דק מעץ – טיפולים לפי עונות השנה

מאת: אורי ברקן

אהבתי! הוסף לבחירות שלי
המאמר נמצא ברשימה שלך
דק מעץ – טיפולים לפי עונות השנה

כיוון שהדקים חשופים לאיתני הטבע, הם דורשים תחזוקה שנתית. חשוב לנקות את הדק ולהגן על רכיבי העץ בכל שנה. אפילו דקים שעשויים מחומרים מרוכבים וסינתטיים צריך לשטוף לפחות אחת לשנה. בנוסף, חשוב לבדוק את הדק באופן קבוע כדי לחפש סימנים של ריקבון ולהבטיח את השלמות המבנית שלו. השקעתם לא מעט כסף בבנייתו, ובעזרת תחזוקה שגרתית שתגן על הדק שלכם תמנעו מעצמכם תיקונים יקרים.

ארגנו לכם את לוח הזמנים של התחזוקה לפי עונות השנה ואם תפעלו לפיו תוכלו לשמור על המראה של הדק ועל איכותו.

לקראת הקיץ: שטיפת הדק

מיותר לציין שאחד הסימנים הבטוחים לכך שהדק זקוק לניקוי הוא שכבה של עובש ולכלוך. אם לא תוסר השכבה הזאת, העובש והלכלוך יהיו מלכודת ללחות שתגרום לריקבון.

התחילו בניקוי הדק על ידי הסרת פסולת מבין הלוחות באמצעות סכין מרק. הקדישו תשומת לב מיוחדת לאזורים שבהם לוחות הדק חוצים את הקורות – במחברים המבניים מתחת לדק. חשוב לטאטא את הדק ביסודיות.

השתמשו בחומר לניקוי הדק, כגון Wood Cleaner של חברת Flood. חומר זה מנקה עץ שהאפיר, משחזר את המראה המקורי ומכין את העץ לקראת צביעה. בחרו יום לא חם מידי או שעות לא חמות לניקוי, כאשר הדק הוא קריר והשמש לא תאדה את חומר הניקוי. הגנו על השיחים שמסביב בעזרת יריעות ניילון. הכינו את תמיסת הניקוי לפי הריכוז המתאים והחלו בניקוי לפי הוראות היצרן.

רססו את המשטח עם תמיסת הניקוי והחלו לשפשף את הדק מלמטה למעלה. לאחר מכן שטפו היטב את משטח העץ. כשעובדים מלמעלה למטה, תמיסת הניקוי מותזת על העץ היבש שם היא יכולה להלבין את פני השטח כפליים, ולהותיר סימנים שלא ייעלמו כאשר תשטפו את האזור התחתון של הדק. עבודה מלמטה למעלה משמעותה שלא תתיזו חומר על גבי המשטח הרטוב שבו תמיסת הניקוי מדוללת ולא משאירה סימנים.

לקראת הקיץ: הגנה על הדק וצביעתו

הגימור של הדק עלול להיות במצב כל כך גרוע עד שברור לגמרי שהוא זקוק לחידוש. אבל, אם יש לכם ספקות נסו את מבחן המים: התיזו מעט מים על הדק. אם המים מצטברים בצורות של חרוזים, הכול טוב. אם המים נספגים, סימן שהגיע הזמן להגן על הדק.

שטפו את הדק כפי שתואר לעיל, ואפשרו לו להתייבש במשך 48 שעות לפני יישום חומר ההגנה. השתמשו במלטשת מוט שמצוידת בנייר זכוכית  גריט 80, כדי להסיר כל השאריות שגורמות לחספוס של פני השטח.

השתמשו בגימור מגן כדוגמת Rubbol Dek Finish של חברת Sikkens. זהו צבע פרימיום אטום לדקים, עשוי בטכנולוגיה ייחודית וחדישה על בסיס אמולסיה (שילוב של שמן ומים). צבע זה נשאר גמיש ונושם גם לאחר הייבוש. הוא עמיד במיוחד בתנאים קשים, לא מתקלף, לא נשבר, לא נסדק ומעניק הגנה מפני מים, קרני שמש עובש וטחב.

באמצע הקיץ: בדיקה ותיקונים נדרשים

כאשר מזג האוויר חם ולח, זה הזמן לפקח על הדק ולשים לב לכל האזורים שקרובים למקורות מים כגון אדניות ושיחים. חפשו סימנים לריקבון על ידי בדיקת המחברים המבניים בעזרת מברג שטוח. אם אפשר לדחוף את המברג לעומק, סימן שהאזור חשוד וכנראה לוקה בריקבון. בדקו גם את הקורות שמתחת לדק, אם הדבר אפשרי.

שימו לב שהברגים מחוברים היטב ואינם חלודים. עדיף להחליף ברגים ומסמרים חלודים ולחזק חיבורים רופפים.

בתחילת הסתיו: אמצעי מניעה

בדקו את הדק. אם ברגים קפצו החוצה, הפתרון הפשוט הוא לנסות להבריג אותם חזרה או להחליפם. כדי להאט עובש, טחב וריקבון, קצצו את העצים והשיחים הסמוכים לדק. אל תתנו לעלים להיערם בפינות. הזיזו מדי פעם את השולחן, הכיסאות והאדניות שעל הדק, כדי למנוע את שינוי צבע הדק. ושמרו על מרזבים סמוכים במצב פתוח ונקיים מכל לכלוך שעלול לסתום אותם.

אהבתי! הוסף לבחירות שלי
המאמר נמצא ברשימה שלך

יש לך שאלה?

image descriptionלחץ כאן למציאת חנות קרובה לביתך המוכרת את מוצרינו