צביעת בטון – שלב אחר שלב

מאת: אורי ברקן

אהבתי! הוסף לבחירות שלי
המאמר נמצא ברשימה שלך

צביעת בטון שלב אחר שלב גדול1.  שלב האבחון – אילו פעולות הכנה יש לבצע על הבטון שלכם?
שלב האבחון יאפשר לכם לדעת אילו פעולות יש לבצע. הצבע לא ייתפס באופן מושלם על בטון מצופה בשכבת הגנה אוטמת כמו על בטון נקבובי וסופג.

בדיקת רמת הספיגה של הבטון באמצעות טיפות של מים – טפטפו טיפות בודדות של מים על גבי משטח הבטון. התבוננו בתנועת הטיפות ושימו לב לקצב הספיגה שלהן. זה ייתן לכם אינדיקציה טובה לגבי המשטח: עד כמה הוא ישר,  צפוף או בעל חדירות ועד כמה ציפויים קודמים אוטמים כעת את המשטח. תוכלו ללמוד מכך אם צבע הרצפה אכן יצליח להיתפס או לחדור היטב לתוך הבטון. על פי האבחון תוכלו לדעת אם מספיק לנקות את המשטח היטב, או שיש צורך גם בצריבה לפני הצביעה ולפעמים אף ליטוש הרצפה.


2.  שלב הניקוי או הצריבה – הכנת רצפת הבטון לצביעה
ניקוי רצפת הבטון והכנת השטח לצביעה הם עניין של שכל ישר. זאת, בתנאי שמבינים ומכירים את טבעם של צבעי הבטון ואת המאפיינים של משטח הבטון שלכם.

כאשר משטח הבטון הוא במצב טוב (נקבובי וסופג) אפשר ברוב המקרים להסתפק בניקוי יסודי של האבק והלכלוך במים, להמתין עד שיתייבש ולצפות את הבטון בצבע. כיוון שפני השטח של הבטון מלאים בנקבוביות הצבע יחדור פנימה היטב.

אם מדובר ברצפת בטון שחשופה לתנועה רבה ובעיקר לתנועה של כלי רכב חשוב להבטיח שהצבע החדש יחדור היטב לבטון עצמו או ייתפס היטב בבטון ולא רק לשכבת הלכלוך או האבק שמכסה את פני השטח. כדי להבטיח הסרה של כל השמן ל הלכלוך הגלוי ושל החלקים הרופפים, מומלץ להבריש את הבטון בעזרת מברשת בעלת זיפים קשים לנקות את משטח הבטון בעזרת מסיר שומנים מתאים כמו Concrete Cleaner & Degreaser ולשאוב ביסודיות את משטח הבטון לפני החלת הצבע על הרצפה.

אם כך, ניקוי הבטון והכנתו לצביעה צריכים להתבצע בהתאם למצבה של רצפת הבטון, לרמת החשיפה שלו לתנועה כבדה ולסוג הצבע שישמש לצביעה.

תמצית העקרונות הבסיסיים להכנת הרצפה לצביעה:

-   יש להחיל את צבע הבטון רק על בטון יבש.
-   יש להסיר כל לכלוך, אבק או חלקים רופפים לפני הצביעה.
-   שטחים שמזוהמים בגריז ובשמנים צריך לנקות היטב.
-   מומלץ להסיר כל צבע מתקלף לפני הצביעה.

ניקוי בטון שעליו צבע ישן: כדי שעבודת הצביעה תהיה מושלמת, מומלץ להסיר את הצבע הישן ולצבוע בחומר עמיד כמו צבע אפוקסי על בסיס של מים – בטווח הארוך זה תמיד יהיה הרבה יותר זול.

אם רצפת הבטון מצופה בפוליאוריטן או באפוקסי על בסיס מסס, אפשר לצבוע אותה בצבע אפוקסי על בסיס שרף, ובתנאי שפני השטח לוטשו באופן אחיד באמצעות מברשת מתאימה. רצפת בטון שמצופה באפוקסי על בסיס מים אפשר לצפות ישירות בכל צבע אפוקסי על בסיס מים, בתנאי שמנקים את המשטח ביסודיות. במקרה זה אין צורך לגרד וללטש את פני השטח.

