שיקום בטון – איך מחדשים משטח בטון ישן

מאת: אורי ברקן

אהבתי! הוסף לבחירות שלי
המאמר נמצא ברשימה שלך

שיקום בטון כיצד מחדשים משטח בטון גדולמטרת שיקום הבטון היא להחזיר לבטון הישן את המראה המקורי שלו. בחלק מהמקרים תיקון ושיקום הבטון יותיר אתכם עם משטח שנראה טוב יותר מאי פעם.

חשוב לציין שיש הבדל גדול בין תיקון פשוט לבין שיקום הבטון. כשמדובר בעבודת תיקון פשוטה, הפתרונות מתמקדים בתיקון הנדרש בלי להתחשב בעניינים אסתטיים. לדוגמה, מדרכה סדוקה אפשר לתקן על ידי מילוי הסדק. אמנם המדרכה תוקנה, אבל כעת היא נושאת טלאי על פני השטח. המשמעות היא שפונקציונאלית המדרכה תוקנה, אבל המראה המקורי שלה לא שוחזר.

לפני שמתחילים בפעולת השיקום חשוב לאבחן היטב את משטח הבטון הישן. משטחי בטון רבים מכוסים בשכבת הגנה חזקה (קורדור), שאמורה להגן עליהם מפני שחיקה (בעיקר אם הרצפות הם בשטחים מסחריים). לכן, יש ללטש היטב את הבטון לפני הצביעה ואף לצרוב בטון באמצעות חומצה, במקרים שעל הבטון ישנה שכבת הגנה או יש שכבה של סילר או צבע ישן.

תיקוני בטון
סדקים קטנים במרצפות בטון ישנות אפשר לתקן באמצעות תערובת מיוחדת שמיועדת לתיקוני בטון. לפני התחלת התיקון יש להסיר כל שבר רופף ולנקות ביסודיות עם מברשת פלדה. השתמשו בשואב אבק על מנת להסיר שאריות לכלוך ואבק ממשטח הבטון. אפשר להכין תערובת לתיקון בטון על ידי ערבוב של האבקה עם מים עד שיתקבל המרקם רצוי. חשוב לוודא שהשטח שתוקן נמצא בגובה אחיד עם משטח רצפת הבטון. המתינו עד שהמקום יבש לחלוטין.

הזרקת בטון
סדקים ושברים בבטון אפשר לתקן גם על ידי הזרקת חומר לתיקון בטון, כמו אפוקסי. כשהחומר מוזרק לתוך הסדק הוא ממלא את החסר ויוצר חיזוק שיגן על הבטון מפני נזק נוסף. אם החורים בסדקים צרים מדי, ניתן לקדוח ולהרחיב את הסדק כדי לאפשר למכשיר ההזרקה להגיע פנימה לתוך הסדק. לפני יישום החומר, יש להקפיד ולנקות היטב את הלכלוך בתוך הסדקים.
אם הנזק ברצפת הבטון הוא רב, עדיף קודם כל להסיר את האזור הפגוע כולו. בנוסף, יש להחליף גם את מוטות הפלדה התומכות ברצפה, שניזוקו. לאחר מכן יש לכסות את האזור שוב בבטון המתאים למטרה שאנו מעוניינים בה.

עיצוב מחדש
כאשר מדובר בשיקום ולא רק בתיקון, לא נסתפק רק במילוי הסדק, אלא נטפל בשטח כולו, כך שאי אפשר יהיה להבחין בשום סימן לסדקים ולשברים ששיסעו את משטח הבטון.

צביעה
לגימור מושלם אפשר לצבוע את הרצפה בצבע. לפני הצביעה יש לאבחן היטב את מצב המשטח ואת סוג הכיסוי שמכסה אותו. זאת, על מנת להבטיח שהצבע החדש אכן ייתפס.

ישנם צבעים שמיועדים במיוחד לרצפות בטון:

  • צבע לבטון על בסיס מים, שמתאים יותר לאזורים פרטיים.
  • צבע אפוקסי חד רכיבי חזק ועמיד במיוחד, ידידותי וקל ליישום. גם צבע זה הוא על בסיס מים אבל חזק יותר מהקודם ומתאים לאזורים שבהם תנועת האנשים וכלי הרכב כבדה יותר. הגימור של צבע זהקצת מבריק והייטקי.
  • צבע אפוקסי דו רכיבי שהוא צבע אפוקסי מקצועי וחזק במיוחד ומתאים לאזורים בעלי תנועה כבדה כמו מוסכים, מפעלים שבהם יש תנועת מלגזות, חניונים וכיוצא באלה.

 

אהבתי! הוסף לבחירות שלי
המאמר נמצא ברשימה שלך

יש לך שאלה?

image descriptionלחץ כאן למציאת חנות קרובה לביתך המוכרת את מוצרינו