צביעת רהיטים - עשה זאת בעצמך

מאת: אורי ברקן

צביעת רהיטים - עשה זאת בעצמך

פעילות "עשה זאת בעצמך" נחשבת לרוב לנחלתם של בעלי "הידיים הטובות" ואלו שיש להם סבלנות וזמן. אבל זה לאו דווקא נכון. בחיפוש קליל באינטרנט, תוכלו למצוא סדנאות בכל הארץ בהן תוכלו ללמוד אינספור עבודות יד וטכניקות הניתנות לביצוע גם אחר כך, כאשר אתם רוצים לעשות זאת לבדכם בבית.

אחד מתחומי "עשה זאת בעצמך" הפופולריים הוא צביעת רהיטים או שיפוץ ושיחזור רהיטים ישנים. תוכלו למצוא ברחבי הרשת סדנאות רבות להכנת רהיטים ושיפוץ וכן פורומים וקבוצות ייעודיות ברשתות החברתיות העוסקות בכך.

אנו רוצים להביא לפניכם את התהליך השלם לביצוע פרויקט שכזה, ותוכלו להתחיל עם רהיט קטן ופשוט יחסית על מנת להתנסות, ובהמשך תתקדמו ותשפצו רהיטים רציניים יותר.

למה כדאי לצבוע רהיטים לבד ולא לקנות רהיטים חדשים
הנה כמה סיבות ממש טובות להתחיל לצבוע רהיטים לבד:

  1. גיבוש משפחתי: צביעת רהיט היא פעילות אותה ניתן לבצע ביחד כמשפחה או כזוג וזה מדגיש ערכים כגון – עבודת צוות, מחזור, שמירה על חפצים נוסטלגיים, פתיחות לרעיונות עיצוביים חדשים, יצירתיות ועוד.
  2. מחזור: לצערנו אנשים רבים קונים דברים, כולל רהיטים שהם אינם זולים, ונפטרים מהם לאחר זמן לא ארוך רק בגלל שהעיצוב כבר אינו אופנתי או טרנדי. כאשר אנו בוחרים לשמר רהיט ולעצבו מחדש, אנו מפחיתים בזריקת פסולת ועל הדרך נהנים ממוצר "חדש" שיצרנו בעצמנו.
  3. חיסכון בכסף: לא כולם יכולים להרשות לעצמם לרכוש רהיטים חדשים כאוות נפשם, ובכך שאנו מחדשים לבד רהיטים, אנו יכולים לחסוך אלפי שקלים, ועדיין לקבל תוצאה טובה ומרעננת.
  4. נוסטלגיה: אנו בטוחים שיש לכם כמה פריטי ריהוט קטנים או גדולים שעברו אתכם כברת דרך יפה והם שוכבים במחסן א בבוידעם. זה הזמן להוציא אותם, לנקות את האבק, ולתת להם חיים חדשים. אחרי הצביעה או השיפוץ, אתם תהיו מרוצים ושמחים על כך שאתם יכולים ליהנות מהזיכרונות הטמונים ברהיט.

עכשיו אחרי ששכנענו אתכם בעניין, הגיע זמן העבודה עצמה...

איך בוחרים צבעים לרהיטים

בחירת הצבעים הגימורים היא עניין לא פעוט בכלל. כמובן שיש כאן את מרכיב הטעם האישי, אבל מכיוון שמדובר ברהיטים שסבירות גבוהה שיוצגו בבית, הם צריכים להתאים לסביבתם מבחינת צבעוניות לפחות.

בואו ניקח לדוגמה את כסאות הנדנדה הוותיקים העשויים עץ המוכרים לנו מבתים רבים בארץ, ושניתן למצוא אותם גם בשוקי הפשפשים וירידי יד שניה – זהו פריט ריהוט עם אופי מאוד ספציפי. אם נרצה להציב אותו בסלון שהוא יחסית מודרני, אנו ננסה להעניק לו מראה דומה על מנת שלא יראה זר. את זאת נוכל להשיג באמצעות צבע שהוא אטום בדרך כלל, שיכסה את מראה העץ. לעומת זאת, אם הסלון הוא במראה כפרי, נוכל להשתמש בצבע שהוא שקוף או חצי שקוף, מה שיבליט את מראה העץ וישתלב נהדר עם שאר הרהיטים הכפריים. בנוסף, תוכלו להוסיף כרית ישיבה בצבע שיתאים לבד הריפוד של הסלון (לא חייבים את אותו הבד בדיוק, אלא רק רמיזה צבעונית שתקשר)

אם יש לכם מספר רהיטים לשיפוץ, שהולכים להיות מוצגים בכמה אזורים שונים בבית, יכול להיות שכדאי לכם להתייעץ עם מעצב או מעצבת פנים שיוכלו לייעץ לכם בעניין הצבעים והגימורים.

דרך יעילה נוספת לבחינת הצבעים הקיימים, היא שימוש ביועץ האינטראקטיבי שלנו, כאשר בסוף התהליך תוכלו לקבל כתב כמויות מדויק לגבי הצבעים שבחרתם ועם זה ללכת לנקודת המכירה הקרובה אליכם על מנת לרכוש אותם. למעבר ליועץ האינטראקטיבי – לחצו כאן.