צריבת בטון חדש: פני השטח של הבטון החדש חלקים מדי, לכן חשוב לחספס אותם לפני הצביעה. פעולה זו נקראת צריבה והיא נעשית באמצעות שפיכת חומר כדוגמת ה-DRYLOC Etch על משטח הבטון היבש. בתום כ-20 דקות מזמן שפיכת חומר הצריבה יש לשטוף היטב את הבטון בלחץ מים ולהקפיד שכל שאריות החומר אכן נוקו מהמשטח. בשלב זה יש להשתמש במברשת נוקשה אבל לא מתכתית ולקרצף את פני הבטון, כשכל העת שומרים על רטיבות הבטון.

לאחר שטיפת כל המשטח במים נקיים בלחץ גבוה אפשר להשתמש במטאטא או במגב כדי להסיר את המים העודפים ולהמתין עד שהבטון ייבש לחלוטין.

3.  ליטוש בטון
במקרים מסוימים בטון ישן יכול להיות מצופה בשכבת הגנה חזקה במיוחד כדוגמת קורדור וצריבת הבטון לא תספיק ולא תענה על הצרכים. במקרים אלה יהיה צורך ללטש את הבטון בעזרת מכשור מתאים ולהסיר את שכבת ההגנה.

4.  שלב הצביעה והגימור
באופן כללי, כדי ששלב הצביעה יצליח חשוב שמשטח הבטון יספוג את הצבע. לכן, יש להשלים את השלבים הראשוניים לפני הצביעה ולהבטיח שפני השטח אינם חלקים כך שהצבע אכן ייספג.
כאמור לעיל, לפני שמתחילים בצביעה המשטח צריך להיות נקי מכל אבק, כתמים, לכלוך שומני, סבון או שעווה, ועליו להיות יבש לחלוטין.

טיפים לצביעה:
-  מומלץ לא לצבוע בשמש ישירה או כאשר הטמפרטורה על פני השטח גבוהה.
-  הכרחי למרוח שכבה שנייה, אך לא יותר משתי שכבות.
-  שכבה שנייה למרוח בממוצע לאחר 4 שעות.
-  את השכבה השנייה יש למרוח בכיוון ניצב לשכבה הראשונה.
-  כדי להימנע משינויים בגוון, אם אתם משתמשים ביותר ממיכל אחד, ערבבו יחד את כל התכולה.
-  לצביעה השתמשו ברולר או במברשת ניילון פוליאסטר.

משטח בטון חדש
משטח בטון ביתי חדש מצריך המתנה של כ-30 ימים עד שהבטון יתקשה ויתייבש, לפני ביצוע הצביעה. זאת, בתנאי שהבטון לא נחשף לגשם או למים.

משטח בטון ישן
חשוב להבטיח שמשטח הבטון הישן מוכן לשכבת הצבע. לדוגמה:
-  אם מדובר על משטח בטון באזור מסחרי שמצופה ב"קורדור", שכבת הגנה מפני שחיקה, צריך ללטש שכבה זו לפני הצביעה.
-  אם על הבטון יש שכבה של סילר או צבע ישן, צריך לצרוב את הבטון עם חומצה על מנת לחספס אותו ולהכין אותו לצביעה.

סוגי צבע לבטון
אבחון מצבו של המשטח וייעודו קובעים את סוג הצבע שמתאים לבטון.

קיימים שלושה צבעי בטון עיקריים שמאופיינים בכך שאינם מצריכים שכבת יסוד ראשונית: צבע לבטון על בסיס מים שמתאים למשטחים שבהם התנועה קלה, וצבעי אפוקסי – חד רכיבי ודו רכיבי– שמתאימים יותר לצביעה של משטחים תעשייתיים.

במהלך הצביעה חשוב מאוד להחדיר את הצבע עמוק לתוך הבטון. אם תמלאו אחר הוראות היצרן, ותהיו סבלניים – תקבלו משטח בטון צבוע להפליא.

אהבתי! הוסף לבחירות שלי
המאמר נמצא ברשימה שלך

יש לך שאלה?

image descriptionלחץ כאן למציאת חנות קרובה לביתך המוכרת את מוצרינו