להגן על העץ לפני שהטבע ייקח אותו חזרה

מאת: אורי ברקן

אהבתי! הוסף לבחירות שלי
המאמר נמצא ברשימה שלך
להגן על העץ לפני שהטבע ייקח אותו חזרה

די קל להבין שאם לא מגנים על הדק, על הגדר או על כל עץ חיצוני, הטבע ידרוש אותו חזרה ויהפוך אותו עד מהרה לאבק. כמובן שהדק לא הולך להפוך לאבק בין לילה, אבל מהרגע שהעץ נשבר והקרשים מתכופפים ומתעוותים, העץ מתחיל לעבור תהליך של הידרדרות והתפרקות.

עד שהעץ מגיע לביתכם, בין אם בחרתם בו בעצמכם או שהקבלן הביא אותו אליכם, העץ כבר מתייבש והנוזלים הטבעיים שבו הולכים ואוזלים. גם השרפים הטבעיים מתייבשים ומתקשים, ותוך זמן קצר העץ יתחיל להיסדק מעצמו ולהתקלף, תלוי באופן שבו נחתך ומאיזה קטע של העץ הוא מגיע.

דרך הטבע

כאשר עץ חי וצומח, חלקו הפנימי מוגן על ידי הקליפה שניזונה מנוזל שעובר דרך העץ. אבל ברגע שהעץ נחתך הוא חשוף, ללא הקליפה ובלי הנוזל שכבר לא זורם דרכו. התאים מתחילים למות והעץ הופך להיות בול עץ. ללא הגנה הוא מועד לעבור תהליך איטי של הידרדרות.

מה בעצם קורה לעץ כאשר הוא הופך לבול עץ ונשאר בחוץ חשוף לאיתני הטבע? העץ מעביר מים דרך הפעולה הנימית, גם לאחר שהעץ מת. הוא לא הופך באורח פלא לאובייקט דומם, אלא למעשה "שותה" מים לכל אורכו, בדיוק כמו שהיה עושה אם היה עדיין בחיים, וזאת עקב פעולת הנימיות.

אם תבנו מעץ שכזה גדר זקופה,יש להניח שהעץ יתחיל להירקב קודם כל בחלק שקרוב לקרקע, שם יש בדרך כלל לחות, אבל גם שאר העץ ימשיך לינוק את אותה הלחות באותה מידה, בגלל הנימיות.

ככל שעובר הזמן, העץ עובר מספר רב של מחזורי רטיבות ויובש. כשהוא רטוב, העץ מתנפח בגלל הלחות (שוב – בגלל פעולת הנימיות), וכאשר הוא מתייבש, העץ מתכווץ חזרה לגודלו הטבעי.

כאשר העץ גדל בטבע, הגזע הוא עגול וגדל בטבעות של חלקים רכים וקשים יותר. כאשר הוא נחתך לבולי עץ, הטבעות הן מה שאנחנו רואים כטקסטורה של העץ על פני השטח, אבל בתוך הלוח, הן עדיין מעוגלות מבחינה פיזית. לאחר מספר מחזורים חוזרים ונשנים של יובש ורטיבות, טבעות אלה עלולות להיפרד זו מזו, מה שיגרום להתקלפות ולפיצוח של העץ.

דרישות התפקיד: עמידות

העץ שמיועד לדק או לגדר לא רק נדרש להתחרות במחזורי יובש ולחות, אלא גם בשינויים מסיביים בטמפרטורה, שגם הם משפיעים על העץ לרעה עם הזמן. הדק צריך לעמוד בטמפרטורות שנעות למשל מ-30 מעלות ביום ל-15 בלילה, שלא לדבר על הבדלי הטמפרטורות בין העונות השונות.

עץ שמיועד לדק או לגדר חיצוניים צריך להיות עמיד לא רק בפני נזקים שכאלה, אלא גם בפני עובש וטחב. הלחות הגבוהה תורמת להתפתחות של עובש וטחב שהורסים את העץ.

עובש, טחב, ופטריות הם ממחזורי הטבע. הם אחת הסיבות שבגינם נופלים עצי היער על קרקע, והם עושים את אותו דבר גם לדק, לגדר או לכל עץ חיצוני אחר. הפטריות והעובש בעצם ניזונים מהעץ. בעזרת מיקרואורגניזמים אחרים ומים, העץ שממנו בנויים הדק או הגדר בסופו של דבר יישבר.

הפתרון היחידי: הגנה

מסיבה זו הכרחי להגן על העץ החיצוני. יש מוצרים שמעכבים את קרני ה-UV של השמש, ועוצרים את ההאפרה של העץ. האפרה זו היא למעשה כוויות של השמש על פני משטח העץ. וכמובן מגינים ומרחיקים מהעץ את הלחות, הטחב והעובש.

צבע לעץ חיצוני בשכבה אחת בלבד כמו Onecoat של חברת Flood, יכול להיות פתרון מושלם. זהו גימור שקוף עם גוון שמתאים לדקים, לפרגולות, לגדרות ולרהיטים חיצוניים והוא מעניק הגנה מפני לחות וקרני UV, טחב ועובש.

טיפול נכון של העץ החיצוני יאריך את חיי העץ וימנע את הצורך לבנות דק או גדר חדשים.

אהבתי! הוסף לבחירות שלי
המאמר נמצא ברשימה שלך

יש לך שאלה?

image descriptionלחץ כאן למציאת חנות קרובה לביתך המוכרת את מוצרינו