לגבי חברות צבעים – קיימות לא מעט חברות המייצרות צבעים לעץ, בארץ ובחו"ל, ויש כאלה הבולטות במיוחד, כגון Flood ו Sikkens, כיוון שהצבעים שלהן נותנים תוצאות מעולות ואחידות הנשמרות לאורך שנים.

איך מכינים רהיטי עץ לצביעה
הכנת רהיטי עץ לצביעה היא פשוטה יחסית, במיוחד עם חומרי הסרת גימורים מצוינים החוסכים לנו את כל תהליך השיוף.

אבל לפני זה, עלינו לנקות היטב את הרהיט מכל לכלוך שנמצא עליו – אבק, שמן, לכלוכים שונים וכדומה. מטלית רטובה תעשה את העבודה מצוין, ובסוף יש לייבש את הרהיט לגמרי לפני תחילת העבודה.

השלב הבא הוא הסרת הגימורים הקודמים – כאן מדובר על רהיט עץ המצופה בלכה או בצבע כלשהו. במידה ואתם רוצים לצבוע רהיט המצופה פורמייקה (כמו ארונות מטבח לדוגמה), תוכלו לקרוא על התהליך המלא בקישור זה

כדי להסיר גימורים אפשר לעבוד בשני אופנים: שיוף או חומר מסיר גימורים. חומר מסיר גימורים מבוסס על טכנולוגיה חדשה בתחום הצבעים וחומרי הכנת המשטחים שבעצם חוסך את השיוף המייגע. את החומר מיישמים על גבי הרהיט, כולל במקומות בעייתיים כגון פיתוחים, ממתינים זמן מסוים על פי הוראות היצרן, ומסירים את החומר. ג'ל מסיר גימורים יכול להוריד עד 8 שכבות של גימורים קודמים בקלות ובמהירות.

אם אתם בכל זאת רוצים לשייף, ניתן לעשות זאת עם מכונת שיוף במידה ויש לכם כזו (נכון להשתמש במכונה בעיקר על משטחים ישרים), או עם נייר שיוף במידה ואין לכם מכונה. עבודה עם נייר שיוף יכולה להשלים את העבודה עם המכונה במקרה וישנם פיתוחים עמוקים שהמכונה לא יכולה להגיע לעומקם. נייר השיוף יכול להיכנס פנימה ולהסיר את הגימורים משם.

מה הדרך הנכונה לצבוע רהיט עץ
ראשית, הניחו את הרהיט על ניילון עבה כדי להגן על הרצפה, כולל שוליים עבים מאוד למקרה שהצבע ישפריץ מסביב.

לגבי יישום הצבע, ניתן לבצע ב-3 דרכים:

  1. התזה – ניתן לרכוש צבע בספריי או אם יש לכם מכשיר התזה אפשר לשים בו את הצבע ולהשתמש בו. שימו לב שבמקרה של מכונת התזה יש לדלל את הצבע באופן שונה מאשר מריחה בעזרת מברשת, ולכן חובה לקרוא את הוראות היצרן. כל צבע אגב עשוי מחומרים שונים ובכמויות שונות, ולכן אין להסיק מהוראות על צבע אחד על כל שאר הצבעים. התזה נוחה מאוד במקרה ויש פיתוחים עדינים וגם כאשר ישנם משטחים גדולים.
  2. רולר – השימוש ברולר נעשה על משטחים ישרים או מעט קעורים או קמורים. על רהיטים עם פיתוחים יהיה מאוד קשה להגיע לתוצאות טובות עם רולר ותצטרכו להשלים את העבודה עם מברשת. מבחינת סוגים – ישנם שני סוגים עיקריים: ספוג ושיער. כל רולר מתאים לסוג צבע אחר וליישום אחר. התייעצו איתנו או המוכרנים בחנויות בדבר איזה רולר הכי מתאים לפרויקט שלכם. מברשת – זהו הכלי המוכר ביותר לצביעה. ישנם שני סוגי מברשות – שיער סינתטי ושיער טבעי. מברשת סינתטית נועדה יותר לצבעים על בסיס מים, אקריליק או לטקס, בעוד מברשת טבעית מתאימה יותר ללכות על בסיס שמן, צבעים על בסיס שמן, לזור, וצבעי אלקאייד.

אופן העבודה עם כל הכלים הוא די דומה – יש לעבוד בקטעים מוגדרים, ולמרוח (או להתיז) את הצבע בכיוון אחד ובחפיפה בין המריחות כך שתיווצר שכבה אחידה. לגבי כמות השכבות – זה מאוד תלוי בגימור שאתם מבקשים להגיע אליו וכן בסוג הצבע או הלכה. בחנות בה אתם רוכשים את הצבע, בקשו לראות דוגמאות אם יש.

אם יש לכם שאלות נוספות, או רעיונות מקוריים שאתם רוצים לבצע ולא בטוחים איך להתחיל, אתם מוזמנים ליצור איתנו קשר באמצעות הטופס או בטלפון 1-700-70-71-10.

בהצלחה!!

יש לך שאלה?

image descriptionלחץ כאן למציאת חנות קרובה לביתך המוכרת את מוצרינו