פרגולה מעץ או פרגולה ממתכת – מה עדיף?

מאת: אורי ברקן

אהבתי! הוסף לבחירות שלי
המאמר נמצא ברשימה שלך
פרגולה מעץ או פרגולה ממתכת – מה עדיף?

אם אתם מתכננים להתקין פרגולה בגינה שלכם, תוכלו לבחור בין פרגולה מעץ או פרגולה ממתכת. לשני הסגנונות יש יתרונות וחסרונות.

פרגולה מעץ
פרגולות מעץ נבנות בדרך כלל מעץ אורן, או מעץ קשה שמתאים לשימוש חיצוני. פרגולה מעץ גושני תעניק לכם מבנה חזק ועמיד שמשדר יוקרה ותחושה של יציבות. פרגולה זו תעמוד היטב במבחן הזמן, ובלבד שתטופל כהלכה.

בעיני אנשים רבים אין חומר שישווה לעץ מבחינת היופי ותחושת הטבעיות. ואכן, פרגולה מעץ מספקת מתקן יפהפה ותחושה של חום, אבל יכולה להיות די יקרה, תלוי כמובן בסוג העץ.


מבחינת הסגנון, פרגולה מעץ יכולה להיות כפרית, פשוטה, אלגנטית או מקושטת בעיצובים מגולפים.

אם אתם מעדיפים להפיק מהעץ את היופי הטבעי והאמיתי שלו תוכלו לצבוע את העץ בצבע שקוף או בשמן; ואם אתם מחפשים צבע שישלים את עיצוב הגינה וגם יהיה עמיד יותר לאורך שנים, תוכלו לצבוע את הפרגולה בצבע אטום לעץ.

כדי שהעץ יישמר במצב טוב, חשוב להקפיד על תחזוקה שוטפת ובמידת הצורך לצבוע ולהגן על העץ מחדש. התדירות שבה תצטרכו לחדש את העץ תלויה בחומר הגמר שבחרתם ובתנאי האקלים אליהם חשופה הפרגולה.

ניקוי וחידוש צבע הפרגולה מאפשרים לכם לשלוט ולהאט באופן משמעותי את תהליכי הבלאי הטבעיים של העץ:

  • לפני הצביעה יש לנקות היטב את הפרגולה, ולהסיר כל לכלוך שיכול להפריע לחדירה של חומר הגמר החדש לעץ, בעיקר אם משתמשים בחומר גמר שקוף.  מומלץ להשתתף בחומרי ניקוי מתאימים כמו, Wood Cleaner של חברת Flood. חומר זה יבהיר את העץ וינקה היטב כתמים או האפרה שיצרה החשיפה לשמש.
  • כשצריך להסיר מהעץ גימור ישן, ה-Wood Stripper של חברת Flood יעשה עבורכם את העבודה ויסיר שאריות גימור וכתמים עקשניים.
  • לאחר שהעץ נקי, שטוף ויבש אפשר ליישם עליו את חומר הגמר, צבע או שמן. חומר הגמר יגן על העץ מפני ריקבון ופגעי מזג האוויר וישמור על מראה הפרגולה לאורך זמן.


פרגולה ממתכת
אפשר לבנות פרגולות משלושה סוגים של מתכות: אלומיניום, פלדה או ברזל יצוק. פרגולה מאלומיניום היא חזקה מאוד ועם זאת קלת משקל. פרגולה זו גם קלה לניוד, להקמה ולפירוק, ולפעמים ניתן גם לקפל אותה. פרגולה מפלדה תעניק מתקן פרמננטי שיעמוד במבחן הזמן ופרגולה מברזל יצוק תעניק מתקן חזק ויפהפייה.

אז, באיזו מהן כדאי לבחור? ובכן, תלוי בתקציב שעומד לרשותכם ובעיצוב שאתם בוחרים לגינה שלכם. ברור שפרגולה פשוטה וקטנה יותר, תהיה זולה יותר לבנייה מאשר פרגולה משוכללת או גדולה יותר.

פרגולה מאלומיניום היא האפשרות הזולה יותר, ואילו פרגולה מברזל יצוק לרוב תהיה היקרה יותר מבין שלוש האפשרויות.

פרגולה ממתכת יכולה להיות מתקן פשוט שכולל תמיכה של עמודים וגג, או מתקן מתוחכם יותר שבו משולבים אלמנטים דקורטיביים, מעקות, פרגולה תלויה וקישוטים. יש פרגולות שעשויות כולן ממתכת, ויש כאלה שמשולבים בהן חומרים אחרים, כמו עץ, כדי להוסיף עיצוב מיוחד וייחודי לפרגולה.

היתרון של פרגולה ממתכת, לעומת עץ, זה שלא צריך לדאוג שהיא תתעקם או תירקב. פרגולה ממתכת מצריכה תחזוקה מועטה, בהשוואה לעץ, כדי להמשיך ולשמור על המראה שלה לאורך שנים.

לשמירה על פרגולה ממתכת מומלץ להשתמש בחומרי הגנה נגד חלודה, כמו C.I.P של חברת Owatrol. לחידוש פרגולה ממתכת השתמשו ב- Owatrol Rustol Deco, צבע מיוחד למתכת המעכב חלודה ובעל עמידות יוצאת דופן לתנאי אקלים קשים.

אהבתי! הוסף לבחירות שלי
המאמר נמצא ברשימה שלך

יש לך שאלה?

image descriptionלחץ כאן למציאת חנות קרובה לביתך המוכרת את מוצרינו