סוגי דקים

מאת: אורי ברקן

אהבתי! הוסף לבחירות שלי
המאמר נמצא ברשימה שלך
סוגי דקים

במאמר זה, נסקור בקצרה את הסוגים העיקריים של דקים קיימים כולל היתרונות והחסרונות של כל אחד מהסוגים.

דק מעץ רך שטופל בלחץ
זוהי בחירה זולה באופן יחסי וכ-75% מכל הדקים החדשים מבוצעים בעזרת עץ מסוג זה. היתרונות המרכזיים של סוג דק זה, הם שניתן לרכוש אותו במחיר יחסית זול, קל להשיג אותו וקל להשתמש בו להתקנת הדק. בדרך כלל דק זה עשוי מעץ אורן שעבר טיפול נגד ריקבון, פטריות וחרקים היוצרים מחילות בתוך העץ. לסוג עץ זה יש צבע אופייני ירקרק והוא בשימוש נרחב עבור בניית דקים ברחבי העולם.

החיסרון המרכזי בשימוש בדק מעץ רך שטופל בלחץ הוא אריכות הימים שלו. דקים אלה מצריכים מאמצים רבים יותר לשמירה והגנה עליהם והם נוטים להיסדק להתעוות. דק כזה ידרוש ניקוי וטיפול מדי שנה על מנת להאריך את חייו אבל אם שומרים עליו כראוי, הוא יכול להחזיק כ-30 שנה.

עצים רכים עמידים באופן טבעי - סקויה וארז (סידר)
שני זני עץ רך אלה מכילים טאנין ושמנים באופן טבעי, המונעים ריקבון, התיישנות ופגיעה מחרקים. אתם מקבלים גם גימור טבעי יותר מאחר ועצים אלה לא ספוגים בכימיקלים והם בעלי מראה עשיר. הם יקרים פי שלושה מעץ רך שטופל בלחץ, אבל מספקים גימור יותר אסתטי ודורשים פחות תחזוקה. דק מסקויה או ארז יצריך רק טיפול בשכבת גמר הגנתית אחת לשנתיים שלוש  לערך.

דבר נוסף שצריך לקחת בחשבון כאשר שוקלים לרכוש דק מעץ רך הוא איכות העץ ביחס לאיזה חלק הוא היווה בעץ. העץ שבמרכז גזע העץ כולל בתוכו יותר טאנין ושמנים ולכן יחזיק לאורך שנים רבות יותר. העץ בהיקף הגזע של עץ רך יותר מטבעו, ומכיל פחות מאותם שמנים ולכן הוא חשוף יותר לריקבון והתיישנות. בדקו את איכות העץ שאתם קונים.

דק מעץ קשה
ישנם הרבה זנים של עצים קשים המשמשים לבניית דק כולל  איפאה, מהגוני, טיק וקומרו. עצים אלה הם קשים במיוחד, חזקים ועמידים מטבעם כנגד ריקבון, פטריות ופגיעת חרקים לכן דורשים הרבה פחות תחזוקה על מנת לשמור ולהגן עליהם.

אבל כתוצאה מחוזקם, הם קשים יותר לעיבוד, חיתוך וקידוח. כמעט בלתי אפשרי להבריג בהם בורג או להחדיר מסמר בלי קידוח מקדים. מסיבה זו, הרבה דקים מעץ קשה מורכבים בעזרת מחברים מוסתרים, דבר המייקר את העלות הסופית. דק מעץ קשה היא אופציה יותר יקרה מזו של עץ רך שטופל בלחץ ללא ספק, אבל שווה פחות או יותר לעלות של דק מעץ רך העמיד באופן טבעי. דק מעץ קשה יצריך גם הוא הגנה בעזרת שכבת גמר המתאימה במיוחד לעצים קשים אשר חדירים פחות כגון Aquadecks או DECK OLIE D1.

דק מתרכובות עצים
תרכובות עצים תופסות תאוצה בשוק ומציעות חלופה לעצים רגילים. הן עשויות מתערובות שונות של שבבי עץ ופלסטיק ומספקות חומר בעל התנגדות מופלאה כנגד גשם ופגעי מזג אוויר והוא גם אינו נסדק או מתפצל. קיימים גם דקים העשויים לגמרי מחומר פלסטי (ללא שבבי עץ) שיכולים להוות תחליף עבורכם אבל הם לא יראו כמו עץ אמיתי. אין כמו מראה של דק העשוי מעץ טבעי. אולי עניין המראה הוא פחות חשוב לכם ובמקרה שכזה, בעזרת דק עשוי תרכובות, תצטרכו להשקיע מעט מאוד בתחזוקה והגנה. למעשה כל שתצטרכו לעשות הוא לרכוש חומר ניקוי וחומר מחייה כמו OWATROL COMPO CLEAN ו-OWATROL COMPO CARE.

חשוב במיוחד לנקות דק שכזה מאחר והוא יכול להיות חשוף להתפתחות של עובש, במיוחד באזורים לחים וחשוכים. לדקים מתרכובות עץ יש גם את היתרון הנוסף שניתן להשיג אותם בצבעים שונים ללא צורך בגמר כלשהו. החברות המייצרות דקים כאלה בדרך כלל גם מייצרות מעקים ולייסטים תואמים. יש לשים לב לפרט אחד, והוא שדקים כאלה, כמו אלה מהעץ הטבעי יכולים להתנפח כאשר הם נרטבים אך בניגוד לעץ טבעי, דק מתרכובות עץ יכולים להתנפח לאורך וגם לרוחב, ואז חשוב לקחת זאת בחשבון אם הדק שלכם ימוקם בין מבנים קבועים.

אהבתי! הוסף לבחירות שלי
המאמר נמצא ברשימה שלך

יש לך שאלה?

image descriptionלחץ כאן למציאת חנות קרובה לביתך המוכרת את מוצרינו