מדריך לצריבת בטון – למה זה נחוץ וכיצד עושים

מאת: אורי ברקן

מדריך לצריבת בטון גדוללפני יישום ציפוי כלשהו על פני רצפת הבטון חשוב מאוד לנקות ולפעמים אף לצרוב אותה. אם משטח הבטון כבר מצופה נוכל לעיתים להסתפק בניקוי בלבד. במקרים אחרים, בהם פני השטח חלקים במיוחד, או צבועים בצבע שקשה יהיה לצבע החדש להיקשר אליו, נצטרך לצרוב את הבטון.

אז מה זה לצרוב? ולמה לצרוב? ובכן, מאחר שלעיתים אין אפשרות ליישם צבע על בטון שהוא חלק מדי, צריך לחספס אותו. החספוס מתבצע בתהליך שנקרא "צריבה".


אפשר להתחיל בצריבה רק לאחר שמשטח הבטון נקי ויבש. אני ממליץ על צורב הבטון DRYLOK Etch. חומר זה יחספס את הבטון, ינקה ויכין אותו לשלב הציפוי. זהו מוצר קל לשימוש ובטוח יותר ממוצרים שמכילים חומר חומצתי.

שלבי צריבת הבטון, או: הכנת המשטח לציפוי

שלב 1
נגבו את כל כתמי השמן ממשטח הבטון באמצעות סמרטוט ומסיר שומנים יעודי כדוגמת Cleaner & Degreaser . הסירו את הלכלוך והפסולת בעזרת מטאטא.

טיפ: בטון חדש זקוק לתקופת "החלמה" של כ-30 ימים לפני שאפשר להתחיל לנקות או לצפות אותו. 

שלב 2
מתחילים בצריבה. שפכו על משטח הבטון DRYLOK Etch מהול במים, בהתאם להוראות השימוש. לאחר כעשרים דקות שטפו היטב את הבטון בלחץ מים כדי להוציא מתוך תאי הבטון את כל שאריות החומר.

טיפ: לקבלת תוצאות טובות יותר, יישמו את המוצר על גבי משטח יבש.

שלב 3
השתמשו במברשת זיפים נוקשה אך לא מתכתית. קרצפו במרץ את משטח הבטון ובעיקר, אל תאפשרו למשטח להתייבש!
 
שלב 4
שטפו ביסודיות את כל המשטח במים נקיים, באמצעות צינור מים עם זרבובית שמאפשרת שטיפה בלחץ מים גבוה.

שלב 5
השתמשו במטאטא או במגב לא מתכתיים על מנת להסיר את עודפי המים ממשטח הבטון והמתינו עד שהמשטח יתייבש.

טיפ: המשטח מוכן לציפוי כאשר הוא "מרגיש" כמו נייר זכוכית בינוני ולא כמו שאריות של רסיסי בטון.

ציפוי משטח הבטון
מומלץ לצפות את משטח הבטון במוצר רב תכליתי שמשמש גם כפריימר סילר וגם כצבע יסוד, כדוגמת ה-Ecolok. מוצר זה מתאים לרצפת בטון בתוך הבית ומחוצה לו.
 
בדרך כלל מומלץ להשתמש בשכבה הראשונה במברשת ובשנייה ברולר. הקפידו על כך שהחומר יחדור היטב לתוך הבטון. התחילו בפינת המשטח ומשכו את הרולר לאורך הרצפה. חזרו על תהליך זה עד לכיסוי השטח כולו.
כדי לקבל גימור מושלם של רצפת הבטון, הקפידו למלא אחר הוראות השימוש של מוצר הציפוי שכוללות, בין היתר, גם את זמן ההמתנה שנדרש לייבוש הציפוי עד ליישום השכבה הבאה.

תמונה באדיבות:  www.qualityepoxy.com

יש לך שאלה?

image descriptionלחץ כאן למציאת חנות קרובה לביתך המוכרת את מוצרינו