגים וייתן מראה חלק, אבל אתם תאבדו הרבה צבע יחסית. זאת בגלל שהסורגים הם דקים, ורמת הדיוק של צביעה בהתזה היא לא גבוהה.,

צביעת סורגים במברשת
צביעה סורגי ברזל במברשת מדויקת יותר באופן משמעותי וכמעט אין בזבוז של צבע. אמנם יכול להיות שתשאירו סימני מריחה, אבל אל דאגה,  הסופר צבע מתפלס מעצמו ואין סיכוי שיהיו לכם סימני מריחה אתו. בכל מקרה, שימוש במברשת מקצועית ובצבעים איכותיים ייתן לכם תוצאות מצוינות. כך תוכלו להיות בטוחים שהברזל כולו מכוסה היטב ומוגן. עבדו לפי הוראות היצרן מבחינת מספר השכבות ותוכלו ליהנות מהסורגים לעוד כמה שנים טובות.

יש לך שאלה?

image descriptionלחץ כאן למציאת חנות קרובה לביתך המוכרת את מוצרינו